Valresultat Flen 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Flen med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Flen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 11 871
- Avgivna röster
- 10 207
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 338 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 150 | 21,2 % |
| MModeraterna | 1 706 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 840 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 700 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 566 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 355 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 322 | 3,2 % |
| Övriga partier | 141 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 178 | 30,8 % |
| VåfPVåfP | 1 627 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 585 | 15,4 % |
| MModeraterna | 1 390 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 760 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 660 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 493 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 304 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 258 | 2,5 % |
| Övriga partier | 56 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 120 | 30,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 946 | 18,8 % |
| MModeraterna | 1 690 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 1 378 | 13,3 % |
| VVänsterpartiet | 895 | 8,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 451 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 422 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 317 | 3,1 % |
| Övriga partier | 126 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Flen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Flen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 38,7 % | 36,2 % | 33,0 % | 34,8 % | 29,9 % |
| SD | 2,7 % | 6,9 % | 17,8 % | 21,2 % | 24,9 % | 21,3 % |
| M | 20,1 % | 24,2 % | 18,7 % | 16,9 % | 15,3 % | 16,3 % |
| C | 8,7 % | 8,2 % | 7,5 % | 8,3 % | 6,3 % | 5,8 % |
| V | 5,4 % | 5,5 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,1 % | 8,7 % |
| KD | 5,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,6 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 4,9 % | 3,5 % | 4,1 % | 5,4 % |
| L | 4,9 % | 4,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,7 % | 85,4 % | 86,0 % | 82,6 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Flen 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Flen 2018
Så skiljer sig Flen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 33,0 % i Flen mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,7
- SD +3,7
Svagare än i riket
- M −3,0
- L −2,3
- V −1,1
- MP −0,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Flen, från 17,8 % till 21,2 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,2 % till 33,0 % (−3,2).
- SD +3,5
- S −3,2
- KD +2,1
- M −1,8
- V +1,5
- MP −1,4
- FI −1,3
- C +0,8
Valdeltagande i Flen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,0 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Flen på plats 214 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Flen är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Flens södra till 88,3 % i Mellösa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Flens södra (49,7 %) och sitt svagaste i Bettna (20,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Flen är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 8,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- C +5,0
- S −2,8
- SD −2,4
- V +1,7
- KD −1,5
- L +1,2
- M −0,5
- MP −0,4
Största parti i Flen sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Flen i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Flen 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Flen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bettna | M | 21,7 % | C | 25,0 % | 84,0 % |
| Flens norra | S | 36,7 % | S | 37,6 % | 84,6 % |
| Flens södra | S | 49,7 % | S | 41,6 % | 75,5 % |
| Flens västra | S | 41,3 % | S | 36,3 % | 79,2 % |
| Flens östra | S | 35,4 % | S | 33,4 % | 82,5 % |
| Helgesta-Hyltinge | S | 26,9 % | S | 23,7 % | 85,3 % |
| Hälleforsnäs | S | 43,6 % | S | 42,7 % | 82,9 % |
| Malmköpings västra | S | 25,4 % | SD | 22,6 % | 84,2 % |
| Malmköpings östra | S | 27,8 % | S | 24,2 % | 85,1 % |
| Mellösa | S | 26,1 % | C | 27,9 % | 88,3 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018