Valresultat Nyköping 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Nyköping med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nyköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 45 079
- Avgivna röster
- 38 936
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2026 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 094 | 31,4 % |
| MModeraterna | 7 616 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 132 | 18,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 645 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 2 493 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 263 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 110 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 651 | 4,3 % |
| Övriga partier | 569 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 844 | 30,8 % |
| MModeraterna | 7 959 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 444 | 14,2 % |
| VPVård för Pengarna | 3 556 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 845 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 208 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 1 985 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 693 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 777 | 2,0 % |
| Övriga partier | 140 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Nyköping — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nyköping har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 20 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 15 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 433 | 32,3 % | 20(±0) |
| MModeraterna | 9 782 | 25,4 % | 15(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 6 015 | 15,6 % | 9(−1) |
| VVänsterpartiet | 2 529 | 6,6 % | 4(±0) |
| CCenterpartiet | 2 451 | 6,4 % | 4(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 312 | 6,0 % | 4(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 917 | 5,0 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 962 | 2,5 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 147 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nyköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nyköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,6 % | 34,4 % | 34,0 % | 32,0 % | 34,1 % | 31,4 % |
| M | 23,5 % | 27,9 % | 23,0 % | 20,1 % | 19,3 % | 19,7 % |
| SD | 2,4 % | 5,3 % | 12,5 % | 16,1 % | 20,2 % | 18,5 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 6,4 % | 5,0 % | 6,9 % |
| C | 7,4 % | 6,0 % | 6,0 % | 8,5 % | 6,8 % | 6,5 % |
| KD | 7,6 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 5,9 % |
| MP | 5,1 % | 8,2 % | 7,5 % | 4,5 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 6,7 % | 7,0 % | 4,5 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,3 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 85,9 % | 87,4 % | 88,7 % | 85,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Nyköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nyköping 2026
Så skiljer sig Nyköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 31,4 % i Nyköping mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,3
- SD +1,0
Svagare än i riket
- V −1,5
- L −1,1
- MP −0,7
- C −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Nyköping, från 5,0 % till 6,9 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,1 % till 31,4 % (−2,8).
- S −2,8
- V +1,9
- SD −1,7
- KD +1,1
- MP +0,8
- M +0,5
- L +0,4
- C −0,4
Valdeltagande i Nyköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,4 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nyköping på plats 80 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nyköping är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,8 % i Västra Brandkärr till 92,1 % i Rosenhill.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östra Brandkärr (47,3 %) och sitt svagaste i Runtuna (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 4 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nyköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,4 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- M +5,6
- SD −2,9
- L −1,8
- S +0,9
- KD −0,9
- MP +0,5
- V −0,3
- C −0,1
Största parti i Nyköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nyköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Nyköping 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Nyköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alla Helgona | S | 29,7 % | S | 30,3 % | 79,0 % |
| Arnö Herrhagen | S | 41,8 % | S | 41,6 % | 78,0 % |
| Arnö Långsätter | S | 34,7 % | S | 35,4 % | 87,3 % |
| Bergshammar | M | 27,1 % | M | 33,9 % | 88,8 % |
| Brandholmen | S | 30,5 % | M | 34,8 % | 82,2 % |
| Bryngelstorp | S | 31,3 % | M | 36,6 % | 89,2 % |
| Bränn-Ekeby | S | 28,4 % | S | 29,6 % | 84,0 % |
| Centrum | S | 32,1 % | S | 31,8 % | 75,4 % |
| Ekensberg | S | 38,6 % | S | 38,5 % | 77,3 % |
| Folkungavägen | S | 25,9 % | S | 28,9 % | 82,9 % |
| Hagalund | S | 35,2 % | S | 36,1 % | 86,6 % |
| Helgona | M | 26,5 % | M | 32,7 % | 81,5 % |
| Högbrunn | S | 28,4 % | S | 31,6 % | 82,4 % |
| Isaksdal | S | 35,6 % | S | 38,3 % | 74,0 % |
| Kila | SD | 27,1 % | SD | 25,9 % | 88,3 % |
| Koppartorp | S | 30,7 % | S | 29,2 % | 87,5 % |
| Lunda | SD | 33,1 % | SD | 27,8 % | 83,7 % |
| Nicolai | S | 31,6 % | S | 30,4 % | 81,3 % |
| Nävekvarn | S | 30,1 % | S | 30,7 % | 83,5 % |
| Oppeby | S | 34,5 % | S | 34,3 % | 85,7 % |
| Oppeby gård | S | 33,4 % | S | 33,8 % | 79,4 % |
| Rosenhill | M | 29,1 % | M | 37,9 % | 92,1 % |
| Rosenkälla | S | 39,4 % | S | 41,6 % | 82,1 % |
| Runtuna | SD | 23,8 % | M | 28,8 % | 86,3 % |
| Råby-Ripsa | SD | 24,1 % | M | 32,2 % | 88,7 % |
| Stadsfjärden | S | 29,7 % | S | 31,7 % | 82,0 % |
| Stenkulla | S | 35,9 % | S | 38,2 % | 77,2 % |
| Stigtomta Centrum | S | 30,9 % | S | 30,5 % | 89,1 % |
| Stigtomta Ytterområde | SD | 28,7 % | SD | 24,5 % | 87,5 % |
| Svärta | M | 25,7 % | M | 33,5 % | 89,2 % |
| Tuna | S | 30,4 % | S | 31,9 % | 89,3 % |
| Tystberga | SD | 26,2 % | S | 23,3 % | 84,0 % |
| Vrena | SD | 25,2 % | M | 25,4 % | 85,1 % |
| Väster | S | 32,5 % | S | 32,2 % | 82,8 % |
| Västra Brandkärr | S | 47,2 % | S | 48,6 % | 68,8 % |
| Ängstugan | S | 40,9 % | S | 41,5 % | 86,5 % |
| Öster | S | 31,8 % | S | 32,8 % | 83,0 % |
| Östra Bergen | S | 31,2 % | S | 31,0 % | 82,1 % |
| Östra Brandkärr | S | 47,3 % | S | 54,7 % | 70,0 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026