Valresultat Storuman 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Storuman med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storuman ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,6 %
- Röstberättigade
- 4 515
- Avgivna röster
- 3 685
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 248 | 34,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 836 | 23,1 % |
| MModeraterna | 474 | 13,1 % |
| KDKristdemokraterna | 288 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 259 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 232 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 142 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 115 | 3,2 % |
| Övriga partier | 30 | 0,8 % |
Regionvalet 2022 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 056 | 30,2 % |
| MModeraterna | 521 | 14,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 493 | 14,1 % |
| VVänsterpartiet | 469 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 327 | 9,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 167 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 85 | 2,4 % |
| Övriga partier | 7 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 031 | 28,6 % |
| VVänsterpartiet | 604 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 454 | 12,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 407 | 11,3 % |
| MModeraterna | 342 | 9,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 311 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 267 | 7,4 % |
| KommuKommunlistan | 142 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 40 | 1,1 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Storuman 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Storuman i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % | 42,2 % | 40,4 % | 34,4 % | 34,4 % | 30,6 % |
| SD | 1,2 % | 3,3 % | 11,6 % | 17,0 % | 23,1 % | 21,1 % |
| M | 15,6 % | 18,2 % | 13,1 % | 12,1 % | 13,1 % | 15,4 % |
| KD | 9,9 % | 7,6 % | 6,5 % | 7,9 % | 7,9 % | 9,0 % |
| V | 8,5 % | 8,9 % | 10,2 % | 10,9 % | 7,1 % | 5,9 % |
| C | 12,4 % | 9,7 % | 9,4 % | 10,9 % | 6,4 % | 6,6 % |
| L | 6,1 % | 5,5 % | 4,0 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,2 % |
| MP | 2,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 2,1 % | 3,2 % | 6,1 % |
| Övr | 2,7 % | 1,2 % | 1,7 % | 1,3 % | 0,8 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 73,3 % | 78,7 % | 81,3 % | 83,2 % | 81,6 % | 79,8 % |
Valdeltagande i Storuman 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Storuman 2022
Så skiljer sig Storuman från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 13,1 % i Storuman mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,1
- KD +2,6
- SD +2,5
- V +0,4
Svagare än i riket
- M −6,0
- MP −1,9
- L −0,7
- C −0,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Storuman, från 17,0 % till 23,1 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,9 % till 6,4 % (−4,5).
- SD +6,1
- C −4,5
- V −3,7
- MP +1,1
- M +1,0
- L +0,4
- KD +0,1
- S +0,0
Valdeltagande i Storuman
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,6 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Storuman på plats 255 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Storuman är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,1 % i Tärnaby-Hemavan till 81,6 % i Gunnarn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Luspen (38,5 %) och sitt svagaste i Tärnaby-Hemavan (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storuman är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,3 % i kommunvalet mot 23,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.
- SD −11,8
- V +9,6
- C +6,2
- S −5,8
- L +4,7
- M −3,6
- MP −2,1
- KD −0,5
Största parti i Storuman sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Storuman i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 79,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 78,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,9 % | 73,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Storuman 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Storuman. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gunnarn | S | 33,0 % | S | 29,2 % | 81,6 % |
| Luspen | S | 38,5 % | S | 30,2 % | 74,4 % |
| Slussfors | S | 38,4 % | S | 40,0 % | 76,9 % |
| Tärnaby-Hemavan | S | 30,2 % | S | 23,8 % | 73,1 % |
| Vallnäs | S | 34,6 % | S | 29,9 % | 75,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022