Valresultat Oxelösund 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Oxelösund med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oxelösund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Oxelösund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
9 334
Avgivna röster
7 796
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Oxelösund

Riksdagsvalet 2026 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 86137,0 %
SDSverigedemokraterna1 56220,2 %
MModeraterna1 35417,5 %
VVänsterpartiet5316,9 %
KDKristdemokraterna4005,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2943,8 %
CCenterpartiet2783,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2603,4 %
ÖrebrÖrebropartiet801,0 %
Övriga partier1021,3 %

Regionvalet 2026 i Oxelösund

Regionvalet 2026 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 84836,6 %
MModeraterna1 54119,8 %
SDSverigedemokraterna1 00112,9 %
VPVård för Pengarna86611,1 %
VVänsterpartiet6097,8 %
KDKristdemokraterna4055,2 %
CCenterpartiet2052,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1722,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1071,4 %
Övriga partier240,3 %

Kommunvalet 2026 i Oxelösund — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Oxelösund har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (+2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Oxelösund: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 05338,9 %12(+2)
MModeraterna2 40230,6 %9(−1)
SDSverigedemokraterna88711,3 %4(±0)
VVänsterpartiet6558,4 %3(−1)
KDKristdemokraterna2903,7 %1(±0)
CCenterpartiet2713,5 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1592,0 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1141,5 %0(−1)
Övriga partier100,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Oxelösund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Oxelösund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • MP
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Oxelösund per valår
Parti200620102014201820222026
S50,9 %44,2 %44,1 %39,7 %39,1 %37,0 %
SD2,2 %4,8 %14,0 %18,8 %22,5 %20,2 %
M18,4 %23,1 %17,1 %15,9 %17,0 %17,5 %
V8,2 %7,8 %8,0 %8,8 %6,9 %6,9 %
KD4,6 %3,3 %2,8 %4,7 %3,4 %5,2 %
MP4,7 %7,2 %5,2 %3,1 %2,9 %3,8 %
C3,4 %2,8 %2,7 %4,2 %3,7 %3,6 %
L5,7 %5,3 %3,4 %3,3 %2,6 %3,4 %
Övr1,9 %1,4 %2,7 %1,4 %2,1 %2,4 %
Valdeltagande80,7 %85,0 %86,0 %86,7 %83,1 %83,5 %

Valdeltagande i Oxelösund 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Oxelösund 2026

Så skiljer sig Oxelösund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 37,0 % i Oxelösund mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,0
  • SD +2,7
  • Örebr +0,5

Svagare än i riket

  • C −3,4
  • M −2,3
  • MP −2,3
  • L −2,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Oxelösund, från 3,4 % till 5,2 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,5 % till 20,2 % (−2,3).

  • SD −2,3
  • S −2,0
  • KD +1,8
  • Örebr +1,0
  • MP +0,9
  • L +0,8
  • M +0,6
  • C −0,1

Valdeltagande i Oxelösund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,5 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Oxelösund på plats 205 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Oxelösund är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,1 % i Norra innerstaden till 90,0 % i Peterslund.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norra innerstaden (45,0 %) och sitt svagaste i Danvik (28,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oxelösund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,6 % i kommunvalet mot 17,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,1 procentenheter.

  • M +13,1
  • SD −8,9
  • L −1,9
  • S +1,9
  • MP −1,8
  • KD −1,5
  • V +1,5
  • C −0,1

Största parti i Oxelösund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Oxelösund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Oxelösund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna37,0 %83,5 %
2022Socialdemokraterna39,1 %83,1 %
2018Socialdemokraterna39,7 %86,7 %
2014Socialdemokraterna44,1 %86,0 %
2010Socialdemokraterna44,2 %85,0 %
2006Socialdemokraterna50,9 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Oxelösund 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Oxelösund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Oxelösund, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DalgångenS34,5 %M38,6 %86,0 %
DanvikS28,2 %M37,2 %89,9 %
FrösängS42,6 %S46,6 %76,0 %
Norra innerstadenS45,0 %S45,1 %67,1 %
PeterslundS37,6 %S41,5 %90,0 %
SundaS36,6 %S39,0 %83,7 %
Södra innerstadenS40,0 %S39,8 %73,7 %

Utforska valdistrikten i Oxelösund på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026