Valresultat Gotlands län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gotlands län med 31,1 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 86,9 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Gotlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
48 457
Avgivna röster
42 094
Kommuner i länet
1

Riksdagsvalet 2026 i Gotlands län

Riksdagsvalet 2026 i Gotlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 92031,1 %
MModeraterna7 59918,3 %
SDSverigedemokraterna5 60113,5 %
CCenterpartiet4 45710,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2747,9 %
VVänsterpartiet2 7996,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1935,3 %
KDKristdemokraterna2 1755,2 %
Övriga partier5081,2 %

Regionvalet 2026 i Gotlands län

Gotlands län saknar regionval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter, så motsvarande val ingår i kommunvalet 2026.

Kommunvalet 2026 i Gotlands län

Kommunvalet 2026 i Gotlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 74028,7 %
MModeraterna8 67021,2 %
CCenterpartiet7 45018,2 %
SDSverigedemokraterna3 5148,6 %
VVänsterpartiet3 2167,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3 1087,6 %
KDKristdemokraterna1 5513,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3053,2 %
Övriga partier3891,0 %

Partiernas utveckling i Gotlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gotlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gotlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S35,3 %33,3 %32,2 %29,8 %34,6 %31,1 %
M21,3 %25,2 %21,3 %16,6 %16,8 %18,3 %
SD1,6 %3,2 %8,2 %12,7 %15,7 %13,5 %
C19,5 %14,6 %13,4 %17,2 %11,7 %10,7 %
MP5,9 %8,4 %7,2 %5,0 %6,5 %7,9 %
V5,9 %6,1 %5,8 %9,0 %6,4 %6,7 %
L4,3 %4,6 %3,8 %3,7 %2,8 %5,3 %
KD3,9 %2,9 %2,8 %4,1 %4,0 %5,2 %
Övr2,3 %1,7 %5,3 %1,9 %1,5 %1,2 %
Valdeltagande78,8 %84,9 %86,5 %88,7 %87,1 %86,9 %

Valdeltagande i Gotlands län 2006–2026

Länet mot riket.

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Gotlands län 2026

Så skiljer sig Gotlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 13,5 % i Gotlands län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,7
  • S +3,1
  • MP +1,8

Svagare än i riket

  • SD −4,0
  • V −1,7
  • M −1,6
  • KD −0,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Gotlands län, från 2,8 % till 5,3 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,6 % till 31,1 % (−3,5).

  • S −3,5
  • L +2,5
  • SD −2,2
  • M +1,5
  • MP +1,4
  • KD +1,3
  • C −1,0
  • V +0,4

Valdeltagande i Gotlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,9 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Gotlands län är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Visby Bingeby till 90,9 % i Fårö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Pilhagen/Gråbo (42,8 %) och sitt svagaste i Eksta (22,1 %). Partiet var största parti i samtliga 40 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotlands län är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.

  • C +7,5
  • SD −4,9
  • M +2,9
  • S −2,4
  • L −2,1
  • KD −1,4
  • V +1,1
  • MP −0,3

Största parti i Gotlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gotlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gotlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,1 %86,9 %
2022Socialdemokraterna34,6 %87,1 %
2018Socialdemokraterna29,8 %88,7 %
2014Socialdemokraterna32,2 %86,5 %
2010Socialdemokraterna33,3 %84,9 %
2006Socialdemokraterna35,3 %78,8 %

Valresultat per kommun i Gotlands län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Gotlands län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
GotlandS31,1 %86,9 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026