Valresultat Strängnäs 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Strängnäs med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strängnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Strängnäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,4 %
Röstberättigade
26 105
Avgivna röster
23 084
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Strängnäs

Riksdagsvalet 2018 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 10226,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 38423,6 %
SDSverigedemokraterna4 52619,8 %
CCenterpartiet1 8378,0 %
VVänsterpartiet1 3696,0 %
KDKristdemokraterna1 3445,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1234,9 %
MPMiljöpartiet de gröna8803,9 %
Övriga partier2791,2 %

Landstingsvalet 2018 i Strängnäs

Landstingsvalet 2018 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 50724,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 98322,1 %
SDSverigedemokraterna3 23014,3 %
VåfPVåfP2 36010,5 %
KDKristdemokraterna1 6947,5 %
CCenterpartiet1 4746,5 %
VVänsterpartiet1 3646,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0644,7 %
MPMiljöpartiet de gröna7713,4 %
Övriga partier1310,6 %

Kommunvalet 2018 i Strängnäs

Kommunvalet 2018 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 93730,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 75720,9 %
SDSverigedemokraterna3 40915,0 %
CCenterpartiet2 1059,3 %
VVänsterpartiet1 6667,3 %
KDKristdemokraterna1 3215,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0414,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9174,0 %
STRPSTRP4932,2 %
Övriga partier860,4 %

Partiernas utveckling i Strängnäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Strängnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Strängnäs per valår
Parti200620102014201820222026
M32,2 %35,2 %28,8 %26,7 %23,8 %23,8 %
S32,7 %26,8 %27,5 %23,6 %27,2 %24,5 %
SD2,2 %6,3 %14,7 %19,8 %23,4 %21,2 %
C7,6 %6,7 %5,5 %8,0 %6,7 %6,5 %
V3,7 %4,2 %4,6 %6,0 %4,0 %5,2 %
KD6,8 %5,4 %4,9 %5,9 %4,9 %6,0 %
L8,2 %7,7 %5,4 %4,9 %4,6 %5,9 %
MP4,6 %6,7 %5,9 %3,9 %4,1 %5,2 %
Övr2,0 %1,0 %2,7 %1,2 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande81,8 %85,5 %87,2 %88,4 %86,2 %86,0 %

Valdeltagande i Strängnäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Strängnäs 2018

Så skiljer sig Strängnäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 26,7 % i Strängnäs mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,9
  • SD +2,3

Svagare än i riket

  • S −4,7
  • V −2,0
  • L −0,6
  • C −0,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Strängnäs, från 14,7 % till 19,8 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,5 % till 23,6 % (−3,9).

  • SD +5,1
  • S −3,9
  • C +2,6
  • M −2,1
  • MP −2,0
  • FI −1,8
  • V +1,4
  • KD +1,0

Valdeltagande i Strängnäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Strängnäs på plats 87 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Strängnäs är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Stadsskogen till 90,5 % i Finninge.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Kyrkberget-Kvarnbacken (34,7 %) och sitt svagaste i Åker S (17,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strängnäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,0 % i kommunvalet mot 19,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.

  • SD −4,8
  • M +3,8
  • S −2,6
  • V +1,3
  • C +1,2
  • L −0,9
  • MP +0,7
  • KD −0,1

Största parti i Strängnäs sedan 2006

Största parti har skiftat i Strängnäs under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Strängnäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,5 %86,0 %
2022Socialdemokraterna27,2 %86,2 %
2018Moderaterna26,7 %88,4 %
2014Moderaterna28,8 %87,2 %
2010Moderaterna35,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna32,7 %81,8 %

Valresultat per valdistrikt i Strängnäs 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Strängnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Strängnäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AspöM30,3 %M33,4 %81,3 %
Dammen-Malmby-LötS26,3 %M27,2 %81,8 %
Eldsund-Storgärdet-TingstuhöjdenM28,4 %M34,4 %78,2 %
FinningeS30,1 %M33,9 %90,5 %
HäradSD26,8 %SD21,5 %88,5 %
Kyrkberget-KvarnbackenM34,7 %M38,9 %83,9 %
LännaSD28,2 %SD22,5 %84,5 %
Mariefred C-Läggesta-HedlandetM31,2 %M41,3 %85,2 %
Slottsbrinken-ViggebyM30,6 %M36,5 %88,2 %
StadsskogenS35,6 %S33,0 %74,0 %
Strängnäs centrum-LillgärdetS31,1 %M29,1 %78,2 %
Tallåsen-SörgärdetM28,9 %M32,6 %82,6 %
ToresundM29,2 %M33,4 %83,7 %
TosteröM30,2 %M34,2 %84,6 %
Ulvhäll-LångbergetM29,6 %M33,8 %81,9 %
VårfrubergaM23,9 %C29,8 %86,2 %
Ytterselö-ÖverselöSD25,1 %M27,9 %84,2 %
Åker NS28,7 %S29,9 %83,1 %
Åker SS32,9 %S33,2 %81,7 %
Öster-Ekhov-KalkuddenM25,0 %M31,0 %81,1 %

Utforska valdistrikten i Strängnäs på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018