Valresultat Trosa 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Trosa med 26,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (40,2 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trosa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Trosa på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,2 %
Röstberättigade
11 406
Avgivna röster
10 059
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Trosa

Riksdagsvalet 2026 i Trosa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 59826,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 42124,3 %
SDSverigedemokraterna2 00320,1 %
CCenterpartiet6856,9 %
KDKristdemokraterna6166,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5635,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5515,5 %
VVänsterpartiet4064,1 %
Övriga partier1321,3 %

Regionvalet 2026 i Trosa

Regionvalet 2026 i Trosa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 04430,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 44524,7 %
SDSverigedemokraterna1 39014,1 %
KDKristdemokraterna8068,1 %
VPVård för Pengarna5485,5 %
CCenterpartiet5415,5 %
VVänsterpartiet4364,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3763,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2762,8 %
Övriga partier280,3 %

Kommunvalet 2026 i Trosa — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Trosa har 35 mandat. Moderaterna fick flest, 14 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Sverigedemokraterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Trosa: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna4 02540,2 %14(−2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 50825,1 %9(+1)
SDSverigedemokraterna1 23012,3 %4(±0)
CCenterpartiet6016,0 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4704,7 %2(+1)
KDKristdemokraterna4314,3 %2(+1)
VVänsterpartiet3823,8 %1(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2922,9 %1(±0)
Övriga partier620,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Trosa 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Trosa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Trosa per valår
Parti200620102014201820222026
M35,0 %41,3 %32,3 %27,2 %24,5 %26,0 %
S31,2 %23,5 %26,6 %23,4 %27,3 %24,3 %
SD1,9 %5,8 %12,2 %18,8 %23,3 %20,1 %
C6,3 %5,2 %6,4 %9,2 %6,5 %6,9 %
KD7,0 %5,4 %4,3 %6,3 %5,0 %6,2 %
L7,9 %7,0 %5,1 %4,7 %4,1 %5,6 %
MP4,9 %7,4 %6,6 %4,1 %4,7 %5,5 %
V3,3 %3,5 %3,5 %5,3 %3,4 %4,1 %
Övr2,4 %1,0 %3,1 %1,1 %1,1 %1,3 %
Valdeltagande84,3 %87,8 %89,4 %90,5 %88,5 %88,2 %

Valdeltagande i Trosa 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Trosa 2026

Så skiljer sig Trosa från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 26,0 % i Trosa mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,2
  • SD +2,6
  • L +0,3
  • KD +0,0

Svagare än i riket

  • V −4,3
  • S −3,7
  • MP −0,6
  • C −0,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Trosa, från 24,5 % till 26,0 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,3 % till 20,1 % (−3,3).

  • SD −3,3
  • S −3,1
  • M +1,5
  • L +1,5
  • KD +1,2
  • MP +0,8
  • V +0,7
  • C +0,3

Valdeltagande i Trosa

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,2 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Trosa på plats 28 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Trosa är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Vagnhärad östra till 90,5 % i Trosa södra.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Trosa södra (33,5 %) och sitt svagaste i Vagnhärad östra (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 5 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trosa är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 40,2 % i kommunvalet mot 26,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,2 procentenheter.

  • M +14,2
  • SD −7,8
  • L −2,7
  • KD −1,9
  • C −0,9
  • MP −0,8
  • S +0,8
  • V −0,3

Största parti i Trosa sedan 2006

Största parti har skiftat i Trosa under perioden 2006–2026: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Trosa per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,0 %88,2 %
2022Socialdemokraterna27,3 %88,5 %
2018Moderaterna27,2 %90,5 %
2014Moderaterna32,3 %89,4 %
2010Moderaterna41,3 %87,8 %
2006Moderaterna35,0 %84,3 %

Valresultat per valdistrikt i Trosa 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Trosa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Trosa, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Trosa centrumM29,3 %M46,0 %80,8 %
Trosa nordvästS25,9 %M40,9 %87,0 %
Trosa norraM30,0 %M44,0 %84,0 %
Trosa sydostM28,1 %M41,8 %86,1 %
Trosa sydvästM30,0 %M48,4 %82,0 %
Trosa södraM33,5 %M55,8 %90,5 %
Vagnhärad norraS24,9 %M35,9 %82,2 %
Vagnhärad södraS26,3 %M36,2 %85,5 %
Vagnhärad västraS27,0 %S31,3 %80,0 %
Vagnhärad östraS31,4 %S35,8 %79,1 %
VästerljungM21,7 %M31,7 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Trosa på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026