Valresultat Nyköping 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Nyköping med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,9 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nyköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 31 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 40 047
- Avgivna röster
- 34 383
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 688 | 34,4 % |
| MModeraterna | 9 479 | 27,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 787 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 376 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 2 035 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 837 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 805 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 618 | 4,8 % |
| Övriga partier | 374 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 304 | 38,1 % |
| MModeraterna | 7 979 | 24,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 541 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 361 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 1 963 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 696 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 676 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 367 | 4,2 % |
| Övriga partier | 370 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 328 | 39,9 % |
| MModeraterna | 8 334 | 24,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 540 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 346 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 2 343 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 526 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 485 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 461 | 4,4 % |
| Övriga partier | 45 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Nyköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nyköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,2 procentenheter).
- S
- M
- MP
- L
- C
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,6 % | 34,4 % | 34,0 % | 32,0 % | 34,1 % | 31,4 % |
| M | 23,5 % | 27,9 % | 23,0 % | 20,1 % | 19,3 % | 19,7 % |
| MP | 5,1 % | 8,2 % | 7,5 % | 4,5 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 6,7 % | 7,0 % | 4,5 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,3 % |
| C | 7,4 % | 6,0 % | 6,0 % | 8,5 % | 6,8 % | 6,5 % |
| KD | 7,6 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 5,9 % |
| SD | 2,4 % | 5,3 % | 12,5 % | 16,1 % | 20,2 % | 18,5 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 6,4 % | 5,0 % | 6,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 85,9 % | 87,4 % | 88,7 % | 85,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Nyköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nyköping 2010
Så skiljer sig Nyköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,4 % i Nyköping mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,7
- MP +0,9
Svagare än i riket
- M −2,2
- V −0,8
- C −0,6
- SD −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Nyköping, från 23,5 % till 27,9 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,6 % till 34,4 % (−6,2).
- S −6,2
- M +4,3
- MP +3,1
- SD +2,9
- KD −2,2
- C −1,4
- FP +0,3
- V −0,0
Valdeltagande i Nyköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,9 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nyköping på plats 73 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nyköping är indelad i 31 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,8 % i Västra Brandkärr till 91,2 % i Bryngelstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Brandkärr (62,8 %) och sitt svagaste i Svärta (25,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 22, Moderaterna i 9 av 31 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nyköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,9 % i kommunvalet mot 34,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- S +5,5
- M −2,9
- C +1,0
- KD −1,0
- SD −0,9
- MP −0,6
- V −0,2
- FP +0,0
Största parti i Nyköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nyköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Nyköping 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 31 valdistrikten i Nyköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alla Helgona | M | 30,7 % | S | 37,8 % | 82,5 % |
| Arnö Herrhagen | S | 41,1 % | S | 47,2 % | 84,8 % |
| Arnö Långsätter | S | 40,3 % | S | 47,5 % | 90,9 % |
| Bergshammar | M | 33,7 % | S | 36,5 % | 88,9 % |
| Brandholmen | S | 34,8 % | S | 41,5 % | 88,7 % |
| Bryngelstorp | M | 37,9 % | S | 34,6 % | 91,2 % |
| Centrum | M | 38,2 % | M | 37,0 % | 84,5 % |
| Helgona | S | 31,4 % | S | 37,0 % | 85,8 % |
| Högbrunn | S | 31,0 % | S | 38,9 % | 83,6 % |
| Isaksdal | S | 34,5 % | S | 41,6 % | 84,9 % |
| Kila | S | 31,9 % | S | 33,5 % | 84,8 % |
| Koppartorp | S | 30,6 % | S | 35,1 % | 89,9 % |
| Lunda | S | 30,6 % | S | 35,3 % | 83,1 % |
| Nävekvarn | S | 38,6 % | S | 45,2 % | 85,9 % |
| Oppeby | S | 46,5 % | S | 50,8 % | 86,4 % |
| Oppeby gård | S | 53,0 % | S | 55,5 % | 77,9 % |
| Rosenkälla | S | 41,1 % | S | 46,2 % | 85,1 % |
| Runtuna | M | 29,5 % | S | 29,4 % | 87,1 % |
| Råby-Ripsa | M | 31,6 % | M | 29,0 % | 85,7 % |
| Stenkulla | S | 44,3 % | S | 49,5 % | 80,6 % |
| Stigtomta Centrum | S | 38,6 % | S | 43,1 % | 90,7 % |
| Stigtomta Ytterområde | S | 32,6 % | S | 37,2 % | 86,8 % |
| Svärta | M | 36,1 % | S | 32,8 % | 90,0 % |
| Tuna | S | 38,8 % | S | 42,7 % | 89,1 % |
| Tystberga | M | 29,5 % | S | 29,7 % | 84,0 % |
| Vrena | S | 31,0 % | S | 32,3 % | 86,7 % |
| Väster | M | 33,0 % | S | 33,4 % | 81,0 % |
| Västra Brandkärr | S | 62,8 % | S | 64,8 % | 68,8 % |
| Öster | S | 30,7 % | S | 36,1 % | 84,9 % |
| Östra Bergen | S | 32,4 % | S | 39,0 % | 85,5 % |
| Östra Brandkärr | S | 48,1 % | S | 51,0 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010