Valresultat Gotland 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gotland med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,9 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gotland ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 46 871
- Avgivna röster
- 41 598
- Län
- Gotlands län
Riksdagsvalet 2018 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 254 | 29,8 % |
| CCenterpartiet | 7 075 | 17,2 % |
| MModeraterna | 6 822 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 226 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 704 | 9,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 037 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 699 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 539 | 3,7 % |
| Övriga partier | 773 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Gotland
Gotland saknar landstingsval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter.
Kommunvalet 2018 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 471 | 25,9 % |
| CCenterpartiet | 10 149 | 25,1 % |
| MModeraterna | 6 216 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 3 793 | 9,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 402 | 8,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 510 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 870 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 947 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 910 | 2,2 % |
| Övriga partier | 208 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Gotland 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gotland i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- C
- M
- SD
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 33,3 % | 32,2 % | 29,8 % | 34,6 % | 31,1 % |
| C | 19,5 % | 14,6 % | 13,4 % | 17,2 % | 11,7 % | 10,7 % |
| M | 21,3 % | 25,2 % | 21,3 % | 16,6 % | 16,8 % | 18,3 % |
| SD | 1,6 % | 3,2 % | 8,2 % | 12,7 % | 15,7 % | 13,5 % |
| V | 5,9 % | 6,1 % | 5,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,7 % |
| MP | 5,9 % | 8,4 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,5 % | 7,9 % |
| KD | 3,9 % | 2,9 % | 2,8 % | 4,1 % | 4,0 % | 5,2 % |
| L | 4,3 % | 4,6 % | 3,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 5,3 % |
| Övr | 2,3 % | 1,7 % | 5,3 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 84,9 % | 86,5 % | 88,7 % | 87,1 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Gotland 2006–2026
Kommunen mot länet (Gotland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gotland 2018
Så skiljer sig Gotland från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 17,2 % i Gotland mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,6
- S +1,5
- V +1,0
- MP +0,5
Svagare än i riket
- SD −4,8
- M −3,2
- KD −2,2
- L −1,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gotland, från 8,2 % till 12,7 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,3 % till 16,6 % (−4,7).
- M −4,7
- SD +4,5
- C +3,8
- FI −3,5
- V +3,2
- S −2,4
- MP −2,3
- KD +1,4
Valdeltagande i Gotland
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,7 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gotland på plats 70 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gotland är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,0 % i Visby Norr till 90,5 % i Tingstäde.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Yttre Furulund (46,9 %) och sitt svagaste i Fardhem (16,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Centerpartiet i 10, Moderaterna i 1 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotland är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,1 % i kommunvalet mot 17,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.
- C +7,9
- SD −4,3
- S −3,9
- KD −1,8
- MP +1,2
- M −1,2
- L +0,9
- V +0,4
Största parti i Gotland sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gotland i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gotland 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Gotland. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burgsvik | C | 31,1 % | C | 47,6 % | 84,5 % |
| Dalhem | C | 22,2 % | C | 33,2 % | 87,8 % |
| Eksta | S | 22,5 % | C | 33,0 % | 87,1 % |
| Endre | S | 26,4 % | C | 28,2 % | 89,2 % |
| Eskelhem | S | 22,5 % | C | 31,1 % | 88,7 % |
| Fardhem | C | 36,5 % | C | 49,4 % | 86,6 % |
| Fårö | C | 25,7 % | C | 36,1 % | 87,0 % |
| Fårösund | S | 29,3 % | C | 25,1 % | 84,9 % |
| Garde | C | 31,3 % | C | 43,6 % | 84,5 % |
| Havdhem | C | 33,0 % | C | 46,3 % | 85,0 % |
| Hemse/Alva | S | 35,6 % | S | 31,0 % | 80,7 % |
| Hemse/Rone | S | 25,0 % | C | 33,4 % | 82,9 % |
| Klinte | S | 34,5 % | S | 29,9 % | 83,8 % |
| Kräklingbo | C | 26,5 % | C | 36,9 % | 82,4 % |
| Lärbro | S | 30,6 % | S | 27,6 % | 85,3 % |
| Roma | S | 35,4 % | C | 32,8 % | 85,4 % |
| Sanda | S | 25,1 % | C | 34,4 % | 86,1 % |
| Slite Othem/Boge | S | 38,5 % | S | 35,5 % | 82,2 % |
| Slite Othem/Hellvi | S | 37,5 % | S | 32,9 % | 86,1 % |
| Stenkumla | S | 28,9 % | C | 30,3 % | 88,7 % |
| Stånga | C | 33,9 % | C | 44,4 % | 86,9 % |
| Tingstäde | S | 28,1 % | C | 30,8 % | 90,5 % |
| Vallstena | C | 25,5 % | C | 35,2 % | 88,0 % |
| Visby A7/Östra Vi | S | 31,9 % | S | 28,4 % | 84,6 % |
| Visby Bingeby | S | 42,5 % | S | 39,1 % | 82,8 % |
| Visby Djuplunda/Södervärn | S | 32,0 % | S | 30,2 % | 89,7 % |
| Visby Furulund | S | 40,0 % | S | 36,8 % | 79,6 % |
| Visby Galgberget/Snäck | S | 26,1 % | S | 23,6 % | 89,1 % |
| Visby Innerstaden | M | 21,8 % | M | 20,9 % | 87,0 % |
| Visby Länna | S | 29,6 % | S | 27,0 % | 86,6 % |
| Visby Norr | S | 36,0 % | S | 32,3 % | 79,0 % |
| Visby Pilhagen/Gråbo | S | 43,6 % | S | 40,2 % | 88,2 % |
| Visby Skarphäll/Östra Vi | S | 37,8 % | S | 34,5 % | 83,7 % |
| Visby Söder | S | 25,5 % | M | 22,5 % | 87,9 % |
| Visby Terra Nova | S | 38,4 % | S | 35,0 % | 86,3 % |
| Visby Visborgsst/Halsjärnet | S | 33,0 % | S | 28,8 % | 86,6 % |
| Visby Yttre Furulund | S | 46,9 % | S | 43,6 % | 82,0 % |
| Visby Öster | S | 25,0 % | M | 22,6 % | 87,5 % |
| Vänge | C | 28,6 % | C | 39,2 % | 88,9 % |
| Väskinde | S | 31,0 % | C | 27,2 % | 89,9 % |
| Västerhejde | S | 28,3 % | S | 25,4 % | 89,9 % |
Fler kommuner i Gotlands län
Hela valresultatet för Gotlands län 2018 · Alla kommuner 2018