Valresultat Flen 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Flen med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (21,5 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Flen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Flen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,3 %
Röstberättigade
11 806
Avgivna röster
9 713
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Flen

Riksdagsvalet 2026 i Flen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 86729,9 %
SDSverigedemokraterna2 04421,3 %
MModeraterna1 56816,3 %
VVänsterpartiet8368,7 %
KDKristdemokraterna6296,6 %
CCenterpartiet5545,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5185,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4384,6 %
Övriga partier1401,5 %

Regionvalet 2026 i Flen

Regionvalet 2026 i Flen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 64827,8 %
MModeraterna1 66817,5 %
SDSverigedemokraterna1 59916,8 %
VVänsterpartiet9469,9 %
VPVård för Pengarna7477,8 %
KDKristdemokraterna6516,8 %
CCenterpartiet6006,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4014,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2422,5 %
Övriga partier380,4 %

Kommunvalet 2026 i Flen — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Flen har 39 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Flen: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 05921,5 %8(−4)
MModeraterna1 80918,9 %7(±0)
SDSverigedemokraterna1 63317,0 %7(−1)
VVänsterpartiet1 12011,7 %4(±0)
CCenterpartiet9019,4 %4(±0)
FLFKFria liberaler i Flens kommun9019,4 %4
MPMiljöpartiet de gröna4484,7 %2(+1)
KDKristdemokraterna4004,2 %2(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2973,1 %1(±0)
Övriga partier280,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Flen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Flen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Flen per valår
Parti200620102014201820222026
S46,6 %38,7 %36,2 %33,0 %34,8 %29,9 %
SD2,7 %6,9 %17,8 %21,2 %24,9 %21,3 %
M20,1 %24,2 %18,7 %16,9 %15,3 %16,3 %
V5,4 %5,5 %5,4 %6,9 %5,1 %8,7 %
KD5,7 %4,9 %3,5 %5,6 %5,1 %6,6 %
C8,7 %8,2 %7,5 %8,3 %6,3 %5,8 %
MP4,2 %5,9 %4,9 %3,5 %4,1 %5,4 %
L4,9 %4,8 %3,4 %3,2 %3,1 %4,6 %
Övr1,7 %0,9 %2,5 %1,4 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande80,9 %84,7 %85,4 %86,0 %82,6 %82,3 %

Valdeltagande i Flen 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Flen 2026

Så skiljer sig Flen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,3 % i Flen mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,8
  • S +1,9
  • KD +0,4
  • V +0,3

Svagare än i riket

  • M −3,5
  • C −1,3
  • L −0,8
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Flen, från 5,1 % till 8,7 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,8 % till 29,9 % (−5,0).

  • S −5,0
  • SD −3,6
  • V +3,6
  • L +1,5
  • KD +1,5
  • MP +1,3
  • M +1,0
  • C −0,5

Valdeltagande i Flen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,3 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Flen på plats 239 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Flen är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,9 % i Flens södra till 84,9 % i Bettna.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Flens södra (41,2 %) och sitt svagaste i Bettna (18,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 2 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Flen är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 21,5 % i kommunvalet mot 29,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.

  • S −8,4
  • SD −4,3
  • C +3,6
  • V +3,0
  • M +2,5
  • KD −2,4
  • L −1,5
  • MP −0,7

Största parti i Flen sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Flen i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Flen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,9 %82,3 %
2022Socialdemokraterna34,8 %82,6 %
2018Socialdemokraterna33,0 %86,0 %
2014Socialdemokraterna36,2 %85,4 %
2010Socialdemokraterna38,7 %84,7 %
2006Socialdemokraterna46,6 %80,9 %

Valresultat per valdistrikt i Flen 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Flen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Flen, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BettnaSD26,1 %C24,1 %84,9 %
Flens centrumS40,5 %S31,9 %73,6 %
Flens norraS34,1 %S26,9 %84,3 %
Flens södraS41,2 %V43,7 %69,9 %
Flens västraS36,8 %S25,7 %72,9 %
Flens östraS31,2 %S25,0 %81,4 %
Helgesta-HyltingeS28,9 %M22,5 %83,6 %
HälleforsnäsS32,7 %S24,4 %78,0 %
Malmköping västraS23,5 %M23,6 %77,6 %
Malmköping östraS28,5 %M25,1 %84,3 %
MellösaSD24,3 %FLFK20,0 %83,9 %

Utforska valdistrikten i Flen på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026