Valresultat Eskilstuna 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Eskilstuna med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,7 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eskilstuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 61 valdistrikt.

Se Eskilstuna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,6 %
Röstberättigade
80 349
Avgivna röster
65 532
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Eskilstuna

Riksdagsvalet 2026 i Eskilstuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 51731,6 %
SDSverigedemokraterna13 37920,6 %
MModeraterna11 81918,2 %
VVänsterpartiet5 8789,1 %
KDKristdemokraterna3 6125,6 %
CCenterpartiet3 0664,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 8184,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6884,1 %
Övriga partier1 0541,6 %

Regionvalet 2026 i Eskilstuna

Regionvalet 2026 i Eskilstuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 70232,0 %
SDSverigedemokraterna12 20318,9 %
MModeraterna11 86318,3 %
VVänsterpartiet6 80910,5 %
KDKristdemokraterna3 8015,9 %
VPVård för Pengarna2 8864,5 %
CCenterpartiet2 6644,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9363,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6582,6 %
Övriga partier2090,3 %

Kommunvalet 2026 i Eskilstuna — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Eskilstuna har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−3 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 14 och Moderaterna med 12.

Kommunvalet 2026 i Eskilstuna: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 58831,7 %21(−3)
SDSverigedemokraterna13 65821,0 %14(−1)
MModeraterna11 78818,1 %12(+1)
VVänsterpartiet6 96910,7 %7(+2)
CCenterpartiet3 1654,9 %3(±0)
KDKristdemokraterna2 9544,5 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 4973,8 %3(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1043,2 %2(±0)
EBEEtt bättre Eskilstuna9691,5 %
Övriga partier3260,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Eskilstuna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Eskilstuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Eskilstuna per valår
Parti200620102014201820222026
S44,2 %35,8 %35,5 %32,2 %33,0 %31,6 %
SD2,8 %7,9 %16,6 %21,0 %24,2 %20,6 %
M21,5 %26,2 %21,3 %19,9 %18,5 %18,2 %
V5,4 %5,4 %5,4 %6,8 %5,9 %9,1 %
KD5,8 %4,4 %3,6 %4,8 %4,7 %5,6 %
C5,9 %4,6 %4,3 %5,9 %5,1 %4,7 %
L6,9 %6,7 %4,4 %4,7 %3,6 %4,3 %
MP5,3 %7,9 %6,1 %3,3 %3,5 %4,1 %
Övr2,1 %1,0 %2,9 %1,3 %1,5 %1,6 %
Valdeltagande78,8 %83,3 %84,0 %84,7 %80,4 %81,6 %

Valdeltagande i Eskilstuna 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Eskilstuna 2026

Så skiljer sig Eskilstuna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 31,6 % i Eskilstuna mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,6
  • SD +3,2
  • V +0,7

Svagare än i riket

  • C −2,3
  • MP −2,0
  • M −1,6
  • L −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Eskilstuna, från 5,9 % till 9,1 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,2 % till 20,6 % (−3,6).

  • SD −3,6
  • V +3,1
  • S −1,4
  • KD +0,8
  • L +0,7
  • MP +0,7
  • C −0,4
  • M −0,2

Valdeltagande i Eskilstuna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,6 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Eskilstuna på plats 257 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Eskilstuna är indelad i 61 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,8 % i Nyfors Centrum Östra till 90,2 % i Sundbyholm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fröslunda-Björkhultsvägen (46,2 %) och sitt svagaste i Barva - Jäder (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 50, Sverigedemokraterna i 9, Moderaterna i 2 av 61 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eskilstuna är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 10,7 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,7 procentenheter.

  • V +1,7
  • L −1,1
  • KD −1,0
  • SD +0,4
  • MP −0,3
  • C +0,1
  • M −0,1
  • S +0,0

Största parti i Eskilstuna sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Eskilstuna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Eskilstuna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,6 %81,6 %
2022Socialdemokraterna33,0 %80,4 %
2018Socialdemokraterna32,2 %84,7 %
2014Socialdemokraterna35,5 %84,0 %
2010Socialdemokraterna35,8 %83,3 %
2006Socialdemokraterna44,2 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Eskilstuna 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 61 valdistrikten i Eskilstuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Eskilstuna, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Barva - JäderSD29,3 %SD31,7 %86,7 %
Borsökna VästraS28,1 %S28,5 %85,6 %
Borsökna ÖstraS28,5 %S29,0 %85,5 %
Edvardslund - HagaS35,2 %S35,4 %80,7 %
EkbackenS28,1 %S28,8 %73,7 %
Ekeby - BrottstaS32,3 %S31,3 %80,1 %
Eskilshem - RökstaS38,2 %S37,0 %78,3 %
EskilsparkenS26,5 %S27,1 %82,2 %
Eskilstuna Centrum NorraS30,6 %S29,4 %61,8 %
Eskilstuna Centrum Södra och VästerS34,9 %S33,8 %76,0 %
Fröslunda-BjörkhultsvägenS46,2 %S41,9 %65,2 %
Fröslunda-TallåsparkenS44,3 %S40,3 %68,3 %
Gamla StadenS33,0 %S31,9 %79,7 %
Gillberga - ListaSD28,8 %SD31,3 %88,5 %
GökstenS37,2 %S35,8 %76,5 %
Hammarby - VallbySD28,1 %SD29,1 %86,9 %
HisingsbackeS26,0 %S27,3 %77,4 %
HållstaSD28,0 %SD28,2 %84,8 %
HällbergaSD28,6 %SD28,7 %86,2 %
Hällbybrunn NorraS32,8 %S34,4 %85,0 %
Hällbybrunn Södra - Råby-RekarneS29,8 %S31,3 %85,2 %
KjulaM25,2 %SD30,1 %87,4 %
KrusgårdenS35,0 %S34,3 %66,9 %
KvicksundSD27,2 %SD32,6 %89,4 %
Lundby - GredbyS35,8 %S35,7 %81,8 %
LustigbackeS36,3 %S36,3 %81,5 %
MestaS37,5 %S37,3 %82,6 %
Munktellstaden - ValhallaS28,9 %S30,0 %79,2 %
Måsta - HelgestahillS32,1 %S32,3 %74,3 %
Mälarbaden - Mälby - ÄngsholmenM33,8 %M35,3 %88,8 %
Nyfors Centrum VästraS40,7 %S40,9 %62,6 %
Nyfors Centrum ÖstraS45,8 %S45,6 %56,8 %
Nyfors ÖstraS33,3 %S33,2 %74,3 %
NäshultaSD28,9 %SD29,5 %88,1 %
Odlaren - HagnestahillS27,7 %S29,6 %85,7 %
Råbergstorp - LagersbergS45,2 %S42,3 %60,5 %
Skiftinge SödraS43,5 %S43,7 %63,6 %
Skogstorp NorraS29,4 %S29,8 %86,7 %
Skogstorp SödraS30,4 %S31,4 %85,0 %
SlagstaS34,2 %S34,6 %84,3 %
SlottsbackenS30,4 %S31,5 %74,0 %
Snopptorp - Skogsängen VästraS32,3 %S31,6 %82,0 %
Solvik - Kogne - RoxnäsS28,3 %S27,2 %85,9 %
Stadsparken VästraS33,7 %S34,9 %77,7 %
Stadsparken ÖstraS34,3 %S34,9 %74,6 %
StenbyS38,9 %S37,8 %76,8 %
SundbyholmS25,8 %S27,2 %90,2 %
Sveaplan - SjukhusområdetS28,3 %S28,3 %73,2 %
SöderängsparkenS31,4 %S30,1 %73,2 %
Torshälla Centrum och Gamla stadenS29,0 %S28,9 %74,1 %
TunavallenS33,9 %S34,0 %81,3 %
Viptorp - Skogsängen ÖstraS41,6 %S39,3 %66,8 %
Västermalm - BrunnsbackenS43,9 %S42,1 %64,5 %
Västermalm - MyrtorpS38,3 %S37,4 %70,0 %
ÅrbyS45,0 %S43,4 %60,2 %
ÄrlaSD30,0 %SD31,1 %85,3 %
ÄrnaS33,0 %S33,7 %84,7 %
Ärsta - Sal - Skiftinge NorraS39,8 %S40,0 %71,4 %
Öja - VästermoSD28,6 %SD26,6 %83,0 %
ÖstermalmS34,3 %S33,7 %77,7 %
Övre NyforsS39,6 %S38,9 %76,6 %

Utforska valdistrikten i Eskilstuna på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026