Valresultat Gotland 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Gotland med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gotland ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 46 237
- Avgivna röster
- 39 257
- Län
- Gotlands län
Riksdagsvalet 2010 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 855 | 33,3 % |
| MModeraterna | 9 731 | 25,2 % |
| CCenterpartiet | 5 657 | 14,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 259 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 342 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 785 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 225 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 128 | 2,9 % |
| Övriga partier | 658 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Gotland
Gotland saknar landstingsval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter.
Kommunvalet 2010 i Gotland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 344 | 33,5 % |
| MModeraterna | 7 501 | 20,3 % |
| CCenterpartiet | 7 344 | 19,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 055 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 2 809 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 720 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 887 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 792 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 385 | 1,0 % |
| Övriga partier | 37 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Gotland 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gotland i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,9 procentenheter).
- S
- M
- C
- MP
- V
- L
- SD
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,3 % | 33,3 % | 32,2 % | 29,8 % | 34,6 % | 31,1 % |
| M | 21,3 % | 25,2 % | 21,3 % | 16,6 % | 16,8 % | 18,3 % |
| C | 19,5 % | 14,6 % | 13,4 % | 17,2 % | 11,7 % | 10,7 % |
| MP | 5,9 % | 8,4 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,5 % | 7,9 % |
| V | 5,9 % | 6,1 % | 5,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,7 % |
| L | 4,3 % | 4,6 % | 3,8 % | 3,7 % | 2,8 % | 5,3 % |
| SD | 1,6 % | 3,2 % | 8,2 % | 12,7 % | 15,7 % | 13,5 % |
| KD | 3,9 % | 2,9 % | 2,8 % | 4,1 % | 4,0 % | 5,2 % |
| Övr | 2,3 % | 1,7 % | 5,3 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 84,9 % | 86,5 % | 88,7 % | 87,1 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Gotland 2006–2026
Kommunen mot länet (Gotland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gotland 2010
Så skiljer sig Gotland från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,6 % i Gotland mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,1
- S +2,6
- MP +1,1
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −4,9
- KD −2,7
- SD −2,5
- FP −2,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Gotland, från 21,3 % till 25,2 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 19,5 % till 14,6 % (−4,9).
- C −4,9
- M +3,9
- MP +2,5
- S −2,0
- SD +1,6
- KD −0,9
- FP +0,3
- V +0,1
Valdeltagande i Gotland
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gotland på plats 117 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gotland är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,5 % i Hemse/Alva till 87,6 % i Visby Östra Vi/Skarphäll.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Yttre Furulund (56,8 %) och sitt svagaste i Visby Innerstaden (15,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 24, Moderaterna i 9, Centerpartiet i 6 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotland är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,9 % i kommunvalet mot 14,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- C +5,3
- M −4,8
- V +1,6
- SD −0,8
- S +0,2
- MP −0,1
- FP +0,0
Största parti i Gotland sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gotland i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 86,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Gotland 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Gotland. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Burgsvik | C | 33,5 % | C | 39,1 % | 83,2 % |
| Dalhem | S | 27,8 % | S | 28,7 % | 82,9 % |
| Eksta | M | 27,5 % | C | 32,0 % | 83,8 % |
| Endre | S | 34,9 % | S | 34,1 % | 81,3 % |
| Eskelhem | M | 28,0 % | C | 26,7 % | 85,5 % |
| Fardhem | C | 37,9 % | C | 45,2 % | 81,4 % |
| Fårö | M | 29,4 % | C | 33,9 % | 81,8 % |
| Fårösund | S | 38,1 % | S | 37,4 % | 80,7 % |
| Garde | C | 33,4 % | C | 39,0 % | 79,7 % |
| Havdhem | C | 35,9 % | C | 42,6 % | 83,6 % |
| Hemse/Alva | S | 37,8 % | S | 38,6 % | 71,5 % |
| Hemse/Rone | S | 30,2 % | C | 28,4 % | 78,0 % |
| Klinte | S | 38,7 % | S | 38,8 % | 79,9 % |
| Kräklingbo | C | 24,9 % | C | 30,6 % | 79,3 % |
| Lärbro | S | 45,8 % | S | 44,6 % | 81,9 % |
| Roma | S | 42,1 % | S | 42,6 % | 83,0 % |
| Sanda | S | 27,4 % | C | 29,3 % | 83,5 % |
| Slite Othem/Boge | S | 43,5 % | S | 42,3 % | 77,3 % |
| Slite Othem/Hellvi | S | 45,8 % | S | 45,8 % | 80,7 % |
| Stenkumla | S | 32,0 % | S | 31,4 % | 84,9 % |
| Stånga | C | 37,0 % | C | 45,1 % | 80,2 % |
| Tingstäde | S | 31,6 % | S | 32,0 % | 84,0 % |
| Vallstena | M | 26,7 % | C | 33,7 % | 84,2 % |
| Visby Bingeby | S | 52,0 % | S | 52,0 % | 76,5 % |
| Visby Djuplunda/Södervärn | S | 36,5 % | S | 38,4 % | 85,7 % |
| Visby Furulund | S | 50,1 % | S | 50,2 % | 75,7 % |
| Visby Innerstaden | M | 38,7 % | M | 34,3 % | 84,3 % |
| Visby Länna | S | 32,1 % | S | 34,3 % | 83,0 % |
| Visby Norr | M | 30,9 % | S | 30,2 % | 83,8 % |
| Visby Pilhagen/Gråbo | S | 47,2 % | S | 47,2 % | 85,3 % |
| Visby Söder/Östra Vi | M | 32,5 % | S | 29,3 % | 77,7 % |
| Visby Terra Nova | S | 43,9 % | S | 45,9 % | 82,3 % |
| Visby Visborgsst/Halsjärnet | S | 37,1 % | S | 36,5 % | 84,9 % |
| Visby Yttre Furulund | S | 56,8 % | S | 57,0 % | 76,4 % |
| Visby Öster | M | 30,5 % | S | 28,8 % | 83,7 % |
| Visby Östra Vi/Skarphäll | S | 36,3 % | S | 36,7 % | 87,6 % |
| Vänge | S | 30,2 % | C | 30,7 % | 82,9 % |
| Väskinde | S | 32,3 % | S | 31,5 % | 84,7 % |
| Västerhejde | M | 32,5 % | S | 32,0 % | 86,4 % |
Fler kommuner i Gotlands län
Hela valresultatet för Gotlands län 2010 · Alla kommuner 2010