Valresultat Oxelösund 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Oxelösund med 44,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oxelösund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Oxelösund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
8 948
Avgivna röster
7 691
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Oxelösund

Riksdagsvalet 2014 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 34844,1 %
MModeraterna1 30117,1 %
SDSverigedemokraterna1 06614,0 %
VVänsterpartiet6048,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3985,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2603,4 %
KDKristdemokraterna2092,8 %
CCenterpartiet2062,7 %
FIFeministiskt initiativ1481,9 %
Övriga partier570,8 %

Landstingsvalet 2014 i Oxelösund

Landstingsvalet 2014 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 59034,3 %
VåfPVåfP2 11327,9 %
MModeraterna96012,7 %
VVänsterpartiet6108,1 %
SDSverigedemokraterna5186,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2763,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1872,5 %
CCenterpartiet1331,8 %
KDKristdemokraterna1241,6 %
Övriga partier500,7 %

Kommunvalet 2014 i Oxelösund

Kommunvalet 2014 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 13241,1 %
MModeraterna1 78623,4 %
VVänsterpartiet96612,7 %
SDSverigedemokraterna6528,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4676,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3024,0 %
CCenterpartiet1862,4 %
KDKristdemokraterna1181,5 %
Övriga partier150,2 %

Partiernas utveckling i Oxelösund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Oxelösund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • MP
  • L
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Oxelösund per valår
Parti200620102014201820222026
S50,9 %44,2 %44,1 %39,7 %39,1 %37,0 %
M18,4 %23,1 %17,1 %15,9 %17,0 %17,5 %
SD2,2 %4,8 %14,0 %18,8 %22,5 %20,2 %
V8,2 %7,8 %8,0 %8,8 %6,9 %6,9 %
MP4,7 %7,2 %5,2 %3,1 %2,9 %3,8 %
L5,7 %5,3 %3,4 %3,3 %2,6 %3,4 %
KD4,6 %3,3 %2,8 %4,7 %3,4 %5,2 %
C3,4 %2,8 %2,7 %4,2 %3,7 %3,6 %
Övr1,9 %1,4 %2,7 %1,4 %2,1 %2,4 %
Valdeltagande80,7 %85,0 %86,0 %86,7 %83,1 %83,5 %

Valdeltagande i Oxelösund 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Oxelösund 2014

Så skiljer sig Oxelösund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 44,1 % i Oxelösund mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 13,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,0
  • V +2,2
  • SD +1,2

Svagare än i riket

  • M −6,2
  • C −3,4
  • FP −2,0
  • KD −1,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Oxelösund, från 4,8 % till 14,0 % (+9,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,1 % till 17,1 % (−6,0).

  • SD +9,2
  • M −6,0
  • MP −1,9
  • FP −1,9
  • FI +1,6
  • KD −0,6
  • V +0,2
  • S −0,2

Valdeltagande i Oxelösund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Oxelösund på plats 144 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Oxelösund är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Norra innerstaden till 88,9 % i Dalgången.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Frösäng (53,8 %) och sitt svagaste i Danvik (33,1 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oxelösund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,4 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.

  • M +6,3
  • SD −5,5
  • V +4,7
  • S −3,0
  • MP +0,9
  • FP +0,5

Största parti i Oxelösund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Oxelösund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Oxelösund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna37,0 %83,5 %
2022Socialdemokraterna39,1 %83,1 %
2018Socialdemokraterna39,7 %86,7 %
2014Socialdemokraterna44,1 %86,0 %
2010Socialdemokraterna44,2 %85,0 %
2006Socialdemokraterna50,9 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Oxelösund 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Oxelösund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Oxelösund, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DalgångenS39,3 %S33,4 %88,9 %
DanvikS33,1 %M35,9 %87,8 %
FrösängS53,8 %S52,0 %80,3 %
Norra innerstadenS50,1 %S45,8 %73,9 %
PeterslundS46,3 %S42,8 %88,8 %
SundaS43,8 %S41,8 %85,7 %
Södra innerstadenS45,6 %S43,9 %75,9 %

Utforska valdistrikten i Oxelösund på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014