Valresultat Gotland 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gotland med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gotland ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 40 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 48 457
- Avgivna röster
- 42 094
- Län
- Gotlands län
Riksdagsvalet 2026 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 920 | 31,1 % |
| MModeraterna | 7 599 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 601 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 4 457 | 10,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 274 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 799 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 193 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 175 | 5,2 % |
| Övriga partier | 508 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Gotland
Gotland saknar regionval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter.
Kommunvalet 2026 i Gotland — röster och mandat
Regionfullmäktige på Gotland har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 15 och Centerpartiet med 13.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 740 | 28,7 % | 21(−2) |
| MModeraterna | 8 670 | 21,2 % | 15(+2) |
| CCenterpartiet | 7 450 | 18,2 % | 13(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 3 514 | 8,6 % | 6(−2) |
| VVänsterpartiet | 3 216 | 7,9 % | 6(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 108 | 7,6 % | 5(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 551 | 3,8 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 305 | 3,2 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 389 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Gotland 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gotland i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 33,3 % | 32,2 % | 29,8 % | 34,6 % | 31,1 % |
| M | 21,3 % | 25,2 % | 21,3 % | 16,6 % | 16,8 % | 18,3 % |
| SD | 1,6 % | 3,2 % | 8,2 % | 12,7 % | 15,7 % | 13,5 % |
| C | 19,5 % | 14,6 % | 13,4 % | 17,2 % | 11,7 % | 10,7 % |
| MP | 5,9 % | 8,4 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,5 % | 7,9 % |
| V | 5,9 % | 6,1 % | 5,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,7 % |
| L | 4,3 % | 4,6 % | 3,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 5,3 % |
| KD | 3,9 % | 2,9 % | 2,8 % | 4,1 % | 4,0 % | 5,2 % |
| Övr | 2,3 % | 1,7 % | 5,3 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 84,9 % | 86,5 % | 88,7 % | 87,1 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Gotland 2006–2026
Kommunen mot länet (Gotland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gotland 2026
Så skiljer sig Gotland från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 13,5 % i Gotland mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,7
- S +3,1
- MP +1,8
Svagare än i riket
- SD −4,0
- V −1,7
- M −1,6
- KD −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Gotland, från 2,8 % till 5,3 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,6 % till 31,1 % (−3,5).
- S −3,5
- L +2,5
- SD −2,2
- M +1,5
- MP +1,4
- KD +1,3
- C −1,0
- V +0,4
Valdeltagande i Gotland
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,9 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gotland på plats 67 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gotland är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Visby Bingeby till 90,9 % i Fårö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Pilhagen/Gråbo (42,8 %) och sitt svagaste i Eksta (22,1 %). Partiet var största parti i samtliga 40 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotland är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- C +7,5
- SD −4,9
- M +2,9
- S −2,4
- L −2,1
- KD −1,4
- V +1,1
- MP −0,3
Största parti i Gotland sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gotland i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gotland 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 40 valdistrikten i Gotland. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burgsvik | S | 24,6 % | C | 33,6 % | 90,7 % |
| Dalhem | S | 24,1 % | M | 22,3 % | 87,1 % |
| Eksta | S | 22,1 % | C | 22,4 % | 85,5 % |
| Endre | S | 28,0 % | S | 25,4 % | 88,6 % |
| Eskelhem | S | 26,4 % | S | 25,4 % | 87,6 % |
| Fårö | S | 24,6 % | C | 29,0 % | 90,9 % |
| Fårösund | S | 30,5 % | S | 27,9 % | 81,5 % |
| Garde | S | 25,6 % | C | 25,7 % | 86,6 % |
| Havdhem | S | 26,6 % | C | 29,4 % | 85,9 % |
| Hemse/Alva | S | 35,4 % | S | 32,7 % | 78,9 % |
| Hemse/Rone | S | 27,6 % | S | 24,9 % | 79,8 % |
| Klinte | S | 37,8 % | S | 33,6 % | 83,7 % |
| Kräklingbo | S | 27,1 % | C | 31,8 % | 85,7 % |
| Lärbro | S | 29,6 % | S | 27,1 % | 85,2 % |
| Roma | S | 33,6 % | S | 31,6 % | 82,7 % |
| Sanda | S | 24,0 % | C | 30,6 % | 87,7 % |
| Slite Othem/Boge | S | 37,7 % | S | 36,4 % | 76,8 % |
| Slite Othem/Hellvi | S | 30,5 % | S | 28,2 % | 84,4 % |
| Stenkumla | S | 27,7 % | S | 26,8 % | 88,7 % |
| Stånga | S | 23,2 % | C | 31,5 % | 86,2 % |
| Tingstäde | S | 26,5 % | C | 25,0 % | 88,5 % |
| Vallstena | S | 26,9 % | C | 23,3 % | 86,6 % |
| Visby A7/Östra Vi | S | 36,9 % | S | 34,2 % | 83,9 % |
| Visby Bingeby | S | 41,0 % | S | 37,1 % | 75,7 % |
| Visby Djuplunda/Södervärn | S | 34,4 % | S | 33,9 % | 87,2 % |
| Visby Furulund | S | 38,6 % | S | 36,2 % | 79,1 % |
| Visby Galgberget/Snäck | S | 27,8 % | M | 27,4 % | 86,1 % |
| Visby Innerstaden | S | 25,3 % | M | 22,5 % | 88,2 % |
| Visby Länna | S | 35,1 % | S | 33,3 % | 84,9 % |
| Visby Norr | S | 34,5 % | S | 32,9 % | 82,6 % |
| Visby Pilhagen/Gråbo | S | 42,8 % | S | 41,0 % | 87,0 % |
| Visby Skarphäll/Östra Vi | S | 37,1 % | S | 35,7 % | 83,3 % |
| Visby Söder | S | 31,8 % | S | 30,3 % | 85,9 % |
| Visby Terra Nova | S | 35,7 % | S | 33,6 % | 84,8 % |
| Visby Visborgsst/Halsjärnet | S | 34,7 % | S | 32,5 % | 80,3 % |
| Visby Yttre Furulund | S | 39,5 % | S | 39,1 % | 79,6 % |
| Visby Öster | S | 29,0 % | S | 27,7 % | 84,6 % |
| Vänge | S | 25,4 % | C | 29,5 % | 87,8 % |
| Väskinde | S | 30,3 % | M | 26,3 % | 89,3 % |
| Västerhejde | S | 29,6 % | M | 30,0 % | 88,8 % |
Fler kommuner i Gotlands län
Hela valresultatet för Gotlands län 2026 · Alla kommuner 2026