Valresultat Nyköping 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nyköping med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nyköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 37 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 43 569
- Avgivna röster
- 37 367
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 623 | 34,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 466 | 20,2 % |
| MModeraterna | 7 129 | 19,3 % |
| CCenterpartiet | 2 521 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 832 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 776 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 734 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 422 | 3,8 % |
| Övriga partier | 465 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 067 | 27,2 % |
| VPVård för Pengarna | 8 115 | 21,9 % |
| MModeraterna | 6 088 | 16,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 811 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 991 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 841 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 1 773 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 052 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 889 | 2,4 % |
| Övriga partier | 345 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 939 | 32,3 % |
| MModeraterna | 8 972 | 24,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 720 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 2 702 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 2 284 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 947 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 690 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 319 | 3,6 % |
| Övriga partier | 333 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Nyköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nyköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,6 % | 34,4 % | 34,0 % | 32,0 % | 34,1 % | 31,4 % |
| SD | 2,4 % | 5,3 % | 12,5 % | 16,1 % | 20,2 % | 18,5 % |
| M | 23,5 % | 27,9 % | 23,0 % | 20,1 % | 19,3 % | 19,7 % |
| C | 7,4 % | 6,0 % | 6,0 % | 8,5 % | 6,8 % | 6,5 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 6,4 % | 5,0 % | 6,9 % |
| KD | 7,6 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 5,9 % |
| MP | 5,1 % | 8,2 % | 7,5 % | 4,5 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 6,7 % | 7,0 % | 4,5 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,3 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 85,9 % | 87,4 % | 88,7 % | 85,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Nyköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nyköping 2022
Så skiljer sig Nyköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,1 % i Nyköping mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,8
- M +0,2
- C +0,1
Svagare än i riket
- V −1,8
- L −0,8
- KD −0,5
- MP −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nyköping, från 16,1 % till 20,2 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,5 % till 6,8 % (−1,7).
- SD +4,1
- S +2,2
- C −1,7
- KD −1,6
- V −1,5
- M −0,8
- L −0,7
- MP +0,2
Valdeltagande i Nyköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,8 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nyköping på plats 107 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nyköping är indelad i 37 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,5 % i Västra Brandkärr till 91,6 % i Koppartorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Brandkärr (51,6 %) och sitt svagaste i Runtuna (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 32, Sverigedemokraterna i 5 av 37 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nyköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,3 % i kommunvalet mot 19,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- M +5,0
- SD −4,7
- S −1,8
- V +1,2
- MP +0,6
- C +0,5
- L −0,3
- KD −0,2
Största parti i Nyköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nyköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Nyköping 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 37 valdistrikten i Nyköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alla Helgona | S | 33,7 % | S | 29,2 % | 81,3 % |
| Arnö Herrhagen | S | 44,5 % | S | 41,9 % | 76,8 % |
| Arnö Långsätter | S | 42,6 % | S | 39,7 % | 88,0 % |
| Bergshammar | S | 29,6 % | S | 28,2 % | 91,0 % |
| Brandholmen | S | 31,0 % | M | 34,6 % | 86,5 % |
| Bryngelstorp | S | 33,9 % | S | 32,3 % | 91,5 % |
| Centrum | S | 30,9 % | M | 28,6 % | 77,5 % |
| Ekensberg | S | 40,8 % | S | 41,4 % | 78,0 % |
| Hagalund | S | 37,7 % | S | 35,2 % | 87,9 % |
| Helgona | S | 29,6 % | M | 29,4 % | 85,7 % |
| Högbrunn | S | 33,1 % | S | 31,3 % | 83,6 % |
| Isaksdal | S | 33,6 % | S | 32,6 % | 82,4 % |
| Kila | SD | 29,1 % | SD | 24,9 % | 86,8 % |
| Koppartorp | S | 34,6 % | S | 30,4 % | 91,6 % |
| Lunda | SD | 32,6 % | SD | 29,7 % | 85,2 % |
| Nicolai | S | 34,9 % | S | 32,2 % | 79,4 % |
| Nävekvarn | S | 35,1 % | S | 36,2 % | 84,0 % |
| Oppeby | S | 37,9 % | S | 35,5 % | 83,9 % |
| Oppeby gård | S | 40,8 % | S | 39,1 % | 81,9 % |
| Rosenhill | S | 30,2 % | M | 37,3 % | 90,3 % |
| Rosenkälla | S | 41,4 % | S | 38,5 % | 83,5 % |
| Runtuna | SD | 26,9 % | M | 24,3 % | 88,6 % |
| Råby-Ripsa | S | 30,9 % | S | 28,5 % | 89,5 % |
| Stadsfjärden | S | 30,8 % | M | 31,8 % | 84,2 % |
| Stenkulla | S | 36,7 % | S | 36,3 % | 79,0 % |
| Stigtomta Centrum | S | 36,1 % | S | 33,3 % | 90,6 % |
| Stigtomta Ytterområde | SD | 30,9 % | SD | 25,4 % | 91,0 % |
| Svärta | S | 27,1 % | M | 32,3 % | 89,9 % |
| Tuna | S | 36,3 % | S | 33,6 % | 89,6 % |
| Tystberga | SD | 28,3 % | SD | 23,6 % | 84,0 % |
| Vrena | S | 29,3 % | S | 24,7 % | 86,5 % |
| Väster | S | 32,5 % | S | 31,5 % | 82,4 % |
| Västra Brandkärr | S | 51,6 % | S | 49,9 % | 64,5 % |
| Ängstugan | S | 44,0 % | S | 41,6 % | 87,3 % |
| Öster | S | 32,5 % | S | 29,6 % | 84,6 % |
| Östra Bergen | S | 33,5 % | S | 32,3 % | 85,7 % |
| Östra Brandkärr | S | 47,8 % | S | 50,1 % | 68,6 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022