Valresultat Trosa 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Trosa med 35,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,2 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trosa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 8 020
- Avgivna röster
- 6 762
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 328 | 35,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 075 | 31,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 523 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 466 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 420 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 325 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 221 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 129 | 1,9 % |
| Övriga partier | 161 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 352 | 35,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 183 | 33,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 551 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 409 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 387 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 265 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 236 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 113 | 1,7 % |
| ÖVRövriga partier | 96 | 1,5 % |
| Övriga partier | 7 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 437 | 36,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 313 | 34,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 588 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 399 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 228 | 3,4 % |
| TrRTrR | 210 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 96 | 1,4 % |
| VVänsterpartiet | 85 | 1,3 % |
| Övriga partier | 20 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Trosa 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trosa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- C
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,0 % | 41,3 % | 32,3 % | 27,2 % | 24,5 % | 26,0 % |
| S | 31,2 % | 23,5 % | 26,6 % | 23,4 % | 27,3 % | 24,3 % |
| L | 7,9 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,7 % | 4,1 % | 5,6 % |
| KD | 7,0 % | 5,4 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 6,2 % |
| C | 6,3 % | 5,2 % | 6,4 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,9 % |
| MP | 4,9 % | 7,4 % | 6,6 % | 4,1 % | 4,7 % | 5,5 % |
| V | 3,3 % | 3,5 % | 3,5 % | 5,3 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,3 % |
| SD | 1,9 % | 5,8 % | 12,2 % | 18,8 % | 23,3 % | 20,1 % |
| Valdeltagande | 84,3 % | 87,8 % | 89,4 % | 90,5 % | 88,5 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Trosa 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trosa 2006
Så skiljer sig Trosa från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 35,0 % i Trosa mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,9
- KD +0,4
- FP +0,4
Svagare än i riket
- S −4,0
- V −2,5
- C −1,6
- SD −1,0
Valdeltagande i Trosa
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,3 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Trosa på plats 23 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Trosa är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,9 % i Vagnhärad Centralt till 87,7 % i Trosa Västra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Trosa Västra (44,8 %) och sitt svagaste i Västerljung (26,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trosa är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 34,3 % i kommunvalet mot 31,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- S +3,1
- V −2,1
- KD −1,7
- MP −1,5
- M +1,2
- FP +0,9
- C −0,4
Största parti i Trosa sedan 2006
Största parti har skiftat i Trosa under perioden 2006–2006: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,0 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 88,5 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,2 % | 90,5 % |
| 2014 | Moderaterna | 32,3 % | 89,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 41,3 % | 87,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,0 % | 84,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Trosa 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Trosa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Trosa Södra | M | 39,9 % | M | 41,9 % | 87,1 % |
| Trosa Västra | M | 44,8 % | M | 45,1 % | 87,7 % |
| Trosa Östra | M | 37,5 % | M | 37,3 % | 83,0 % |
| Vagnhärad Centralt | S | 43,5 % | S | 46,7 % | 78,9 % |
| Vagnhärad Norra | S | 41,4 % | S | 44,4 % | 81,1 % |
| Vagnhärad Södra | S | 36,4 % | S | 39,7 % | 84,4 % |
| Västerljung | S | 28,4 % | S | 31,8 % | 85,9 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006