Valresultat Gnesta 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gnesta med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (22,9 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Gnesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
8 607
Avgivna röster
7 389
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Gnesta

Riksdagsvalet 2026 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 89725,9 %
MModeraterna1 43419,6 %
SDSverigedemokraterna1 40119,1 %
MPMiljöpartiet de gröna6929,5 %
VVänsterpartiet5347,3 %
CCenterpartiet5036,9 %
KDKristdemokraterna3955,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3034,1 %
Övriga partier1602,2 %

Regionvalet 2026 i Gnesta

Regionvalet 2026 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 81325,0 %
MModeraterna1 50620,8 %
SDSverigedemokraterna1 07414,8 %
MPMiljöpartiet de gröna6659,2 %
VVänsterpartiet6428,9 %
CCenterpartiet4836,7 %
VPVård för Pengarna4816,6 %
KDKristdemokraterna4165,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1351,9 %
Övriga partier280,4 %

Kommunvalet 2026 i Gnesta — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Gnesta har 31 mandat. Moderaterna och Miljöpartiet fick flest, 7 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Gnesta: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna1 67922,9 %7(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1 52520,8 %7(+5)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 45019,8 %6(−2)
SDSverigedemokraterna1 04314,2 %4(−1)
CCenterpartiet6729,2 %3(−1)
VVänsterpartiet6248,5 %3(±0)
KDKristdemokraterna2914,0 %1(±0)
Övriga partier450,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Gnesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har MP gjort (+3,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnesta per valår
Parti200620102014201820222026
S34,6 %28,7 %30,2 %25,8 %29,1 %25,9 %
M26,1 %29,5 %23,4 %20,2 %19,4 %19,6 %
SD2,5 %6,0 %13,2 %18,8 %22,2 %19,1 %
MP7,2 %9,8 %7,7 %5,4 %6,2 %9,5 %
V4,9 %5,7 %5,9 %8,3 %6,9 %7,3 %
C11,3 %8,9 %8,7 %10,7 %7,6 %6,9 %
KD5,6 %4,0 %2,9 %5,1 %4,3 %5,4 %
L5,5 %5,8 %3,3 %3,5 %2,9 %4,1 %
Övr2,4 %1,6 %4,6 %2,3 %1,4 %2,2 %
Valdeltagande81,3 %85,3 %87,2 %88,4 %86,4 %85,8 %

Valdeltagande i Gnesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnesta 2026

Så skiljer sig Gnesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Miljöpartiet, som fick 9,5 % i Gnesta mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +3,3
  • SD +1,7

Svagare än i riket

  • S −2,1
  • L −1,2
  • V −1,1
  • KD −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Gnesta, från 6,2 % till 9,5 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,1 % till 25,9 % (−3,2).

  • MP +3,3
  • S −3,2
  • SD −3,0
  • L +1,2
  • KD +1,1
  • C −0,7
  • V +0,4
  • M +0,2

Valdeltagande i Gnesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gnesta på plats 100 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnesta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Gnesta Centralt till 83,1 % i Dansut.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnesta Centralt (36,2 %) och sitt svagaste i Gåsinge-Dillnäs (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnesta är skillnaden störst för Miljöpartiet, som fick 20,8 % i kommunvalet mot 9,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,4 procentenheter.

  • MP +11,4
  • S −6,1
  • SD −4,9
  • L −3,8
  • M +3,3
  • C +2,3
  • KD −1,4
  • V +1,2

Största parti i Gnesta sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnesta under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %85,8 %
2022Socialdemokraterna29,1 %86,4 %
2018Socialdemokraterna25,8 %88,4 %
2014Socialdemokraterna30,2 %87,2 %
2010Moderaterna29,5 %85,3 %
2006Socialdemokraterna34,6 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Gnesta 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gnesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörnlundaS24,9 %M25,2 %82,8 %
DansutM23,7 %M29,1 %83,1 %
FrejaS26,3 %M24,9 %81,7 %
FrönäsS26,0 %MP23,9 %81,6 %
Gnesta CentraltS36,2 %S30,2 %74,7 %
GrytSD22,8 %S20,1 %83,0 %
Gåsinge-DillnäsSD21,9 %M20,9 %80,5 %

Utforska valdistrikten i Gnesta på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026