Valresultat Flen 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Flen med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Flen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Flen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,4 %
Röstberättigade
11 982
Avgivna röster
10 235
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Flen

Riksdagsvalet 2014 i Flen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 67136,2 %
MModeraterna1 89218,7 %
SDSverigedemokraterna1 80217,8 %
CCenterpartiet7627,5 %
VVänsterpartiet5525,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5014,9 %
KDKristdemokraterna3553,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3473,4 %
FIFeministiskt initiativ1641,6 %
Övriga partier900,9 %

Landstingsvalet 2014 i Flen

Landstingsvalet 2014 i Flen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 71036,3 %
MModeraterna1 67216,4 %
SDSverigedemokraterna1 43914,1 %
CCenterpartiet8258,1 %
VåfPVåfP7016,9 %
VVänsterpartiet6366,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4504,4 %
KDKristdemokraterna3763,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3503,4 %
Övriga partier580,6 %

Kommunvalet 2014 i Flen

Kommunvalet 2014 i Flen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 06029,7 %
SDSverigedemokraterna1 95318,9 %
CCenterpartiet1 83417,8 %
MModeraterna1 44614,0 %
VVänsterpartiet7697,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4344,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4274,1 %
KDKristdemokraterna2852,8 %
Övriga partier1051,0 %

Partiernas utveckling i Flen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Flen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Flen per valår
Parti200620102014201820222026
S46,6 %38,7 %36,2 %33,0 %34,8 %29,9 %
M20,1 %24,2 %18,7 %16,9 %15,3 %16,3 %
SD2,7 %6,9 %17,8 %21,2 %24,9 %21,3 %
C8,7 %8,2 %7,5 %8,3 %6,3 %5,8 %
V5,4 %5,5 %5,4 %6,9 %5,1 %8,7 %
MP4,2 %5,9 %4,9 %3,5 %4,1 %5,4 %
KD5,7 %4,9 %3,5 %5,6 %5,1 %6,6 %
L4,9 %4,8 %3,4 %3,2 %3,1 %4,6 %
Övr1,7 %0,9 %2,5 %1,4 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande80,9 %84,7 %85,4 %86,0 %82,6 %82,3 %

Valdeltagande i Flen 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Flen 2014

Så skiljer sig Flen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,2 % i Flen mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,2
  • SD +4,9
  • C +1,4

Svagare än i riket

  • M −4,7
  • FP −2,0
  • MP −1,9
  • FI −1,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Flen, från 6,9 % till 17,8 % (+10,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,2 % till 18,7 % (−5,5).

  • SD +10,9
  • M −5,5
  • S −2,5
  • FI +1,5
  • FP −1,4
  • KD −1,4
  • MP −1,0
  • C −0,7

Valdeltagande i Flen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,4 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Flen på plats 175 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Flen är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,4 % i Flens södra till 87,6 % i Mellösa.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hälleforsnäs (52,2 %) och sitt svagaste i Bettna (24,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Flen är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.

  • C +10,3
  • S −6,5
  • M −4,6
  • V +2,0
  • SD +1,2
  • MP −0,8
  • FP +0,8
  • KD −0,7

Största parti i Flen sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Flen i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Flen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,9 %82,3 %
2022Socialdemokraterna34,8 %82,6 %
2018Socialdemokraterna33,0 %86,0 %
2014Socialdemokraterna36,2 %85,4 %
2010Socialdemokraterna38,7 %84,7 %
2006Socialdemokraterna46,6 %80,9 %

Valresultat per valdistrikt i Flen 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Flen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Flen, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BettnaM27,2 %C24,9 %81,1 %
Flens norraS40,7 %S38,1 %84,7 %
Flens södraS47,0 %S40,6 %79,4 %
Flens västraS42,6 %S39,0 %81,5 %
Flens östraS37,8 %S28,9 %83,3 %
Helgesta-HyltingeS30,3 %C31,6 %85,3 %
HälleforsnäsS52,2 %S47,2 %80,4 %
Malmköpings inreS39,4 %S27,4 %81,4 %
Malmköpings yttreS25,7 %C28,3 %85,8 %
MellösaS28,3 %C36,8 %87,6 %

Utforska valdistrikten i Flen på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014