Valresultat Katrineholm 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Katrineholm med 37,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,3 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Katrineholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 25 171
- Avgivna röster
- 21 816
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 054 | 37,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 841 | 17,8 % |
| MModeraterna | 3 745 | 17,4 % |
| CCenterpartiet | 1 730 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 293 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 144 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 818 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 701 | 3,2 % |
| Övriga partier | 257 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 185 | 37,6 % |
| VåfPVåfP | 2 969 | 13,6 % |
| MModeraterna | 2 861 | 13,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 411 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 1 409 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 144 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 083 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 065 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 552 | 2,5 % |
| Övriga partier | 105 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 160 | 46,3 % |
| MModeraterna | 2 959 | 13,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 605 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 1 606 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 418 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 269 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 167 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 695 | 3,2 % |
| Övriga partier | 73 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Katrineholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Katrineholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,3 % | 38,4 % | 39,5 % | 37,3 % | 37,8 % | 35,3 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 14,3 % | 17,8 % | 21,8 % | 19,0 % |
| M | 19,0 % | 25,0 % | 19,0 % | 17,4 % | 16,9 % | 17,7 % |
| C | 6,7 % | 6,3 % | 6,4 % | 8,0 % | 6,1 % | 5,3 % |
| V | 4,3 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 7,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,5 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 7,2 % | 6,8 % | 4,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,2 % |
| MP | 5,1 % | 7,6 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 4,0 % |
| Övr | 1,5 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,0 % | 83,4 % |
Valdeltagande i Katrineholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Katrineholm 2018
Så skiljer sig Katrineholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 37,3 % i Katrineholm mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,1
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −2,5
- V −2,0
- L −1,7
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Katrineholm, från 14,3 % till 17,8 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 6,0 % till 3,2 % (−2,7).
- SD +3,5
- MP −2,7
- S −2,2
- KD +1,8
- M −1,7
- C +1,7
- FI −1,5
- V +1,3
Valdeltagande i Katrineholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Katrineholm på plats 182 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Katrineholm är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Linnéan till 93,7 % i Laggarhult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nyhem (52,3 %) och sitt svagaste i Björkvik (25,7 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Katrineholm är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 46,3 % i kommunvalet mot 37,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- S +9,0
- SD −5,9
- M −3,9
- L +2,0
- KD +1,2
- C −0,7
- V −0,7
- MP −0,1
Största parti i Katrineholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Katrineholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Katrineholm 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Katrineholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bie | S | 26,5 % | S | 30,4 % | 90,1 % |
| Björkvik | S | 25,7 % | S | 29,4 % | 90,3 % |
| Centrum | S | 42,2 % | S | 53,5 % | 83,8 % |
| Duveholm | S | 29,8 % | S | 43,3 % | 89,5 % |
| Forssjö | S | 31,6 % | S | 39,5 % | 89,4 % |
| Gamla Vattentornet | S | 39,2 % | S | 46,1 % | 79,4 % |
| Julita | S | 29,3 % | S | 29,9 % | 86,4 % |
| Järven | S | 45,9 % | S | 52,9 % | 79,2 % |
| Laggarhult | S | 36,9 % | S | 50,3 % | 93,7 % |
| Linnéan | S | 44,6 % | S | 52,1 % | 76,1 % |
| Lövåsen | S | 45,2 % | S | 56,7 % | 84,4 % |
| Norr City | S | 43,6 % | S | 52,1 % | 78,3 % |
| Nyhem | S | 52,3 % | S | 60,7 % | 82,2 % |
| Nävertorp | S | 48,4 % | S | 60,2 % | 79,0 % |
| Oppunda | S | 37,8 % | S | 49,3 % | 86,5 % |
| Skogsborg | S | 36,4 % | S | 49,0 % | 85,0 % |
| Sköldinge-Floda | S | 26,2 % | S | 31,3 % | 87,6 % |
| Strandvägsområdet | S | 44,5 % | S | 55,5 % | 81,3 % |
| Valla | S | 35,3 % | S | 40,6 % | 86,1 % |
| Värmbol | S | 29,9 % | S | 39,1 % | 91,9 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018