Valresultat Katrineholm 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Katrineholm med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,5 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Katrineholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 26 374
- Avgivna röster
- 22 009
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2026 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 684 | 35,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 122 | 19,0 % |
| MModeraterna | 3 856 | 17,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 562 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 187 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 1 159 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 923 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 871 | 4,0 % |
| Övriga partier | 384 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 112 | 37,6 % |
| MModeraterna | 3 887 | 18,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 003 | 13,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 683 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 414 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 1 027 | 4,8 % |
| VPVård för Pengarna | 1 007 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 750 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 641 | 3,0 % |
| Övriga partier | 65 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Katrineholm — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Katrineholm har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 358 | 38,5 % | 19(−1) |
| MModeraterna | 3 807 | 17,5 % | 9(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 2 899 | 13,3 % | 7(−1) |
| VVänsterpartiet | 1 520 | 7,0 % | 4(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 306 | 6,0 % | 3(−1) |
| CCenterpartiet | 1 288 | 5,9 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 232 | 5,7 % | 3(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 747 | 3,4 % | 2(±0) |
| KFKatrineholm FRAMÅT | 454 | 2,1 % | 1 |
| Övriga partier | 125 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Katrineholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Katrineholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,3 % | 38,4 % | 39,5 % | 37,3 % | 37,8 % | 35,3 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 14,3 % | 17,8 % | 21,8 % | 19,0 % |
| M | 19,0 % | 25,0 % | 19,0 % | 17,4 % | 16,9 % | 17,7 % |
| V | 4,3 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 7,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,5 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,5 % |
| C | 6,7 % | 6,3 % | 6,4 % | 8,0 % | 6,1 % | 5,3 % |
| L | 7,2 % | 6,8 % | 4,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,2 % |
| MP | 5,1 % | 7,6 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 4,0 % |
| Övr | 1,5 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,0 % | 83,4 % |
Valdeltagande i Katrineholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Katrineholm 2026
Så skiljer sig Katrineholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 35,3 % i Katrineholm mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,3
- SD +1,5
Svagare än i riket
- M −2,1
- MP −2,1
- C −1,7
- V −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Katrineholm, från 4,7 % till 7,2 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 21,8 % till 19,0 % (−2,8).
- SD −2,8
- V +2,5
- S −2,5
- L +1,2
- M +0,9
- KD +0,8
- C −0,8
- MP +0,3
Valdeltagande i Katrineholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,4 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Katrineholm på plats 207 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Katrineholm är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,9 % i Norr city till 88,9 % i Forssjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nyhem (48,6 %) och sitt svagaste i Bie (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 3 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Katrineholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 19,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- SD −5,6
- S +3,1
- L +1,4
- C +0,6
- MP −0,6
- KD +0,6
- M −0,2
- V −0,2
Största parti i Katrineholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Katrineholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Katrineholm 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Katrineholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bie | SD | 23,4 % | S | 24,8 % | 88,1 % |
| Björkvik | SD | 27,0 % | S | 22,2 % | 85,3 % |
| Centrum | S | 46,4 % | S | 47,0 % | 75,4 % |
| Duveholm | S | 33,3 % | S | 39,6 % | 88,1 % |
| Forssjö | S | 25,6 % | S | 29,3 % | 88,9 % |
| Gamla vattentornet | S | 40,2 % | S | 42,3 % | 72,6 % |
| Julita | S | 27,7 % | S | 28,0 % | 85,3 % |
| Laggarhult | S | 35,5 % | S | 38,9 % | 88,5 % |
| Lokstallarna | S | 36,9 % | S | 40,0 % | 76,8 % |
| Lövåsen | S | 37,3 % | S | 42,9 % | 83,7 % |
| Norr city | S | 41,1 % | S | 44,7 % | 65,9 % |
| Nyhem | S | 48,6 % | S | 53,0 % | 72,2 % |
| Nävertorp | S | 41,8 % | S | 47,2 % | 69,2 % |
| Oppunda | S | 40,5 % | S | 43,5 % | 75,1 % |
| Skogsborg | S | 37,1 % | S | 40,3 % | 84,2 % |
| Sköldinge-Floda | SD | 27,4 % | S | 23,4 % | 85,3 % |
| Valla | S | 28,2 % | S | 29,7 % | 83,9 % |
| Värmbol | S | 33,7 % | S | 39,5 % | 84,4 % |
| Öster | S | 39,6 % | S | 43,5 % | 82,7 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026