Valresultat Halmstad 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Halmstad med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Halmstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 56 valdistrikt.

Se Halmstad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
74 040
Avgivna röster
63 643
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2014 i Halmstad

Riksdagsvalet 2014 i Halmstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna21 04333,4 %
MModeraterna15 50124,6 %
SDSverigedemokraterna7 82412,4 %
CCenterpartiet3 9406,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9266,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 3795,4 %
VVänsterpartiet2 8164,5 %
KDKristdemokraterna2 4543,9 %
FIFeministiskt initiativ1 1321,8 %
OVRövriga partier9841,6 %

Landstingsvalet 2014 i Halmstad

Landstingsvalet 2014 i Halmstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna22 42136,1 %
MModeraterna14 35723,1 %
SDSverigedemokraterna5 3658,6 %
CCenterpartiet4 6267,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3 8766,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4175,5 %
VVänsterpartiet3 3825,4 %
KDKristdemokraterna2 3883,8 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2 0433,3 %
Övriga partier1970,3 %

Kommunvalet 2014 i Halmstad

Kommunvalet 2014 i Halmstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna21 96535,2 %
MModeraterna14 21222,8 %
CCenterpartiet6 45310,3 %
SDSverigedemokraterna5 5348,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4 1346,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 2005,1 %
VVänsterpartiet3 1545,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1 7642,8 %
KDKristdemokraterna1 7502,8 %
Övriga partier2150,3 %

Partiernas utveckling i Halmstad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Halmstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Halmstad per valår
Parti200620102014201820222026
S36,3 %32,4 %33,4 %30,4 %31,6 %29,5 %
M27,5 %31,6 %24,6 %21,3 %20,8 %21,2 %
SD2,6 %5,3 %12,4 %17,7 %21,7 %18,6 %
C6,8 %6,1 %6,3 %8,2 %6,1 %6,4 %
MP4,3 %6,4 %6,2 %3,7 %3,6 %4,3 %
L7,8 %7,6 %5,4 %5,3 %4,4 %5,1 %
V4,4 %4,0 %4,5 %5,5 %4,9 %7,1 %
KD6,2 %5,1 %3,9 %6,2 %5,5 %6,5 %
Övr4,2 %1,7 %3,4 %1,6 %1,5 %1,3 %
Valdeltagande81,2 %84,7 %86,0 %87,4 %83,8 %84,4 %

Valdeltagande i Halmstad 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Halmstad 2014

Så skiljer sig Halmstad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 33,4 % i Halmstad mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +2,4
  • M +1,3
  • OVR +0,6
  • C +0,1

Svagare än i riket

  • FI −1,3
  • V −1,2
  • KD −0,7
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Halmstad, från 5,3 % till 12,4 % (+7,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,6 % till 24,6 % (−6,9).

  • SD +7,2
  • M −6,9
  • FP −2,2
  • FI +1,6
  • OVR +1,5
  • KD −1,2
  • S +1,0
  • V +0,5

Valdeltagande i Halmstad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Halmstad på plats 142 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Halmstad är indelad i 56 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,2 % i Andersberg norra till 92,2 % i Gullbrandstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg norra (72,0 %) och sitt svagaste i Tylösand-Frösakull (10,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 37, Moderaterna i 19 av 56 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Halmstad är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 10,3 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • C +4,1
  • SD −3,5
  • M −1,8
  • S +1,8
  • KD −1,1
  • V +0,6
  • MP +0,4
  • FP −0,2

Största parti i Halmstad sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Halmstad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Halmstad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,5 %84,4 %
2022Socialdemokraterna31,6 %83,8 %
2018Socialdemokraterna30,4 %87,4 %
2014Socialdemokraterna33,4 %86,0 %
2010Socialdemokraterna32,4 %84,7 %
2006Socialdemokraterna36,3 %81,2 %

Valresultat per valdistrikt i Halmstad 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 56 valdistrikten i Halmstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Halmstad, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AletS30,1 %S32,1 %86,5 %
Andersberg norraS72,0 %S72,1 %59,2 %
Andersberg södraS67,1 %S68,9 %63,3 %
BrogårdS37,3 %S37,6 %89,2 %
CentrumM28,8 %S28,6 %81,6 %
Centrum västerS31,9 %S33,3 %76,0 %
Centrum östraS31,4 %S33,2 %77,6 %
EldsbergaS33,3 %S33,0 %87,6 %
EnslövS31,0 %S33,3 %87,2 %
FrennarpS38,1 %S40,5 %90,4 %
FuretS37,1 %S39,4 %87,9 %
Fyllinge västraS50,8 %S54,0 %80,6 %
Fyllinge östraS45,4 %S47,3 %86,4 %
GalgbergetM33,3 %M33,2 %84,3 %
GamletullM33,4 %M35,0 %91,4 %
GetingeS41,9 %S39,8 %85,5 %
GullbrandstorpM31,1 %S29,2 %92,2 %
GustavsfältS55,6 %S57,3 %73,8 %
Hamnen - Östra förstadenM28,7 %S28,8 %81,2 %
HarplingeS27,0 %C26,3 %88,2 %
HaverdalM34,0 %M30,4 %89,9 %
Holm-VapnöM31,5 %C27,9 %85,0 %
KvibilleS30,6 %S29,7 %90,5 %
Kärleken - SofiebergS31,6 %S35,7 %88,3 %
LinehedS47,3 %S51,3 %75,7 %
MickedalaM30,9 %M30,9 %86,7 %
NyatorpS33,4 %S36,6 %80,6 %
NyhemS43,9 %S45,4 %79,2 %
Nyhem norraS45,2 %S47,4 %75,6 %
Nyhem södraS34,3 %S36,4 %82,1 %
Nyhem västraS46,8 %S49,1 %78,8 %
Onsjö-FammarpM42,8 %M42,7 %88,7 %
Oskarström 1S48,2 %S50,8 %79,8 %
Oskarström 2S47,6 %S52,2 %86,0 %
RotorpS28,0 %S31,1 %83,4 %
Sennan-SkavbökeS32,2 %S33,3 %86,8 %
SimlångsdalenS24,5 %S25,4 %86,7 %
Skedala - MarbäckM25,1 %S27,5 %87,8 %
SlottsjordenM30,6 %M29,4 %81,9 %
Slottsmöllan - ÖvrabyM27,1 %S29,2 %86,1 %
SlättåkraS25,9 %C33,6 %86,8 %
SnöstorpS36,8 %S39,0 %84,7 %
Steninge-RävingeM32,5 %C34,8 %88,0 %
Söndrum 1M39,3 %M38,4 %88,4 %
Söndrum 2M40,0 %M41,0 %89,3 %
Söndrum 3M39,5 %M38,3 %89,8 %
Söndrum 4S33,5 %S33,7 %86,4 %
Söndrum 5M33,1 %M33,3 %88,2 %
TrönningeS30,7 %S30,4 %87,4 %
Tylösand-FrösakullM54,1 %M53,2 %89,6 %
TönnersjöM23,5 %C24,9 %84,8 %
Vallås norraS49,7 %S52,3 %83,1 %
Vallås västraS57,3 %S60,1 %73,3 %
Vallås östraS48,5 %S52,1 %86,1 %
ÖstergårdS51,6 %S52,8 %77,1 %
Östra stranden - LarsfridS49,5 %S53,7 %70,7 %

Utforska valdistrikten i Halmstad på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2014 · Alla kommuner 2014