Valresultat Gotland 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gotland med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 78,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gotland ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,8 %
- Röstberättigade
- 45 205
- Avgivna röster
- 35 605
- Län
- Gotlands län
Riksdagsvalet 2006 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 226 | 35,3 % |
| MModeraterna | 7 389 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 6 769 | 19,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 058 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 048 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 482 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 337 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 550 | 1,6 % |
| Övriga partier | 756 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Gotland
Gotland saknar landstingsval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter.
Kommunvalet 2006 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 314 | 32,2 % |
| CCenterpartiet | 8 319 | 23,7 % |
| MModeraterna | 6 654 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 857 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 127 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 768 | 5,0 % |
| ÖVRövriga partier | 1 158 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 948 | 2,7 % |
Partiernas utveckling i Gotland 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gotland i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 33,3 % | 32,2 % | 29,8 % | 34,6 % | 31,1 % |
| M | 21,3 % | 25,2 % | 21,3 % | 16,6 % | 16,8 % | 18,3 % |
| C | 19,5 % | 14,6 % | 13,4 % | 17,2 % | 11,7 % | 10,7 % |
| V | 5,9 % | 6,1 % | 5,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,7 % |
| MP | 5,9 % | 8,4 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,5 % | 7,9 % |
| L | 4,3 % | 4,6 % | 3,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 5,3 % |
| KD | 3,9 % | 2,9 % | 2,8 % | 4,1 % | 4,0 % | 5,2 % |
| Övr | 2,3 % | 1,7 % | 5,3 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % |
| SD | 1,6 % | 3,2 % | 8,2 % | 12,7 % | 15,7 % | 13,5 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 84,9 % | 86,5 % | 88,7 % | 87,1 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Gotland 2006–2026
Kommunen mot länet (Gotland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gotland 2006
Så skiljer sig Gotland från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 19,5 % i Gotland mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +11,6
- MP +0,8
- V +0,1
- S +0,1
Svagare än i riket
- M −4,7
- FP −3,2
- KD −2,8
- SD −1,4
Valdeltagande i Gotland
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,8 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gotland på plats 201 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gotland är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Visby Yttre Furulund till 83,3 % i Västerhejde.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Yttre Furulund (53,4 %) och sitt svagaste i Visby Innerstaden (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 27, Centerpartiet i 10, Moderaterna i 2 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotland är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,7 % i kommunvalet mot 19,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- C +4,1
- S −3,1
- M −2,4
- V +2,2
- KD −1,2
- FP +0,7
- MP +0,1
Största parti i Gotland sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gotland i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gotland 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Gotland. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burgsvik | C | 42,4 % | C | 52,1 % | 80,7 % |
| Dalhem | S | 30,3 % | C | 34,8 % | 79,8 % |
| Eksta | C | 33,0 % | C | 38,3 % | 80,1 % |
| Endre | S | 36,0 % | S | 33,3 % | 79,7 % |
| Eskelhem | S | 28,3 % | C | 31,9 % | 81,0 % |
| Fardhem | C | 45,4 % | C | 52,0 % | 78,6 % |
| Fårö | M | 29,8 % | C | 42,5 % | 80,0 % |
| Fårösund | S | 40,1 % | S | 35,5 % | 79,4 % |
| Garde | C | 38,1 % | C | 41,8 % | 78,1 % |
| Havdhem | C | 42,6 % | C | 49,5 % | 79,9 % |
| Hemse/Alva | S | 38,3 % | S | 35,5 % | 71,0 % |
| Hemse/Rone | S | 31,4 % | C | 33,9 % | 76,2 % |
| Klinte | S | 41,0 % | S | 37,5 % | 76,1 % |
| Kräklingbo | C | 33,7 % | C | 38,1 % | 76,9 % |
| Lärbro | S | 43,6 % | S | 42,8 % | 80,1 % |
| Roma | S | 44,4 % | S | 40,0 % | 77,6 % |
| Sanda | C | 27,1 % | C | 32,2 % | 80,9 % |
| Slite Othem/Boge | S | 46,4 % | S | 43,9 % | 76,2 % |
| Slite Othem/Hellvi | S | 46,1 % | S | 44,6 % | 81,0 % |
| Stenkumla | S | 31,5 % | C | 29,5 % | 82,8 % |
| Stånga | C | 43,2 % | C | 48,3 % | 78,0 % |
| Tingstäde | S | 34,5 % | C | 30,9 % | 81,8 % |
| Vallstena | C | 30,6 % | C | 36,8 % | 82,1 % |
| Visby Bingeby | S | 52,1 % | S | 49,2 % | 74,0 % |
| Visby Djuplunda/Södervärn | S | 42,3 % | S | 39,4 % | 82,6 % |
| Visby Furulund | S | 51,8 % | S | 48,0 % | 72,4 % |
| Visby Innerstaden | M | 36,6 % | M | 34,1 % | 80,0 % |
| Visby Länna | S | 35,5 % | S | 32,7 % | 80,3 % |
| Visby Norr | S | 33,1 % | S | 33,0 % | 81,4 % |
| Visby Pilhagen/Gråbo | S | 46,8 % | S | 44,9 % | 79,6 % |
| Visby Söder/Östra Vi | S | 31,4 % | S | 28,8 % | 73,7 % |
| Visby Terra Nova | S | 50,5 % | S | 47,6 % | 79,8 % |
| Visby Visborgsst/Halsjärnet | S | 37,3 % | S | 35,0 % | 80,8 % |
| Visby Yttre Furulund | S | 53,4 % | S | 53,2 % | 66,8 % |
| Visby Öster | S | 29,6 % | S | 27,2 % | 77,7 % |
| Visby Östra Vi/Skarphäll | S | 45,1 % | S | 41,6 % | 81,5 % |
| Vänge | C | 32,8 % | C | 38,4 % | 80,2 % |
| Väskinde | S | 36,4 % | S | 30,1 % | 82,2 % |
| Västerhejde | S | 38,2 % | S | 35,5 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Gotlands län
Hela valresultatet för Gotlands län 2006 · Alla kommuner 2006