Valresultat Gotland 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Gotland med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gotland ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 40 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 48 274
- Avgivna röster
- 42 047
- Län
- Gotlands län
Riksdagsvalet 2022 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 361 | 34,6 % |
| MModeraterna | 6 969 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 504 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 4 858 | 11,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 683 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 642 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 645 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 169 | 2,8 % |
| Övriga partier | 628 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Gotland
Gotland saknar regionval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter.
Kommunvalet 2022 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 656 | 31,2 % |
| CCenterpartiet | 7 509 | 18,5 % |
| MModeraterna | 7 333 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 263 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 3 546 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 175 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 188 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 048 | 2,6 % |
| SVSocialisterna-Välfärdspartiet | 436 | 1,1 % |
| Övriga partier | 351 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Gotland 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gotland i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 33,3 % | 32,2 % | 29,8 % | 34,6 % | 31,1 % |
| M | 21,3 % | 25,2 % | 21,3 % | 16,6 % | 16,8 % | 18,3 % |
| SD | 1,6 % | 3,2 % | 8,2 % | 12,7 % | 15,7 % | 13,5 % |
| C | 19,5 % | 14,6 % | 13,4 % | 17,2 % | 11,7 % | 10,7 % |
| MP | 5,9 % | 8,4 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,5 % | 7,9 % |
| V | 5,9 % | 6,1 % | 5,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,7 % |
| KD | 3,9 % | 2,9 % | 2,8 % | 4,1 % | 4,0 % | 5,2 % |
| L | 4,3 % | 4,6 % | 3,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 5,3 % |
| Övr | 2,3 % | 1,7 % | 5,3 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 84,9 % | 86,5 % | 88,7 % | 87,1 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Gotland 2006–2026
Kommunen mot länet (Gotland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gotland 2022
Så skiljer sig Gotland från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Centerpartiet, som fick 11,7 % i Gotland mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,0
- S +4,3
- MP +1,4
Svagare än i riket
- SD −4,8
- M −2,3
- L −1,8
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Gotland, från 29,8 % till 34,6 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,2 % till 11,7 % (−5,5).
- C −5,5
- S +4,8
- SD +3,0
- V −2,6
- MP +1,5
- L −0,9
- M +0,2
- KD −0,2
Valdeltagande i Gotland
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,1 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gotland på plats 63 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gotland är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Visby Yttre Furulund till 89,3 % i Tingstäde.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Pilhagen/Gråbo (48,0 %) och sitt svagaste i Dalhem (26,0 %). Partiet var största parti i samtliga 40 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotland är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- C +6,8
- SD −5,2
- S −3,4
- V +2,4
- M +1,3
- MP −1,1
- KD −1,0
Största parti i Gotland sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gotland i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gotland 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 40 valdistrikten i Gotland. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burgsvik | S | 30,4 % | C | 33,9 % | 85,0 % |
| Dalhem | S | 26,0 % | C | 24,2 % | 87,0 % |
| Eksta | S | 26,4 % | S | 25,1 % | 86,5 % |
| Endre | S | 31,4 % | S | 28,7 % | 86,3 % |
| Eskelhem | S | 30,0 % | S | 26,9 % | 87,4 % |
| Fårö | S | 34,3 % | S | 26,2 % | 86,7 % |
| Fårösund | S | 33,8 % | S | 31,0 % | 79,9 % |
| Garde | S | 27,8 % | C | 29,9 % | 87,0 % |
| Havdhem | S | 29,2 % | C | 32,2 % | 86,0 % |
| Hemse/Alva | S | 39,1 % | S | 36,4 % | 79,4 % |
| Hemse/Rone | S | 31,1 % | S | 28,0 % | 82,0 % |
| Klinte | S | 36,6 % | S | 34,8 % | 84,1 % |
| Kräklingbo | S | 32,3 % | C | 30,9 % | 85,0 % |
| Lärbro | S | 33,2 % | S | 32,0 % | 86,3 % |
| Roma | S | 34,6 % | S | 30,7 % | 84,6 % |
| Sanda | S | 28,4 % | C | 27,5 % | 87,3 % |
| Slite Othem/Boge | S | 38,5 % | S | 36,5 % | 77,9 % |
| Slite Othem/Hellvi | S | 35,6 % | S | 32,1 % | 85,3 % |
| Stenkumla | S | 32,6 % | S | 29,6 % | 89,1 % |
| Stånga | S | 28,0 % | C | 33,3 % | 86,0 % |
| Tingstäde | S | 30,8 % | S | 25,0 % | 89,3 % |
| Vallstena | S | 29,2 % | C | 25,2 % | 87,3 % |
| Visby A7/Östra Vi | S | 39,7 % | S | 35,9 % | 84,8 % |
| Visby Bingeby | S | 43,4 % | S | 39,7 % | 77,6 % |
| Visby Djuplunda/Södervärn | S | 41,9 % | S | 38,1 % | 86,2 % |
| Visby Furulund | S | 41,0 % | S | 37,9 % | 79,0 % |
| Visby Galgberget/Snäck | S | 31,2 % | S | 29,7 % | 87,1 % |
| Visby Innerstaden | S | 31,5 % | S | 24,1 % | 85,7 % |
| Visby Länna | S | 36,7 % | S | 34,8 % | 84,9 % |
| Visby Norr | S | 38,9 % | S | 34,3 % | 77,2 % |
| Visby Pilhagen/Gråbo | S | 48,0 % | S | 43,2 % | 85,1 % |
| Visby Skarphäll/Östra Vi | S | 43,5 % | S | 41,1 % | 83,0 % |
| Visby Söder | S | 32,4 % | S | 29,9 % | 84,5 % |
| Visby Terra Nova | S | 43,2 % | S | 37,1 % | 84,5 % |
| Visby Visborgsst/Halsjärnet | S | 36,5 % | S | 33,2 % | 83,0 % |
| Visby Yttre Furulund | S | 45,9 % | S | 45,1 % | 74,7 % |
| Visby Öster | S | 33,9 % | S | 33,3 % | 83,1 % |
| Vänge | S | 27,9 % | C | 26,9 % | 85,7 % |
| Väskinde | S | 34,2 % | S | 29,7 % | 86,1 % |
| Västerhejde | S | 34,4 % | S | 32,8 % | 86,1 % |
Fler kommuner i Gotlands län
Hela valresultatet för Gotlands län 2022 · Alla kommuner 2022