Valresultat Gotlands län 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Gotlands län med 34,6 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 87,1 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Gotlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,1 %
Röstberättigade
48 274
Avgivna röster
42 047
Kommuner i länet
1

Riksdagsvalet 2022 i Gotlands län

Riksdagsvalet 2022 i Gotlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 36134,6 %
MModeraterna6 96916,8 %
SDSverigedemokraterna6 50415,7 %
CCenterpartiet4 85811,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6836,5 %
VVänsterpartiet2 6426,4 %
KDKristdemokraterna1 6454,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1692,8 %
Övriga partier6281,5 %

Regionvalet 2022 i Gotlands län

Gotlands län saknar regionval — på Gotland fullgör kommunfullmäktige även regionens uppgifter, så motsvarande val ingår i kommunvalet 2022.

Kommunvalet 2022 i Gotlands län

Kommunvalet 2022 i Gotlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 65631,2 %
CCenterpartiet7 50918,5 %
MModeraterna7 33318,1 %
SDSverigedemokraterna4 26310,5 %
VVänsterpartiet3 5468,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1755,4 %
KDKristdemokraterna1 1882,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0482,6 %
SVSocialisterna-Välfärdspartiet4361,1 %
Övriga partier3510,9 %

Partiernas utveckling i Gotlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gotlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gotlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S35,3 %33,3 %32,2 %29,8 %34,6 %31,1 %
M21,3 %25,2 %21,3 %16,6 %16,8 %18,3 %
SD1,6 %3,2 %8,2 %12,7 %15,7 %13,5 %
C19,5 %14,6 %13,4 %17,2 %11,7 %10,7 %
MP5,9 %8,4 %7,2 %5,0 %6,5 %7,9 %
V5,9 %6,1 %5,8 %9,0 %6,4 %6,7 %
KD3,9 %2,9 %2,8 %4,1 %4,0 %5,2 %
L4,3 %4,6 %3,8 %3,7 %2,8 %5,3 %
Övr2,3 %1,7 %5,3 %1,9 %1,5 %1,2 %
Valdeltagande78,8 %84,9 %86,5 %88,7 %87,1 %86,9 %

Valdeltagande i Gotlands län 2006–2026

Länet mot riket.

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Gotlands län 2022

Så skiljer sig Gotlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Centerpartiet, som fick 11,7 % i Gotlands län mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,0
  • S +4,3
  • MP +1,4

Svagare än i riket

  • SD −4,8
  • M −2,3
  • L −1,8
  • KD −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Gotlands län, från 29,8 % till 34,6 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,2 % till 11,7 % (−5,5).

  • C −5,5
  • S +4,8
  • SD +3,0
  • V −2,6
  • MP +1,5
  • L −0,9
  • M +0,2
  • KD −0,2

Valdeltagande i Gotlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,1 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Gotlands län är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Visby Yttre Furulund till 89,3 % i Tingstäde.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Visby Pilhagen/Gråbo (48,0 %) och sitt svagaste i Dalhem (26,0 %). Partiet var största parti i samtliga 40 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gotlands län är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • C +6,8
  • SD −5,2
  • S −3,4
  • V +2,4
  • M +1,3
  • MP −1,1
  • KD −1,0

Största parti i Gotlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gotlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gotlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,1 %86,9 %
2022Socialdemokraterna34,6 %87,1 %
2018Socialdemokraterna29,8 %88,7 %
2014Socialdemokraterna32,2 %86,5 %
2010Socialdemokraterna33,3 %84,9 %
2006Socialdemokraterna35,3 %78,8 %

Valresultat per kommun i Gotlands län 2022

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Gotlands län, riksdagsvalet 2022
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
GotlandS34,6 %87,1 %

Andra län 2022

Valresultat för alla kommuner 2022