Valresultat Oxelösund 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Oxelösund med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,7 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oxelösund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 9 072
- Avgivna röster
- 7 541
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 923 | 39,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 685 | 22,5 % |
| MModeraterna | 1 270 | 17,0 % |
| VVänsterpartiet | 515 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 276 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 251 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 215 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 191 | 2,6 % |
| Övriga partier | 158 | 2,1 % |
Regionvalet 2022 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 222 | 29,5 % |
| VPVård för Pengarna | 1 755 | 23,3 % |
| MModeraterna | 1 286 | 17,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 917 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 525 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 285 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 214 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 119 | 1,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 1,4 % |
| Övriga partier | 107 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 478 | 32,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 433 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 925 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 830 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 263 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 251 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 150 | 2,0 % |
| Övriga partier | 92 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Oxelösund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oxelösund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,9 % | 44,2 % | 44,1 % | 39,7 % | 39,1 % | 37,0 % |
| SD | 2,2 % | 4,8 % | 14,0 % | 18,8 % | 22,5 % | 20,2 % |
| M | 18,4 % | 23,1 % | 17,1 % | 15,9 % | 17,0 % | 17,5 % |
| V | 8,2 % | 7,8 % | 8,0 % | 8,8 % | 6,9 % | 6,9 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,7 % | 4,2 % | 3,7 % | 3,6 % |
| KD | 4,6 % | 3,3 % | 2,8 % | 4,7 % | 3,4 % | 5,2 % |
| MP | 4,7 % | 7,2 % | 5,2 % | 3,1 % | 2,9 % | 3,8 % |
| L | 5,7 % | 5,3 % | 3,4 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 1,9 % | 1,4 % | 2,7 % | 1,4 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 85,0 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,1 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Oxelösund 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oxelösund 2022
Så skiljer sig Oxelösund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 39,1 % i Oxelösund mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,7
- SD +2,0
- V +0,1
Svagare än i riket
- C −3,0
- MP −2,2
- M −2,1
- L −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Oxelösund, från 18,8 % till 22,5 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,8 % till 6,9 % (−1,9).
- SD +3,7
- V −1,9
- KD −1,4
- M +1,1
- L −0,8
- S −0,6
- C −0,6
- MP −0,2
Valdeltagande i Oxelösund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Oxelösund på plats 224 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oxelösund är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,0 % i Norra innerstaden till 89,7 % i Danvik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sunda (43,2 %) och sitt svagaste i Danvik (34,7 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oxelösund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,7 % i kommunvalet mot 17,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,7 procentenheter.
- M +15,7
- SD −10,3
- S −7,0
- V +4,1
- C −0,4
- KD +0,1
Största parti i Oxelösund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oxelösund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,9 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Oxelösund 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Oxelösund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dalgången | S | 37,2 % | M | 40,2 % | 86,7 % |
| Danvik | S | 34,7 % | M | 42,5 % | 89,7 % |
| Frösäng | S | 42,8 % | S | 39,2 % | 77,7 % |
| Norra innerstaden | S | 39,5 % | S | 37,0 % | 68,0 % |
| Peterslund | S | 38,7 % | S | 32,1 % | 88,5 % |
| Sunda | S | 43,2 % | M | 39,3 % | 85,8 % |
| Södra innerstaden | S | 39,0 % | S | 33,8 % | 71,3 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022