Valresultat Hylte 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hylte med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hylte ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Hylte på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,8 %
Röstberättigade
7 471
Avgivna röster
6 183
Län
Hallands län

Riksdagsvalet 2010 i Hylte

Riksdagsvalet 2010 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 10834,5 %
MModeraterna1 55825,5 %
CCenterpartiet77312,7 %
SDSverigedemokraterna4236,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4036,6 %
KDKristdemokraterna3115,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2323,8 %
VVänsterpartiet1953,2 %
Övriga partier1001,6 %

Landstingsvalet 2010 i Hylte

Landstingsvalet 2010 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23837,7 %
MModeraterna1 32822,3 %
CCenterpartiet87614,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4788,0 %
SDSverigedemokraterna2754,6 %
KDKristdemokraterna2273,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1893,2 %
VVänsterpartiet1742,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1532,6 %
Övriga partier50,1 %

Kommunvalet 2010 i Hylte

Kommunvalet 2010 i Hylte: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 97032,2 %
KomvKomv1 15418,9 %
CCenterpartiet96715,8 %
MModeraterna72211,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4327,1 %
SDSverigedemokraterna2524,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1913,1 %
KDKristdemokraterna1863,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1272,1 %
VVänsterpartiet1131,8 %
Övriga partier30,0 %

Partiernas utveckling i Hylte 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hylte i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hylte per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %34,5 %36,6 %31,2 %30,3 %26,3 %
M21,5 %25,5 %17,3 %14,4 %14,7 %15,8 %
C15,8 %12,7 %12,1 %11,7 %7,7 %8,3 %
SD4,1 %6,9 %18,5 %25,8 %30,5 %25,7 %
L5,1 %6,6 %4,2 %3,3 %2,7 %3,3 %
KD6,8 %5,1 %3,3 %6,6 %7,2 %8,4 %
MP2,8 %3,8 %2,9 %1,9 %2,5 %3,0 %
V3,3 %3,2 %2,9 %3,9 %3,6 %7,8 %
Övr2,0 %1,6 %2,2 %1,2 %0,9 %1,4 %
Valdeltagande79,2 %82,8 %84,3 %85,0 %82,1 %82,1 %

Valdeltagande i Hylte 2006–2026

Kommunen mot länet (Halland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hylte 2010

Så skiljer sig Hylte från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,7 % i Hylte mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,1
  • S +3,9
  • SD +1,2

Svagare än i riket

  • M −4,5
  • MP −3,5
  • V −2,4
  • KD −0,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hylte, från 21,5 % till 25,5 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,6 % till 34,5 % (−4,1).

  • S −4,1
  • M +4,0
  • C −3,1
  • SD +2,8
  • KD −1,7
  • FP +1,5
  • MP +1,0
  • V −0,1

Valdeltagande i Hylte

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,8 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hylte på plats 209 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hylte är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Hyltebruk till 88,2 % i Landeryd-Långaryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hyltebruk (46,5 %) och sitt svagaste i Landeryd-Långaryd (23,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 3 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hylte är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,8 % i kommunvalet mot 25,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,7 procentenheter.

  • M −13,7
  • C +3,1
  • SD −2,8
  • S −2,3
  • KD −2,1
  • MP −1,7
  • V −1,3
  • FP +0,5

Största parti i Hylte sedan 2006

Största parti har skiftat i Hylte under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Hylte per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %82,1 %
2022Sverigedemokraterna30,5 %82,1 %
2018Socialdemokraterna31,2 %85,0 %
2014Socialdemokraterna36,6 %84,3 %
2010Socialdemokraterna34,5 %82,8 %
2006Socialdemokraterna38,6 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Hylte 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Hylte. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hylte, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HyltebrukS46,5 %S41,4 %76,7 %
Kinnared-DrängseredM29,8 %S24,5 %79,9 %
Landeryd-LångarydM26,1 %Komv35,0 %88,2 %
Rydöbruk-FemsjöS33,2 %S33,1 %83,8 %
S Unnaryd-JälluntoftaM33,0 %C30,1 %83,0 %
TorupS36,1 %S34,3 %81,7 %
Örnabäckshult-FärgarydS40,5 %S34,5 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Hylte på kartan

Fler kommuner i Hallands län

Hela valresultatet för Hallands län 2010 · Alla kommuner 2010