Valresultat Oxelösund 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Oxelösund med 50,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,6 %). Valdeltagandet var 80,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oxelösund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 8 688
- Avgivna röster
- 7 013
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 485 | 50,9 % |
| MModeraterna | 1 257 | 18,4 % |
| VVänsterpartiet | 560 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 390 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 319 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 317 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 234 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 154 | 2,2 % |
| Övriga partier | 128 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 248 | 48,4 % |
| MModeraterna | 1 294 | 19,3 % |
| VVänsterpartiet | 689 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 451 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 310 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 269 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 228 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 131 | 2,0 % |
| ÖVRövriga partier | 75 | 1,1 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Oxelösund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 007 | 43,6 % |
| MModeraterna | 1 610 | 23,4 % |
| VVänsterpartiet | 767 | 11,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 498 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 430 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 211 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 185 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 98 | 1,4 % |
| ÖVRövriga partier | 77 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Oxelösund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oxelösund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- L
- MP
- KD
- C
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,9 % | 44,2 % | 44,1 % | 39,7 % | 39,1 % | 37,0 % |
| M | 18,4 % | 23,1 % | 17,1 % | 15,9 % | 17,0 % | 17,5 % |
| V | 8,2 % | 7,8 % | 8,0 % | 8,8 % | 6,9 % | 6,9 % |
| L | 5,7 % | 5,3 % | 3,4 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,4 % |
| MP | 4,7 % | 7,2 % | 5,2 % | 3,1 % | 2,9 % | 3,8 % |
| KD | 4,6 % | 3,3 % | 2,8 % | 4,7 % | 3,4 % | 5,2 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,7 % | 4,2 % | 3,7 % | 3,6 % |
| SD | 2,2 % | 4,8 % | 14,0 % | 18,8 % | 22,5 % | 20,2 % |
| Övr | 1,9 % | 1,4 % | 2,7 % | 1,4 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 85,0 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,1 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Oxelösund 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oxelösund 2006
Så skiljer sig Oxelösund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 50,9 % i Oxelösund mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 15,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,7
- V +2,3
Svagare än i riket
- M −7,7
- C −4,5
- KD −2,0
- FP −1,8
Valdeltagande i Oxelösund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,7 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Oxelösund på plats 127 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oxelösund är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,4 % i Norra innerstaden till 87,9 % i Dalgången.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norra innerstaden (62,8 %) och sitt svagaste i Danvik (36,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oxelösund är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 43,6 % i kommunvalet mot 50,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- S −7,2
- M +5,0
- V +3,0
- KD −1,9
- MP +1,6
- FP +1,5
- C −0,4
Största parti i Oxelösund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oxelösund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,9 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Oxelösund 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Oxelösund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dalgången | S | 45,1 % | S | 35,4 % | 87,9 % |
| Danvik | S | 36,3 % | S | 32,6 % | 86,1 % |
| Frösäng | S | 59,1 % | S | 53,7 % | 78,1 % |
| Norra innerstaden | S | 62,8 % | S | 56,2 % | 66,4 % |
| Peterslund | S | 51,2 % | S | 43,0 % | 87,2 % |
| Sunda | S | 47,8 % | S | 38,3 % | 86,9 % |
| Södra innerstaden | S | 56,5 % | S | 51,5 % | 73,3 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006