Valresultat Strängnäs 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Strängnäs med 27,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strängnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 28 212
- Avgivna röster
- 24 309
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Strängnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 541 | 27,2 % |
| MModeraterna | 5 722 | 23,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 626 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 1 607 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 188 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 097 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 998 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 961 | 4,0 % |
| Övriga partier | 313 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Strängnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 041 | 25,5 % |
| MModeraterna | 5 650 | 23,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 971 | 16,8 % |
| VPVård för Pengarna | 2 274 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 674 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 283 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 238 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 821 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 503 | 2,1 % |
| Övriga partier | 218 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Strängnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 433 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 927 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 978 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 409 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 1 395 | 5,8 % |
| StränSträngnäspartiet | 1 200 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 088 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 810 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 538 | 2,2 % |
| Övriga partier | 160 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Strängnäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strängnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,7 % | 26,8 % | 27,5 % | 23,6 % | 27,2 % | 24,5 % |
| M | 32,2 % | 35,2 % | 28,8 % | 26,7 % | 23,8 % | 23,8 % |
| SD | 2,2 % | 6,3 % | 14,7 % | 19,8 % | 23,4 % | 21,2 % |
| C | 7,6 % | 6,7 % | 5,5 % | 8,0 % | 6,7 % | 6,5 % |
| KD | 6,8 % | 5,4 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,9 % | 6,0 % |
| L | 8,2 % | 7,7 % | 5,4 % | 4,9 % | 4,6 % | 5,9 % |
| MP | 4,6 % | 6,7 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,1 % | 5,2 % |
| V | 3,7 % | 4,2 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,0 % | 5,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,5 % | 87,2 % | 88,4 % | 86,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Strängnäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strängnäs 2022
Så skiljer sig Strängnäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 23,8 % i Strängnäs mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,7
- SD +2,9
Svagare än i riket
- S −3,1
- V −2,8
- MP −0,9
- KD −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Strängnäs, från 23,6 % till 27,2 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,7 % till 23,8 % (−2,9).
- S +3,6
- SD +3,6
- M −2,9
- V −2,0
- C −1,4
- KD −0,9
- L −0,4
- MP +0,3
Valdeltagande i Strängnäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,2 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Strängnäs på plats 94 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Strängnäs är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Stadsskogen till 90,3 % i Marielund-Hedlandet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Finninge (35,8 %) och sitt svagaste i Marielund-Hedlandet (21,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 6 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strängnäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,1 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- M +7,3
- SD −6,8
- S −2,4
- MP −1,9
- V +1,9
- L −1,2
- C −0,9
- KD −0,4
Största parti i Strängnäs sedan 2006
Största parti har skiftat i Strängnäs under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,5 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 86,2 % |
| 2018 | Moderaterna | 26,7 % | 88,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,8 % | 87,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,2 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Strängnäs 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Strängnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Abborrberget - Sundby | M | 27,6 % | M | 32,5 % | 82,5 % |
| Dammen-Malmby-Löt | SD | 28,3 % | M | 28,6 % | 81,9 % |
| Eldsund-Tingstuhöjden | S | 31,5 % | M | 32,1 % | 78,4 % |
| Finninge | S | 35,8 % | S | 31,9 % | 88,0 % |
| Härad | SD | 32,9 % | SD | 26,9 % | 88,4 % |
| Kyrkberget-Kvarnbacken | M | 30,6 % | M | 38,3 % | 84,0 % |
| Länna | SD | 37,2 % | SD | 27,7 % | 87,6 % |
| Mariefred C | S | 28,1 % | M | 37,2 % | 87,6 % |
| Marielund-Hedlandet | M | 26,9 % | M | 37,8 % | 90,3 % |
| Norra Tosterö - Aspö | M | 28,8 % | M | 35,8 % | 87,8 % |
| Slottsbrinken-Viggeby | M | 25,7 % | M | 35,4 % | 88,2 % |
| Stadsskogen | S | 33,8 % | S | 33,4 % | 72,7 % |
| Stavlund -Södra Tosterö | M | 28,6 % | M | 37,6 % | 82,8 % |
| Storgärdet-Sidöparken | S | 29,0 % | M | 38,3 % | 83,1 % |
| Strängnäs centrum | S | 32,2 % | S | 28,9 % | 81,4 % |
| Tallåsen-Sörgärdet | S | 28,6 % | M | 31,6 % | 81,9 % |
| Toresund | SD | 25,7 % | M | 33,8 % | 87,9 % |
| Ulvhäll-Långberget | S | 31,4 % | M | 30,1 % | 80,8 % |
| Vårfruberga | SD | 28,0 % | M | 28,0 % | 86,1 % |
| Ytterselö-Överselö | SD | 27,1 % | M | 31,1 % | 84,5 % |
| Åker N | SD | 33,3 % | S | 31,4 % | 84,0 % |
| Åker S | SD | 36,7 % | SD | 31,5 % | 81,3 % |
| Öster-Ekhov-Kalkudden | S | 27,0 % | M | 26,2 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022