Valresultat Strängnäs 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Strängnäs med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strängnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Strängnäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,2 %
Röstberättigade
25 376
Avgivna röster
22 128
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Strängnäs

Riksdagsvalet 2014 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 30728,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 01727,5 %
SDSverigedemokraterna3 22514,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2825,9 %
CCenterpartiet1 1985,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1885,4 %
KDKristdemokraterna1 0684,9 %
VVänsterpartiet1 0034,6 %
FIFeministiskt initiativ4402,0 %
Övriga partier1610,7 %

Landstingsvalet 2014 i Strängnäs

Landstingsvalet 2014 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 13628,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 04428,1 %
SDSverigedemokraterna2 34310,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3986,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3136,1 %
VVänsterpartiet1 2595,9 %
KDKristdemokraterna1 1845,5 %
CCenterpartiet1 0464,9 %
VåfPVåfP6112,8 %
Övriga partier1480,7 %

Kommunvalet 2014 i Strängnäs

Kommunvalet 2014 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 76831,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 27424,3 %
SDSverigedemokraterna2 47111,4 %
CCenterpartiet1 4156,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2805,9 %
VVänsterpartiet1 2355,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9574,4 %
KDKristdemokraterna8944,1 %
STRPSTRP7153,3 %
MfpMfp5862,7 %
Övriga partier1440,7 %

Partiernas utveckling i Strängnäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Strängnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • MP
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Strängnäs per valår
Parti200620102014201820222026
M32,2 %35,2 %28,8 %26,7 %23,8 %23,8 %
S32,7 %26,8 %27,5 %23,6 %27,2 %24,5 %
SD2,2 %6,3 %14,7 %19,8 %23,4 %21,2 %
MP4,6 %6,7 %5,9 %3,9 %4,1 %5,2 %
C7,6 %6,7 %5,5 %8,0 %6,7 %6,5 %
L8,2 %7,7 %5,4 %4,9 %4,6 %5,9 %
KD6,8 %5,4 %4,9 %5,9 %4,9 %6,0 %
V3,7 %4,2 %4,6 %6,0 %4,0 %5,2 %
Övr2,0 %1,0 %2,7 %1,2 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande81,8 %85,5 %87,2 %88,4 %86,2 %86,0 %

Valdeltagande i Strängnäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Strängnäs 2014

Så skiljer sig Strängnäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 28,8 % i Strängnäs mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,5
  • SD +1,9
  • KD +0,3
  • FP +0,0

Svagare än i riket

  • S −3,5
  • V −1,1
  • FI −1,1
  • MP −1,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Strängnäs, från 6,3 % till 14,7 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 35,2 % till 28,8 % (−6,4).

  • SD +8,4
  • M −6,4
  • FP −2,3
  • FI +1,7
  • C −1,2
  • MP −0,8
  • S +0,7
  • KD −0,5

Valdeltagande i Strängnäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,2 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Strängnäs på plats 80 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Strängnäs är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Stadsskogen till 91,4 % i Slottsbrinken-Viggeby.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Toresund (36,8 %) och sitt svagaste i Stadsskogen (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 9 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strängnäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 14,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • SD −3,4
  • S −3,2
  • M +2,3
  • V +1,1
  • C +1,0
  • FP −1,0
  • KD −0,8
  • MP +0,0

Största parti i Strängnäs sedan 2006

Största parti har skiftat i Strängnäs under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Strängnäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,5 %86,0 %
2022Socialdemokraterna27,2 %86,2 %
2018Moderaterna26,7 %88,4 %
2014Moderaterna28,8 %87,2 %
2010Moderaterna35,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna32,7 %81,8 %

Valresultat per valdistrikt i Strängnäs 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Strängnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Strängnäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AspöM33,8 %M34,8 %85,8 %
Dammen-Malmby-LötS37,9 %S33,4 %83,8 %
Eldsund-Storgärdet-TingstuhöjdenM29,1 %M29,2 %78,7 %
FinningeS35,0 %M29,3 %90,4 %
HäradS26,2 %S26,7 %88,3 %
Kyrkberget-KvarnbackenM35,2 %M38,6 %86,4 %
LännaS28,7 %M29,6 %88,1 %
Mariefred C-Läggesta-HedlandetM34,8 %M41,3 %85,7 %
Slottsbrinken-ViggebyM32,2 %M35,3 %91,4 %
StadsskogenS43,6 %S39,1 %74,7 %
Strängnäs centrum-LillgärdetS37,6 %S33,2 %82,7 %
Tallåsen-SörgärdetM28,6 %M29,6 %85,5 %
ToresundM36,8 %M43,8 %85,0 %
TosteröM31,2 %M34,4 %85,9 %
Ulvhäll-LångbergetS32,0 %M30,6 %83,9 %
VårfrubergaM31,1 %M31,0 %87,1 %
Ytterselö-ÖverselöM30,6 %M39,0 %83,3 %
Åker NS35,8 %S34,7 %82,6 %
Åker SS38,8 %S42,4 %80,2 %
Öster-Ekhov-KalkuddenM30,3 %M31,8 %84,1 %

Utforska valdistrikten i Strängnäs på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014