Valresultat Trosa 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Trosa med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (40,8 %). Valdeltagandet var 89,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trosa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,4 %
- Röstberättigade
- 9 010
- Avgivna röster
- 8 054
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2014 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 576 | 32,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 124 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 973 | 12,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 525 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 511 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 409 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 341 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 278 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 179 | 2,2 % |
| Övriga partier | 67 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 341 | 29,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 065 | 26,1 % |
| VåfPVåfP | 976 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 581 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 492 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 391 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 388 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 314 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 296 | 3,7 % |
| Övriga partier | 58 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 279 | 40,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 078 | 25,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 637 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 620 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 440 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 365 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 320 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 257 | 3,2 % |
| Övriga partier | 37 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Trosa 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trosa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- C
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,0 % | 41,3 % | 32,3 % | 27,2 % | 24,5 % | 26,0 % |
| S | 31,2 % | 23,5 % | 26,6 % | 23,4 % | 27,3 % | 24,3 % |
| SD | 1,9 % | 5,8 % | 12,2 % | 18,8 % | 23,3 % | 20,1 % |
| MP | 4,9 % | 7,4 % | 6,6 % | 4,1 % | 4,7 % | 5,5 % |
| C | 6,3 % | 5,2 % | 6,4 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,9 % |
| L | 7,9 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,7 % | 4,1 % | 5,6 % |
| KD | 7,0 % | 5,4 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 6,2 % |
| V | 3,3 % | 3,5 % | 3,5 % | 5,3 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 84,3 % | 87,8 % | 89,4 % | 90,5 % | 88,5 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Trosa 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trosa 2014
Så skiljer sig Trosa från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 32,3 % i Trosa mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,9
- C +0,3
Svagare än i riket
- S −4,4
- V −2,2
- FI −0,9
- SD −0,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Trosa, från 5,8 % till 12,2 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 41,3 % till 32,3 % (−9,0).
- M −9,0
- SD +6,4
- S +3,1
- FI +1,9
- FP −1,9
- C +1,2
- KD −1,1
- MP −0,8
Valdeltagande i Trosa
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,4 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Trosa på plats 18 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Trosa är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,6 % i Vagnhärad Centralt till 89,0 % i Västerljung.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Trosa Södra (38,6 %) och sitt svagaste i Vagnhärad Norra (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trosa är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 40,8 % i kommunvalet mot 32,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.
- M +8,6
- SD −4,5
- MP +1,4
- KD −1,1
- C −0,9
- S −0,7
- FP −0,6
- V +0,5
Största parti i Trosa sedan 2006
Största parti har skiftat i Trosa under perioden 2006–2014: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,0 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 88,5 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,2 % | 90,5 % |
| 2014 | Moderaterna | 32,3 % | 89,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 41,3 % | 87,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,0 % | 84,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Trosa 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Trosa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Trosa Södra | M | 38,6 % | M | 48,4 % | 87,5 % |
| Trosa Västra | M | 37,4 % | M | 48,8 % | 88,4 % |
| Trosa Östra | M | 35,4 % | M | 43,4 % | 88,5 % |
| Vagnhärad Centralt | S | 37,7 % | S | 36,9 % | 82,6 % |
| Vagnhärad Norra | S | 37,0 % | S | 36,7 % | 86,5 % |
| Vagnhärad Södra | M | 31,1 % | M | 40,3 % | 87,7 % |
| Västerljung | M | 25,3 % | M | 29,4 % | 89,0 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014