Valresultat Oxelösund 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Oxelösund med 39,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,0 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oxelösund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 8 803
- Avgivna röster
- 7 631
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 993 | 39,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 419 | 18,8 % |
| MModeraterna | 1 199 | 15,9 % |
| VVänsterpartiet | 666 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 320 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 250 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 232 | 3,1 % |
| Övriga partier | 109 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VåfPVåfP | 2 671 | 34,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 345 | 30,2 % |
| MModeraterna | 872 | 11,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 714 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 547 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 169 | 2,2 % |
| CCenterpartiet | 154 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 1,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 132 | 1,7 % |
| Övriga partier | 37 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 041 | 39,0 % |
| MModeraterna | 2 037 | 26,1 % |
| VVänsterpartiet | 902 | 11,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 792 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 263 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 257 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 247 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 217 | 2,8 % |
| Övriga partier | 35 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Oxelösund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oxelösund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,9 % | 44,2 % | 44,1 % | 39,7 % | 39,1 % | 37,0 % |
| SD | 2,2 % | 4,8 % | 14,0 % | 18,8 % | 22,5 % | 20,2 % |
| M | 18,4 % | 23,1 % | 17,1 % | 15,9 % | 17,0 % | 17,5 % |
| V | 8,2 % | 7,8 % | 8,0 % | 8,8 % | 6,9 % | 6,9 % |
| KD | 4,6 % | 3,3 % | 2,8 % | 4,7 % | 3,4 % | 5,2 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,7 % | 4,2 % | 3,7 % | 3,6 % |
| L | 5,7 % | 5,3 % | 3,4 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,4 % |
| MP | 4,7 % | 7,2 % | 5,2 % | 3,1 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 1,9 % | 1,4 % | 2,7 % | 1,4 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 85,0 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,1 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Oxelösund 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oxelösund 2018
Så skiljer sig Oxelösund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,7 % i Oxelösund mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,4
- SD +1,3
- V +0,8
Svagare än i riket
- C −4,4
- M −3,9
- L −2,2
- KD −1,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Oxelösund, från 14,0 % till 18,8 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,1 % till 39,7 % (−4,4).
- SD +4,8
- S −4,4
- MP −2,2
- KD +2,0
- FI −1,6
- C +1,5
- M −1,2
- V +0,9
Valdeltagande i Oxelösund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Oxelösund på plats 180 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oxelösund är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Norra innerstaden till 92,0 % i Peterslund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Frösäng (44,7 %) och sitt svagaste i Danvik (33,5 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oxelösund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,1 % i kommunvalet mot 15,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.
- M +10,3
- SD −8,6
- V +2,8
- KD −1,9
- C −1,1
- S −0,6
- MP +0,3
- L −0,0
Största parti i Oxelösund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oxelösund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,9 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Oxelösund 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Oxelösund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dalgången | S | 36,4 % | S | 35,1 % | 88,4 % |
| Danvik | S | 33,5 % | M | 36,3 % | 89,1 % |
| Frösäng | S | 44,7 % | S | 44,4 % | 82,6 % |
| Norra innerstaden | S | 41,4 % | S | 42,0 % | 72,4 % |
| Peterslund | S | 40,2 % | S | 38,0 % | 92,0 % |
| Sunda | S | 42,9 % | S | 39,5 % | 86,9 % |
| Södra innerstaden | S | 42,8 % | S | 43,6 % | 77,6 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018