Valresultat Strängnäs 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Strängnäs med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strängnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 23 205
- Avgivna röster
- 18 978
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Strängnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 087 | 32,7 % |
| MModeraterna | 5 992 | 32,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 532 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 1 419 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 257 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 855 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 690 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 416 | 2,2 % |
| Övriga partier | 370 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Strängnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 257 | 34,3 % |
| MModeraterna | 5 536 | 30,3 % |
| CCenterpartiet | 1 578 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 575 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 290 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 799 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 698 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 313 | 1,7 % |
| Övriga partier | 210 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Strängnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 265 | 33,3 % |
| MModeraterna | 5 069 | 27,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 758 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 1 595 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 942 | 5,0 % |
| STRPSTRP | 782 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 750 | 4,0 % |
| MfpMfp | 628 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 598 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 327 | 1,7 % |
| Övriga partier | 74 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Strängnäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strängnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- KD
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,7 % | 26,8 % | 27,5 % | 23,6 % | 27,2 % | 24,5 % |
| M | 32,2 % | 35,2 % | 28,8 % | 26,7 % | 23,8 % | 23,8 % |
| L | 8,2 % | 7,7 % | 5,4 % | 4,9 % | 4,6 % | 5,9 % |
| C | 7,6 % | 6,7 % | 5,5 % | 8,0 % | 6,7 % | 6,5 % |
| KD | 6,8 % | 5,4 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,9 % | 6,0 % |
| MP | 4,6 % | 6,7 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,1 % | 5,2 % |
| V | 3,7 % | 4,2 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,0 % | 5,2 % |
| SD | 2,2 % | 6,3 % | 14,7 % | 19,8 % | 23,4 % | 21,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,5 % | 87,2 % | 88,4 % | 86,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Strängnäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strängnäs 2006
Så skiljer sig Strängnäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 32,2 % i Strängnäs mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,1
- FP +0,7
- KD +0,1
Svagare än i riket
- S −2,5
- V −2,1
- SD −0,7
- MP −0,6
Valdeltagande i Strängnäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,8 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Strängnäs på plats 84 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Strängnäs är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Strängnäs 5 till 88,3 % i Strängnäs 6.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åker 1 (50,6 %) och sitt svagaste i Strängnäs 4 (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Socialdemokraterna i 9 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strängnäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,0 % i kommunvalet mot 32,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- M −5,2
- KD −1,7
- FP +1,1
- C +0,9
- S +0,6
- MP −0,6
- V −0,5
Största parti i Strängnäs sedan 2006
Största parti har skiftat i Strängnäs under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,5 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 86,2 % |
| 2018 | Moderaterna | 26,7 % | 88,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,8 % | 87,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,2 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Strängnäs 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Strängnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Härad | S | 34,7 % | S | 33,9 % | 84,7 % |
| Länna | M | 33,8 % | S | 30,8 % | 81,2 % |
| Mariefred 1 | M | 41,6 % | M | 36,5 % | 85,0 % |
| Mariefred 2 | M | 33,6 % | S | 29,3 % | 81,6 % |
| Mariefred 3 | M | 37,3 % | M | 27,2 % | 86,7 % |
| Strängnäs 1 | M | 34,0 % | M | 29,4 % | 76,4 % |
| Strängnäs 2 | S | 40,9 % | S | 40,5 % | 82,4 % |
| Strängnäs 3 | S | 33,0 % | S | 32,9 % | 83,8 % |
| Strängnäs 4 | M | 42,0 % | M | 36,0 % | 84,7 % |
| Strängnäs 5 | S | 41,6 % | S | 42,5 % | 72,1 % |
| Strängnäs 6 | S | 37,3 % | S | 39,5 % | 88,3 % |
| Strängnäs 7 | S | 38,9 % | S | 39,7 % | 81,5 % |
| Strängnäs 8 | S | 40,3 % | S | 41,4 % | 80,1 % |
| Toresund | M | 39,7 % | M | 35,9 % | 83,9 % |
| Tosterö | M | 36,8 % | M | 28,9 % | 79,6 % |
| Vårfruberga | M | 35,1 % | M | 28,9 % | 85,4 % |
| Ytterselö-Överselö | M | 36,9 % | M | 32,7 % | 78,8 % |
| Åker 1 | S | 50,6 % | S | 58,6 % | 80,4 % |
| Åker 2 | S | 45,5 % | S | 50,8 % | 82,6 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006