Valresultat Södermanlands län 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Södermanlands län med 32,9 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,5 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,5 %
- Röstberättigade
- 223 767
- Avgivna röster
- 186 884
- Kommuner i länet
- 9
Riksdagsvalet 2022 i Södermanlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 60 891 | 32,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 42 547 | 23,0 % |
| MModeraterna | 35 513 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 10 989 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 9 605 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 8 772 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 409 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 643 | 3,6 % |
| Övriga partier | 2 514 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Region Södermanland
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 55 708 | 30,2 % |
| MModeraterna | 32 904 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 30 817 | 16,7 % |
| VPVård för Pengarna | 22 488 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 11 341 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 10 506 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 9 083 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 226 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 492 | 2,4 % |
| Övriga partier | 1 962 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Södermanlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 60 665 | 32,7 % |
| MModeraterna | 41 976 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 33 732 | 18,2 % |
| VVänsterpartiet | 12 677 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 11 882 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 8 374 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 516 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 430 | 3,5 % |
| Övriga partier | 3 412 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Södermanlands län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Södermanlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 34,7 % | 34,6 % | 31,4 % | 32,9 % | 30,5 % |
| SD | 2,5 % | 6,6 % | 15,1 % | 19,3 % | 23,0 % | 20,2 % |
| M | 23,3 % | 27,9 % | 22,4 % | 20,4 % | 19,2 % | 19,6 % |
| C | 6,9 % | 5,7 % | 5,5 % | 7,4 % | 5,9 % | 5,6 % |
| V | 4,9 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,6 % | 5,2 % | 7,3 % |
| KD | 6,3 % | 4,7 % | 3,9 % | 5,5 % | 4,7 % | 5,7 % |
| MP | 5,1 % | 7,6 % | 6,3 % | 3,7 % | 4,0 % | 4,8 % |
| L | 6,8 % | 6,6 % | 4,4 % | 4,3 % | 3,6 % | 4,5 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,8 % | 86,0 % | 86,9 % | 83,5 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Södermanlands län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Södermanlands län 2022
Så skiljer sig Södermanlands län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 32,9 % i Södermanlands län mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 2,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,6
- SD +2,5
- M +0,1
Svagare än i riket
- V −1,6
- MP −1,1
- L −1,0
- C −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Södermanlands län, från 19,3 % till 23,0 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,4 % till 5,9 % (−1,5).
- SD +3,7
- S +1,5
- C −1,5
- V −1,4
- M −1,2
- KD −0,8
- L −0,7
- MP +0,3
Valdeltagande i Södermanlands län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,5 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Södermanlands län är indelad i 186 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 55,4 % i Råbergstorp-Lagersberg till 92,3 % i Sundbyholm-Ostra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fröslunda-Björkhultsvägen (53,0 %) och sitt svagaste i Barva-Jäder (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 142, Sverigedemokraterna i 31, Moderaterna i 13 av 186 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södermanlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 23,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- SD −4,8
- M +3,4
- V +1,6
- MP −0,5
- C +0,5
- S −0,3
- KD −0,2
- L −0,1
Största parti i Södermanlands län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Södermanlands län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 83,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 80,9 % |
Valresultat per kommun i Södermanlands län 2022
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | S | 33,0 % | 80,4 % |
| Flen | S | 34,8 % | 82,6 % |
| Gnesta | S | 29,1 % | 86,4 % |
| Katrineholm | S | 37,8 % | 83,0 % |
| Nyköping | S | 34,1 % | 85,8 % |
| Oxelösund | S | 39,1 % | 83,1 % |
| Strängnäs | S | 27,2 % | 86,2 % |
| Trosa | S | 27,3 % | 88,5 % |
| Vingåker | S | 33,1 % | 86,8 % |