Valresultat Vingåker 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vingåker med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,1 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vingåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Vingåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,4 %
Röstberättigade
6 735
Avgivna röster
5 954
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Vingåker

Riksdagsvalet 2014 i Vingåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 30039,0 %
SDSverigedemokraterna1 20920,5 %
MModeraterna97716,6 %
CCenterpartiet3796,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2724,6 %
VVänsterpartiet2384,0 %
KDKristdemokraterna2093,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1542,6 %
FIFeministiskt initiativ1071,8 %
Övriga partier500,8 %

Landstingsvalet 2014 i Vingåker

Landstingsvalet 2014 i Vingåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 40841,4 %
SDSverigedemokraterna88115,1 %
MModeraterna85114,6 %
VåfPVåfP3636,2 %
CCenterpartiet3385,8 %
VVänsterpartiet2514,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2464,2 %
KDKristdemokraterna2354,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2093,6 %
Övriga partier360,6 %

Kommunvalet 2014 i Vingåker

Kommunvalet 2014 i Vingåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 29939,1 %
SDSverigedemokraterna1 01717,3 %
MModeraterna90315,4 %
CCenterpartiet3656,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3606,1 %
VTLVTL3195,4 %
KDKristdemokraterna2334,0 %
VVänsterpartiet2023,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1652,8 %
Övriga partier190,3 %

Partiernas utveckling i Vingåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vingåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • MP
  • V
  • KD
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vingåker per valår
Parti200620102014201820222026
S51,1 %41,5 %39,0 %33,4 %33,1 %30,4 %
SD2,8 %7,3 %20,5 %24,4 %28,8 %25,9 %
M18,3 %24,1 %16,6 %15,7 %16,8 %18,9 %
C7,8 %6,9 %6,4 %7,0 %5,0 %4,8 %
MP4,4 %6,5 %4,6 %2,8 %3,3 %3,6 %
V4,0 %4,1 %4,0 %7,1 %4,5 %4,9 %
KD6,1 %4,7 %3,5 %6,1 %5,2 %6,2 %
Övr1,3 %0,9 %2,7 %0,9 %1,1 %1,8 %
L4,1 %4,1 %2,6 %2,6 %2,1 %3,5 %
Valdeltagande82,5 %85,9 %88,4 %88,5 %86,8 %85,6 %

Valdeltagande i Vingåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vingåker 2014

Så skiljer sig Vingåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i Vingåker mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,0
  • SD +7,6
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • M −6,7
  • FP −2,8
  • MP −2,3
  • V −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vingåker, från 7,3 % till 20,5 % (+13,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,1 % till 16,6 % (−7,5).

  • SD +13,2
  • M −7,5
  • S −2,5
  • MP −1,8
  • FI +1,6
  • FP −1,5
  • KD −1,1
  • C −0,4

Valdeltagande i Vingåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,4 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vingåker på plats 39 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vingåker är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Sävsta till 89,6 % i Högsjö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sävsta (49,6 %) och sitt svagaste i Norra (30,4 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vingåker är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,3 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.

  • SD −3,2
  • MP +1,5
  • M −1,2
  • V −0,6
  • KD +0,4
  • C −0,2
  • S +0,1

Största parti i Vingåker sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vingåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vingåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,4 %85,6 %
2022Socialdemokraterna33,1 %86,8 %
2018Socialdemokraterna33,4 %88,5 %
2014Socialdemokraterna39,0 %88,4 %
2010Socialdemokraterna41,5 %85,9 %
2006Socialdemokraterna51,1 %82,5 %

Valresultat per valdistrikt i Vingåker 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Vingåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vingåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Baggetorp-MarmorbynS39,7 %S37,4 %84,7 %
CentrumS44,2 %S42,3 %84,4 %
HögsjöS48,0 %S48,3 %89,6 %
NorraS30,4 %S31,1 %89,5 %
SävstaS49,6 %S52,7 %76,8 %
SödraS35,9 %S36,4 %89,3 %
ÖsteråkerS30,9 %S28,9 %87,7 %

Utforska valdistrikten i Vingåker på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014