Valresultat Varberg 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Varberg med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Varberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.

Se Varberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,4 %
Röstberättigade
54 522
Avgivna röster
48 188
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2026 i Varberg

Riksdagsvalet 2026 i Varberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 55128,4 %
MModeraterna10 48522,0 %
SDSverigedemokraterna8 61818,1 %
CCenterpartiet3 8798,1 %
KDKristdemokraterna3 3267,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 6625,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3625,0 %
VVänsterpartiet2 2024,6 %
Övriga partier5741,2 %

Regionvalet 2026 i Varberg

Regionvalet 2026 i Varberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 22730,3 %
MModeraterna11 00223,4 %
SDSverigedemokraterna7 11215,2 %
KDKristdemokraterna3 9628,4 %
CCenterpartiet3 9498,4 %
VVänsterpartiet2 6725,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1114,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6713,6 %
Övriga partier2210,5 %

Kommunvalet 2026 i Varberg — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Varberg har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 18 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Varberg: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 82629,2 %18(−1)
MModeraterna10 57022,3 %13(±0)
SDSverigedemokraterna6 77014,3 %9(±0)
CCenterpartiet4 3479,2 %6(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4715,2 %3(−1)
KDKristdemokraterna2 2474,7 %3(±0)
VVänsterpartiet2 1774,6 %3(±0)
tjugotjugofyrasju1 6713,5 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1 5883,3 %2(+2)
VarbeVarbergspartiet1 5703,3 %2(±0)
Övriga partier1930,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Varberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Varberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Varberg per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %29,0 %31,4 %28,3 %31,3 %28,4 %
M25,5 %31,8 %25,2 %20,7 %20,7 %22,0 %
SD2,8 %4,8 %11,6 %16,1 %20,3 %18,1 %
C12,4 %9,9 %9,1 %11,1 %7,8 %8,1 %
KD6,2 %5,3 %4,2 %7,5 %5,9 %7,0 %
L6,7 %7,4 %5,2 %5,8 %4,7 %5,6 %
MP4,3 %6,2 %6,1 %3,7 %3,9 %5,0 %
V4,7 %4,2 %4,2 %5,6 %4,4 %4,6 %
Övr2,5 %1,4 %3,0 %1,2 %1,0 %1,2 %
Valdeltagande83,0 %86,9 %88,5 %90,0 %88,1 %88,4 %

Valdeltagande i Varberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

828486889092%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Varberg 2026

Så skiljer sig Varberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 4,6 % i Varberg mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,1
  • C +1,1
  • KD +0,8
  • SD +0,6

Svagare än i riket

  • V −3,8
  • MP −1,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Varberg, från 20,7 % till 22,0 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,3 % till 28,4 % (−2,8).

  • S −2,8
  • SD −2,2
  • M +1,3
  • MP +1,1
  • KD +1,1
  • L +0,9
  • C +0,4
  • V +0,2

Valdeltagande i Varberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,4 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Varberg på plats 25 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Varberg är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Sörse-Ranelid till 85,4 % i Stråvalla.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sörse-Apelvikshöjd (42,2 %) och sitt svagaste i Kungsäter-Karl Gustav-Gunnarsjö (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 23, Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 8 av 39 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Varberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 18,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • SD −3,8
  • KD −2,2
  • MP −1,6
  • C +1,0
  • S +0,7
  • L −0,4
  • M +0,3
  • V −0,0

Största parti i Varberg sedan 2006

Största parti har skiftat i Varberg under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Varberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %88,4 %
2022Socialdemokraterna31,3 %88,1 %
2018Socialdemokraterna28,3 %90,0 %
2014Socialdemokraterna31,4 %88,5 %
2010Moderaterna31,8 %86,9 %
2006Socialdemokraterna34,9 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Varberg 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Varberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Varberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Apelviken-NygårdM30,1 %M32,7 %79,5 %
Bläshammar-TrönningenäsS26,9 %S29,0 %78,7 %
BrearedS30,1 %S32,8 %76,7 %
Brunnsberg-NorrdalS34,2 %S35,1 %69,8 %
BuaS27,5 %S29,3 %83,0 %
Derome-Sällstorp-GrimmaredSD25,8 %M22,6 %83,0 %
GamlebyS27,7 %S27,8 %71,1 %
Getterön-Lugnet-Göingegården ÖS35,6 %S34,0 %76,0 %
Grimeton-Gödestad-HunnestadM24,0 %M25,4 %83,6 %
HåstenS41,4 %S42,7 %68,5 %
Hästhaga-RosenfredS30,2 %S32,6 %77,8 %
KarlbergS37,4 %S41,1 %80,2 %
Kungsäter-Karl Gustav-GunnarsjöSD29,8 %SD26,7 %84,3 %
Lilla TräslövS27,9 %S30,8 %76,5 %
Lindberg-Tofta-TorpaM21,8 %S24,3 %82,5 %
Lorensberg-TranelyckanS27,4 %S27,3 %71,5 %
MariedalS31,1 %S33,1 %70,9 %
RolfstorpSD26,0 %SD23,4 %85,0 %
Skällinge-NösslingeSD26,9 %SD22,0 %84,7 %
Spannarp-Sibbarp-DagsåsSD22,8 %C22,5 %81,2 %
Stenåsa-ÄckregårdenS38,8 %S39,0 %79,1 %
StråvallaM24,4 %M25,7 %85,4 %
Sörse-ApelvikshöjdS42,2 %S44,3 %71,3 %
Sörse-RanelidS39,7 %S40,0 %66,8 %
TrädlyckanS36,7 %S37,4 %71,4 %
Träslöv NS30,9 %S35,4 %83,6 %
Träslöv SS30,3 %S32,9 %76,2 %
Träslövsläge NVM27,4 %M28,0 %84,1 %
Träslövsläge SÖM25,5 %M24,1 %82,1 %
Trönninge-Göingegården VM28,4 %M29,4 %78,5 %
Tvååker VS26,4 %S27,8 %80,6 %
Tvååker ÖS29,3 %S28,9 %83,4 %
Tångaberg-Kärra-ÅsklosterM25,6 %M27,0 %80,0 %
Valinge-StamnaredSD23,1 %M21,1 %82,6 %
Varberg centrum NS33,4 %S34,0 %72,2 %
Varberg centrum SS28,6 %S28,2 %78,5 %
Veddige VS27,8 %S26,1 %80,1 %
Veddige ÖSD27,4 %S22,9 %77,1 %
VäröSD27,8 %SD23,8 %80,7 %

Utforska valdistrikten i Varberg på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2026 · Alla kommuner 2026