Valresultat Halmstad 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Halmstad med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Halmstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 68 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 82 261
- Avgivna röster
- 69 443
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2026 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 239 | 29,5 % |
| MModeraterna | 14 548 | 21,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 802 | 18,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 869 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 451 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 4 384 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 513 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 964 | 4,3 % |
| Övriga partier | 917 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 195 | 31,2 % |
| MModeraterna | 15 328 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 458 | 15,4 % |
| KDKristdemokraterna | 6 260 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 5 713 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 3 850 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 441 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 333 | 3,4 % |
| Övriga partier | 298 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Halmstad — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Halmstad har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 11.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 046 | 29,3 % | 21(−1) |
| MModeraterna | 12 862 | 18,8 % | 13(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 10 165 | 14,9 % | 11(±0) |
| VVänsterpartiet | 5 197 | 7,6 % | 5(+1) |
| HHHjärta för Halmstad | 4 501 | 6,6 % | 5(+1) |
| KDKristdemokraterna | 4 385 | 6,4 % | 5(±0) |
| CCenterpartiet | 4 185 | 6,1 % | 4(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 108 | 4,5 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 954 | 2,9 % | 2(−1) |
| HalmsHalmstadpartiet | 1 678 | 2,5 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 252 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Halmstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Halmstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 32,4 % | 33,4 % | 30,4 % | 31,6 % | 29,5 % |
| M | 27,5 % | 31,6 % | 24,6 % | 21,3 % | 20,8 % | 21,2 % |
| SD | 2,6 % | 5,3 % | 12,4 % | 17,7 % | 21,7 % | 18,6 % |
| V | 4,4 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,1 % |
| KD | 6,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,5 % | 6,5 % |
| C | 6,8 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,2 % | 6,1 % | 6,4 % |
| L | 7,8 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,3 % | 4,4 % | 5,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,4 % | 6,2 % | 3,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| Övr | 4,2 % | 1,7 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,7 % | 86,0 % | 87,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Halmstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Halmstad 2026
Så skiljer sig Halmstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Miljöpartiet, som fick 4,3 % i Halmstad mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 1,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,4
- M +1,3
- SD +1,2
- KD +0,3
Svagare än i riket
- MP −1,8
- V −1,3
- C −0,6
- L −0,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Halmstad, från 4,9 % till 7,1 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 21,7 % till 18,6 % (−3,0).
- SD −3,0
- V +2,2
- S −2,1
- KD +1,0
- L +0,7
- MP +0,7
- M +0,4
- C +0,3
Valdeltagande i Halmstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,4 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Halmstad på plats 165 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Halmstad är indelad i 68 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,9 % i Andersberg södra till 91,9 % i Bäckagård-Trottaberg västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg södra (49,5 %) och sitt svagaste i Frösakull västra-Tylösand (10,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 48, Moderaterna i 14, Sverigedemokraterna i 6 av 68 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Halmstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,9 % i kommunvalet mot 18,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- SD −3,8
- M −2,4
- L −2,3
- V +0,5
- C −0,3
- MP +0,2
- S −0,1
- KD −0,1
Största parti i Halmstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Halmstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Halmstad 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 68 valdistrikten i Halmstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Andersberg norra | S | 45,5 % | S | 47,5 % | 66,5 % |
| Andersberg södra | S | 49,5 % | S | 49,4 % | 61,9 % |
| Bäckagård-Pålsbo norra | S | 29,8 % | S | 30,1 % | 86,4 % |
| Bäckagård-Pålsbo södra | S | 29,7 % | S | 28,0 % | 81,9 % |
| Bäckagård-Trottaberg västra | M | 33,2 % | M | 29,9 % | 91,9 % |
| Bäckagård-Trottaberg östra | M | 37,6 % | M | 34,2 % | 89,3 % |
| Centrum norra | S | 27,9 % | S | 27,5 % | 82,6 % |
| Centrum södra | S | 28,4 % | S | 28,3 % | 81,8 % |
| Centrum västra | S | 29,2 % | S | 28,4 % | 76,3 % |
| Centrum östra-Gamletull södra | S | 31,8 % | S | 31,0 % | 80,0 % |
| Eketånga-Stenhuggeriet västra | M | 30,4 % | M | 27,0 % | 89,9 % |
| Eketånga-Stenhuggeriet östra | M | 30,5 % | M | 26,1 % | 90,1 % |
| Eldsberga-Tönnersjö | SD | 27,5 % | S | 23,6 % | 88,2 % |
| Engelbrekt västra och södra | S | 31,3 % | S | 30,0 % | 82,4 % |
| Engelbrekt östra-Östra Stranden | S | 31,6 % | S | 31,4 % | 72,8 % |
| Frennarp | S | 32,5 % | S | 33,0 % | 90,5 % |
| Frösakull västra-Tylösand | M | 45,2 % | M | 42,3 % | 89,0 % |
| Frösakull östra | M | 34,4 % | M | 29,9 % | 89,6 % |
| Furet | S | 28,3 % | S | 27,9 % | 86,1 % |
| Fyllinge norra | S | 44,6 % | S | 44,2 % | 78,1 % |
| Fyllinge södra | S | 42,8 % | S | 42,8 % | 82,2 % |
| Galgberget västra | M | 28,3 % | M | 27,8 % | 85,6 % |
| Galgberget östra | S | 30,6 % | S | 28,7 % | 82,2 % |
| Gamletull norra och östra | S | 31,5 % | S | 29,6 % | 75,9 % |
| Gamletull västra | S | 27,3 % | S | 28,7 % | 88,1 % |
| Getinge norra | S | 25,6 % | S | 23,5 % | 83,4 % |
| Getinge södra-Rävinge | S | 29,3 % | S | 25,7 % | 86,7 % |
| Gullbrandstorp norra-Onsjö-Ågarp | M | 27,0 % | S | 26,4 % | 90,8 % |
| Gullbrandstorp södra-Villshärad | S | 26,7 % | S | 28,9 % | 90,9 % |
| Gullbranna-Laxvik | SD | 24,9 % | S | 24,9 % | 89,7 % |
| Gustavsfält norra | S | 48,4 % | S | 48,0 % | 74,4 % |
| Gustavsfält södra | S | 43,0 % | S | 42,5 % | 69,5 % |
| Harplinge | S | 25,8 % | S | 24,2 % | 88,3 % |
| Haverdal | M | 28,8 % | M | 24,3 % | 90,9 % |
| Kattegatt | S | 28,1 % | S | 19,8 % | 85,9 % |
| Kvibille-Slättåkra | SD | 24,6 % | SD | 22,5 % | 89,2 % |
| Kärleken-Sofieberg norra-Holm | M | 24,6 % | S | 25,9 % | 86,7 % |
| Kärleken-Sofieberg västra och södra | S | 31,6 % | S | 32,2 % | 81,0 % |
| Kärleken-Sofieberg östra | S | 26,9 % | S | 29,7 % | 81,7 % |
| Linehed norra | S | 44,1 % | S | 43,5 % | 75,0 % |
| Linehed södra | S | 44,9 % | S | 44,7 % | 63,8 % |
| Mickedala | S | 26,0 % | S | 26,2 % | 86,9 % |
| Nyatorp norra | S | 32,3 % | S | 33,8 % | 85,1 % |
| Nyatorp södra | S | 31,9 % | S | 29,9 % | 78,7 % |
| Nyhem norra och östra | S | 36,0 % | S | 36,0 % | 68,3 % |
| Nyhem södra | S | 33,2 % | S | 34,2 % | 73,8 % |
| Nyhem västra | S | 33,1 % | S | 33,2 % | 74,1 % |
| Oskarström norra | S | 32,7 % | S | 32,8 % | 79,5 % |
| Oskarström västra och södra | S | 34,1 % | S | 33,4 % | 76,8 % |
| Oskarström östra | S | 29,2 % | S | 29,6 % | 85,1 % |
| Rotorp norra | S | 30,0 % | S | 30,0 % | 82,7 % |
| Rotorp södra-Alet | S | 29,7 % | S | 26,4 % | 86,8 % |
| Simlångsdalen | SD | 30,2 % | SD | 26,3 % | 88,0 % |
| Skedala-Marbäck | SD | 31,4 % | SD | 27,4 % | 88,3 % |
| Slottsjord | M | 27,0 % | M | 25,3 % | 83,1 % |
| Snöstorp västra | S | 31,8 % | S | 32,0 % | 87,1 % |
| Snöstorp östra-Brogård | S | 32,5 % | S | 36,4 % | 87,3 % |
| Steninge-Särdal | M | 27,6 % | M | 28,4 % | 90,8 % |
| Söndrum norra-Vapnö | M | 30,4 % | M | 27,9 % | 90,7 % |
| Söndrum södra | M | 33,1 % | M | 30,2 % | 91,5 % |
| Trönninge | S | 26,9 % | S | 25,9 % | 86,6 % |
| Vallås norra | S | 45,9 % | S | 46,7 % | 73,2 % |
| Vallås södra | S | 44,4 % | S | 45,6 % | 77,5 % |
| Vallås västra | S | 46,2 % | S | 43,6 % | 66,6 % |
| Vallås östra | S | 40,6 % | S | 41,5 % | 82,8 % |
| Åled västra | S | 25,9 % | S | 25,1 % | 89,0 % |
| Åled östra-Sennan | SD | 25,8 % | S | 22,9 % | 87,9 % |
| Östra Förstaden-Engelbrekt norra | S | 25,8 % | S | 26,0 % | 84,3 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2026 · Alla kommuner 2026