Valresultat Flen 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Flen med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Flen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 12 039
- Avgivna röster
- 9 939
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 428 | 34,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 452 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 506 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 616 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 506 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 499 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 404 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 302 | 3,1 % |
| Övriga partier | 124 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 152 | 31,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 913 | 19,3 % |
| MModeraterna | 1 333 | 13,5 % |
| VPVård för Pengarna | 1 040 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 651 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 645 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 576 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 272 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 237 | 2,4 % |
| Övriga partier | 79 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 934 | 29,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 140 | 21,5 % |
| MModeraterna | 1 698 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 1 043 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 903 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 483 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 381 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 328 | 3,3 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Flen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Flen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 38,7 % | 36,2 % | 33,0 % | 34,8 % | 29,9 % |
| SD | 2,7 % | 6,9 % | 17,8 % | 21,2 % | 24,9 % | 21,3 % |
| M | 20,1 % | 24,2 % | 18,7 % | 16,9 % | 15,3 % | 16,3 % |
| C | 8,7 % | 8,2 % | 7,5 % | 8,3 % | 6,3 % | 5,8 % |
| V | 5,4 % | 5,5 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,1 % | 8,7 % |
| KD | 5,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,6 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 4,9 % | 3,5 % | 4,1 % | 5,4 % |
| L | 4,9 % | 4,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,7 % | 85,4 % | 86,0 % | 82,6 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Flen 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Flen 2022
Så skiljer sig Flen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,8 % i Flen mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,5
- SD +4,4
Svagare än i riket
- M −3,8
- V −1,6
- L −1,5
- MP −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Flen, från 21,2 % till 24,9 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,3 % till 6,3 % (−2,0).
- SD +3,7
- C −2,0
- S +1,9
- V −1,8
- M −1,6
- MP +0,6
- KD −0,5
- L −0,1
Valdeltagande i Flen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,6 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Flen på plats 238 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Flen är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,6 % i Flens södra till 86,2 % i Mellösa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Flens södra (50,2 %) och sitt svagaste i Bettna (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 1 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Flen är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,5 % i kommunvalet mot 34,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- S −5,3
- C +4,2
- V +3,9
- SD −3,4
- M +1,8
- MP −0,8
- L +0,8
- KD −0,2
Största parti i Flen sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Flen i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Flen 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Flen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bettna | SD | 28,9 % | SD | 26,2 % | 85,4 % |
| Flens centrum | S | 50,1 % | S | 41,9 % | 73,5 % |
| Flens norra | S | 40,1 % | S | 35,7 % | 81,8 % |
| Flens södra | S | 50,2 % | S | 37,4 % | 67,6 % |
| Flens västra | S | 43,3 % | S | 35,7 % | 72,6 % |
| Flens östra | S | 33,4 % | S | 30,1 % | 84,0 % |
| Helgesta-Hyltinge | S | 28,6 % | S | 24,8 % | 82,4 % |
| Hälleforsnäs | S | 41,0 % | S | 42,0 % | 79,7 % |
| Malmköping västra | S | 27,6 % | S | 26,3 % | 78,7 % |
| Malmköping östra | S | 32,9 % | S | 25,4 % | 85,5 % |
| Mellösa | S | 30,0 % | C | 27,5 % | 86,2 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022