Valresultat Gotland 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gotland med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gotland ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 46 466
- Avgivna röster
- 40 175
- Län
- Gotlands län
Riksdagsvalet 2014 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 774 | 32,2 % |
| MModeraterna | 8 450 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 5 317 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 259 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 859 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 308 | 5,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 764 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 494 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 095 | 2,8 % |
| Övriga partier | 335 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Gotland
Gotland saknar landstingsval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter.
Kommunvalet 2014 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 565 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 7 689 | 19,8 % |
| MModeraterna | 6 772 | 17,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 775 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 226 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 055 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 916 | 4,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 976 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 829 | 2,1 % |
| Övriga partier | 90 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Gotland 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gotland i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- MP
- V
- Fi
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 33,3 % | 32,2 % | 29,8 % | 34,6 % | 31,1 % |
| M | 21,3 % | 25,2 % | 21,3 % | 16,6 % | 16,8 % | 18,3 % |
| C | 19,5 % | 14,6 % | 13,4 % | 17,2 % | 11,7 % | 10,7 % |
| SD | 1,6 % | 3,2 % | 8,2 % | 12,7 % | 15,7 % | 13,5 % |
| MP | 5,9 % | 8,4 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,5 % | 7,9 % |
| V | 5,9 % | 6,1 % | 5,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,7 % |
| Fi | 0,9 % | 0,8 % | 4,4 % | 0,9 % | 0,0 % | 0,0 % |
| L | 4,3 % | 4,6 % | 3,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 5,3 % |
| Övr | 5,2 % | 3,8 % | 3,6 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,5 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 84,9 % | 86,5 % | 88,7 % | 87,1 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Gotland 2006–2026
Kommunen mot länet (Gotland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gotland 2014
Så skiljer sig Gotland från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 13,4 % i Gotland mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,3
- FI +1,3
- S +1,2
- MP +0,3
Svagare än i riket
- SD −4,6
- M −2,0
- KD −1,8
- FP −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gotland, från 3,2 % till 8,2 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,2 % till 21,3 % (−3,9).
- SD +5,0
- M −3,9
- FI +3,7
- C −1,2
- MP −1,2
- S −1,1
- FP −0,9
- V −0,2
Valdeltagande i Gotland
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,5 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gotland på plats 116 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gotland är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,3 % i Hemse/Alva till 88,7 % i Visby Djuplunda/Södervärn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Yttre Furulund (51,4 %) och sitt svagaste i Visby Innerstaden (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Moderaterna i 5, Centerpartiet i 5 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotland är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,8 % i kommunvalet mot 13,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- C +6,4
- M −3,9
- SD −2,9
- MP +2,5
- S −2,5
- V +2,5
- FI −1,9
- FP +1,2
Största parti i Gotland sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gotland i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gotland 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Gotland. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burgsvik | C | 28,6 % | C | 32,7 % | 85,8 % |
| Dalhem | S | 28,3 % | C | 27,6 % | 82,5 % |
| Eksta | S | 26,8 % | C | 25,4 % | 83,2 % |
| Endre | S | 33,9 % | S | 30,3 % | 81,2 % |
| Eskelhem | S | 26,7 % | C | 26,0 % | 84,1 % |
| Fardhem | C | 35,8 % | C | 45,2 % | 77,2 % |
| Fårö | S | 26,8 % | C | 36,7 % | 83,7 % |
| Fårösund | S | 32,9 % | S | 29,5 % | 81,4 % |
| Garde | C | 28,6 % | C | 39,1 % | 78,9 % |
| Havdhem | C | 32,3 % | C | 42,4 % | 81,3 % |
| Hemse/Alva | S | 37,1 % | S | 35,7 % | 73,3 % |
| Hemse/Rone | S | 30,9 % | C | 28,2 % | 74,8 % |
| Klinte | S | 39,5 % | S | 37,2 % | 79,4 % |
| Kräklingbo | S | 22,3 % | C | 32,7 % | 77,9 % |
| Lärbro | S | 40,6 % | S | 40,5 % | 82,9 % |
| Roma | S | 39,9 % | S | 36,3 % | 82,8 % |
| Sanda | S | 27,6 % | C | 28,6 % | 84,4 % |
| Slite Othem/Boge | S | 47,6 % | S | 43,4 % | 75,7 % |
| Slite Othem/Hellvi | S | 40,7 % | S | 41,1 % | 80,7 % |
| Stenkumla | S | 32,9 % | S | 28,9 % | 86,2 % |
| Stånga | C | 34,8 % | C | 42,8 % | 81,1 % |
| Tingstäde | S | 33,1 % | S | 28,8 % | 83,6 % |
| Vallstena | S | 25,8 % | C | 31,7 % | 86,2 % |
| Visby A7/Östra Vi | M | 29,5 % | S | 29,6 % | 79,9 % |
| Visby Bingeby | S | 46,5 % | S | 44,0 % | 79,6 % |
| Visby Djuplunda/Södervärn | S | 34,7 % | S | 31,3 % | 88,7 % |
| Visby Furulund | S | 45,7 % | S | 44,5 % | 77,8 % |
| Visby Galgberget/Snäck | M | 30,1 % | M | 25,9 % | 86,8 % |
| Visby Innerstaden | M | 31,5 % | M | 28,1 % | 85,5 % |
| Visby Länna | S | 31,2 % | S | 28,6 % | 86,0 % |
| Visby Norr | S | 36,5 % | S | 36,2 % | 80,6 % |
| Visby Pilhagen/Gråbo | S | 47,6 % | S | 44,9 % | 86,2 % |
| Visby Skarphäll/Östra Vi | S | 39,0 % | S | 36,5 % | 83,9 % |
| Visby Söder | M | 31,7 % | M | 25,9 % | 84,2 % |
| Visby Terra Nova | S | 42,5 % | S | 40,8 % | 82,8 % |
| Visby Visborgsst/Halsjärnet | S | 34,6 % | S | 30,4 % | 84,4 % |
| Visby Yttre Furulund | S | 51,4 % | S | 50,4 % | 76,7 % |
| Visby Öster | M | 29,3 % | M | 23,9 % | 83,5 % |
| Vänge | S | 32,6 % | C | 32,8 % | 81,6 % |
| Väskinde | S | 32,4 % | S | 29,8 % | 83,3 % |
| Västerhejde | S | 29,9 % | S | 28,1 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Gotlands län
Hela valresultatet för Gotlands län 2014 · Alla kommuner 2014