Valresultat Strängnäs 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Strängnäs med 24,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strängnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.

Se Strängnäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
29 830
Avgivna röster
25 667
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2026 i Strängnäs

Riksdagsvalet 2026 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 20924,5 %
MModeraterna6 03923,8 %
SDSverigedemokraterna5 38721,2 %
CCenterpartiet1 6466,5 %
KDKristdemokraterna1 5176,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4925,9 %
VVänsterpartiet1 3265,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3195,2 %
Övriga partier4511,8 %

Regionvalet 2026 i Strängnäs

Regionvalet 2026 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 73126,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 13724,4 %
SDSverigedemokraterna4 30917,1 %
KDKristdemokraterna1 8967,5 %
VVänsterpartiet1 5546,2 %
VPVård för Pengarna1 4555,8 %
CCenterpartiet1 2495,0 %
MPMiljöpartiet de gröna9643,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7453,0 %
Övriga partier910,4 %

Kommunvalet 2026 i Strängnäs — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Strängnäs har 55 mandat. Moderaterna fick flest, 17 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 13 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Strängnäs: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna8 06731,8 %17(±0)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 86023,1 %13(−1)
SDSverigedemokraterna3 99715,7 %9(±0)
VVänsterpartiet1 4765,8 %3(±0)
LokalLokalpartiet1 2645,0 %3
CCenterpartiet1 2324,9 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1 1704,6 %3(+2)
KDKristdemokraterna1 0924,3 %2(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8863,5 %2(±0)
Övriga partier3551,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Strängnäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Strängnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Strängnäs per valår
Parti200620102014201820222026
S32,7 %26,8 %27,5 %23,6 %27,2 %24,5 %
M32,2 %35,2 %28,8 %26,7 %23,8 %23,8 %
SD2,2 %6,3 %14,7 %19,8 %23,4 %21,2 %
C7,6 %6,7 %5,5 %8,0 %6,7 %6,5 %
KD6,8 %5,4 %4,9 %5,9 %4,9 %6,0 %
L8,2 %7,7 %5,4 %4,9 %4,6 %5,9 %
V3,7 %4,2 %4,6 %6,0 %4,0 %5,2 %
MP4,6 %6,7 %5,9 %3,9 %4,1 %5,2 %
Övr2,0 %1,0 %2,7 %1,2 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande81,8 %85,5 %87,2 %88,4 %86,2 %86,0 %

Valdeltagande i Strängnäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Strängnäs 2026

Så skiljer sig Strängnäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 23,8 % i Strängnäs mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,9
  • SD +3,7
  • L +0,5

Svagare än i riket

  • S −3,6
  • V −3,2
  • MP −0,9
  • C −0,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Strängnäs, från 4,6 % till 5,9 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,2 % till 24,5 % (−2,7).

  • S −2,7
  • SD −2,2
  • L +1,3
  • V +1,2
  • MP +1,0
  • KD +1,0
  • C −0,2
  • M −0,0

Valdeltagande i Strängnäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,0 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Strängnäs på plats 96 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Strängnäs är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Stadsskogen till 88,0 % i Slottsbrinken-Viggeby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Finninge (32,9 %) och sitt svagaste i Vårfruberga (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 6 av 23 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strängnäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,8 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.

  • M +8,0
  • SD −5,5
  • L −2,4
  • KD −1,7
  • C −1,6
  • S −1,4
  • MP −0,6
  • V +0,6

Största parti i Strängnäs sedan 2006

Största parti har skiftat i Strängnäs under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Strängnäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,5 %86,0 %
2022Socialdemokraterna27,2 %86,2 %
2018Moderaterna26,7 %88,4 %
2014Moderaterna28,8 %87,2 %
2010Moderaterna35,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna32,7 %81,8 %

Valresultat per valdistrikt i Strängnäs 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Strängnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Strängnäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Abborrberget - SundbyM25,6 %M35,0 %79,1 %
Dammen-Malmby-LötS26,4 %M29,6 %74,5 %
Eldsund-TingstuhöjdenS27,2 %S30,1 %73,2 %
FinningeS32,9 %M32,9 %79,9 %
HäradSD30,8 %M25,4 %80,7 %
Kyrkberget-KvarnbackenM28,6 %M37,7 %79,2 %
LännaSD35,8 %SD28,7 %82,8 %
Mariefred CM26,3 %M34,6 %86,5 %
Marielund-HedlandetM27,1 %M32,4 %84,7 %
Norra Tosterö - AspöM25,2 %M35,7 %79,4 %
Slottsbrinken-ViggebyM25,5 %M36,7 %88,0 %
StadsskogenS32,9 %S31,1 %69,0 %
Stavlund -Södra TosteröM26,9 %M36,2 %77,5 %
Storgärdet-SidöparkenM27,8 %M40,2 %78,9 %
Strängnäs centrumS31,3 %M29,8 %70,2 %
Tallåsen-SörgärdetS29,0 %M33,9 %78,3 %
ToresundM26,8 %M37,1 %83,0 %
Ulvhäll-LångbergetS29,5 %M29,1 %76,4 %
VårfrubergaM22,5 %M30,4 %86,4 %
Ytterselö-ÖverselöSD24,6 %M31,0 %82,0 %
Åker NSD30,9 %SD24,5 %77,7 %
Åker SSD34,3 %S29,1 %75,5 %
Öster-Ekhov-KalkuddenSD24,7 %M30,7 %80,2 %

Utforska valdistrikten i Strängnäs på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026