Valresultat Kungsbacka 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Kungsbacka med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungsbacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 37 valdistrikt.

Se Kungsbacka på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,9 %
Röstberättigade
51 800
Avgivna röster
44 489
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2006 i Kungsbacka

Riksdagsvalet 2006 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 36239,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 52521,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 3369,9 %
KDKristdemokraterna3 6948,4 %
CCenterpartiet3 6888,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6633,8 %
VVänsterpartiet1 3543,1 %
SDSverigedemokraterna9432,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti5221,2 %
Övriga partier7821,8 %

Landstingsvalet 2006 i Kungsbacka

Landstingsvalet 2006 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna15 70537,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 05921,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 19312,3 %
CCenterpartiet4 26310,1 %
KDKristdemokraterna3 4538,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4843,5 %
VVänsterpartiet1 2863,0 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1 0862,6 %
SDSverigedemokraterna7351,7 %
Övriga partier500,1 %

Kommunvalet 2006 i Kungsbacka

Kommunvalet 2006 i Kungsbacka: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna14 93134,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 56719,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 88911,2 %
CCenterpartiet4 78110,9 %
KDKristdemokraterna3 4427,9 %
KbaboKbabo2 4445,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5123,5 %
VVänsterpartiet1 3413,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1 1282,6 %
SDSverigedemokraterna6461,5 %
Övriga partier500,1 %

Partiernas utveckling i Kungsbacka 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungsbacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungsbacka per valår
Parti200620102014201820222026
M39,6 %45,5 %38,0 %30,6 %29,0 %29,8 %
S21,7 %15,9 %17,1 %16,3 %21,2 %18,1 %
L9,9 %9,7 %8,1 %7,6 %6,4 %8,2 %
KD8,4 %7,3 %5,5 %7,8 %6,4 %7,5 %
C8,4 %7,4 %7,6 %9,7 %6,6 %7,8 %
MP3,8 %5,7 %6,0 %3,7 %3,8 %4,6 %
V3,1 %2,6 %2,9 %3,7 %3,0 %3,2 %
Övr3,0 %1,3 %2,8 %1,2 %1,0 %1,4 %
SD2,1 %4,6 %12,0 %19,3 %22,6 %19,3 %
Valdeltagande85,9 %89,3 %90,3 %91,8 %90,3 %90,1 %

Valdeltagande i Kungsbacka 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungsbacka 2006

Så skiljer sig Kungsbacka från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 21,7 % i Kungsbacka mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +13,5
  • FP +2,4
  • KD +1,8
  • SPI +0,7

Svagare än i riket

  • S −13,5
  • V −2,7
  • MP −1,4
  • SD −0,8

Valdeltagande i Kungsbacka

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,9 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kungsbacka på plats 7 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungsbacka är indelad i 37 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Tölö 1 till 91,4 % i Släp 3.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Släp 3 (61,7 %) och sitt svagaste i Gällinge-Förlanda-Idala (21,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 30, Socialdemokraterna i 6, Centerpartiet i 1 av 37 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungsbacka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,1 % i kommunvalet mot 39,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.

  • M −5,4
  • C +2,5
  • S −2,1
  • FP +1,3
  • KD −0,5
  • MP −0,3
  • V −0,0

Största parti i Kungsbacka sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Kungsbacka i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kungsbacka per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna29,8 %90,1 %
2022Moderaterna29,0 %90,3 %
2018Moderaterna30,6 %91,8 %
2014Moderaterna38,0 %90,3 %
2010Moderaterna45,5 %89,3 %
2006Moderaterna39,6 %85,9 %

Valresultat per valdistrikt i Kungsbacka 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 37 valdistrikten i Kungsbacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungsbacka, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Fjärås 1S27,7 %S25,0 %86,4 %
Fjärås 2S32,9 %S29,5 %83,0 %
Fjärås 3M28,9 %C24,4 %83,9 %
FrillesåsM28,4 %M20,7 %84,5 %
Gällinge-Förlanda-IdalaC29,2 %C45,7 %84,4 %
HanhalsM35,4 %C25,7 %87,5 %
Kungsbacka 1M30,6 %S28,8 %79,4 %
Kungsbacka 2M37,2 %M30,9 %85,7 %
Kungsbacka 3M30,6 %S28,5 %82,3 %
Kungsbacka 4S32,6 %S30,3 %79,4 %
Kungsbacka 5S29,7 %S28,3 %79,6 %
Kungsbacka 6M34,5 %M28,3 %83,8 %
Onsala 1M51,6 %M43,1 %87,5 %
Onsala 2M46,4 %M41,5 %88,9 %
Onsala 3M47,4 %M42,6 %84,8 %
Onsala 4M46,2 %M39,5 %88,2 %
Onsala 5M58,7 %M51,9 %89,2 %
Onsala 6M46,9 %M42,1 %87,4 %
Onsala 7M37,3 %M34,0 %85,0 %
Släp 1M60,2 %M50,7 %88,4 %
Släp 2M48,5 %M38,1 %91,2 %
Släp 3M61,7 %M54,8 %91,4 %
Släp 4M52,4 %M49,3 %86,2 %
Släp 5M54,1 %M52,0 %89,7 %
Släp 6M57,2 %M55,4 %88,7 %
Tölö 1S35,6 %S34,2 %77,5 %
Tölö 2M36,8 %M33,5 %81,5 %
Tölö 3M34,0 %M28,1 %86,4 %
Tölö 4M34,5 %M31,5 %89,7 %
Vallda 1M43,4 %M36,3 %89,3 %
Vallda 2M37,9 %M33,6 %87,1 %
Vallda 3M39,2 %M35,2 %87,1 %
Älvsåker 1M31,9 %M28,3 %89,6 %
Älvsåker 2S30,4 %S27,8 %87,0 %
Ölmevalla 1M38,3 %M32,4 %89,4 %
Ölmevalla 2M38,9 %M34,3 %86,0 %
Ölmevalla-LandaM32,7 %M26,9 %83,7 %

Utforska valdistrikten i Kungsbacka på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2006 · Alla kommuner 2006