Valresultat Katrineholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Katrineholm med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,9 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Katrineholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 25 962
- Avgivna röster
- 21 551
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 059 | 37,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 645 | 21,8 % |
| MModeraterna | 3 597 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 1 302 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 001 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 997 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 795 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 646 | 3,0 % |
| Övriga partier | 273 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 840 | 36,9 % |
| MModeraterna | 3 257 | 15,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 219 | 15,1 % |
| VPVård för Pengarna | 1 834 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 401 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 229 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 180 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 619 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 523 | 2,5 % |
| Övriga partier | 147 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 526 | 39,9 % |
| MModeraterna | 3 613 | 16,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 393 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 570 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 1 401 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 208 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 851 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 682 | 3,2 % |
| Övriga partier | 131 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Katrineholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Katrineholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,3 % | 38,4 % | 39,5 % | 37,3 % | 37,8 % | 35,3 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 14,3 % | 17,8 % | 21,8 % | 19,0 % |
| M | 19,0 % | 25,0 % | 19,0 % | 17,4 % | 16,9 % | 17,7 % |
| C | 6,7 % | 6,3 % | 6,4 % | 8,0 % | 6,1 % | 5,3 % |
| V | 4,3 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 7,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,5 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,6 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 4,0 % |
| L | 7,2 % | 6,8 % | 4,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,2 % |
| Övr | 1,5 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,0 % | 83,4 % |
Valdeltagande i Katrineholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Katrineholm 2022
Så skiljer sig Katrineholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,8 % i Katrineholm mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,5
- SD +1,3
Svagare än i riket
- M −2,2
- V −2,1
- L −1,6
- MP −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Katrineholm, från 17,8 % till 21,8 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,0 % till 6,1 % (−1,9).
- SD +4,0
- C −1,9
- V −1,3
- L −0,8
- KD −0,6
- S +0,5
- MP +0,5
- M −0,5
Valdeltagande i Katrineholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,0 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Katrineholm på plats 229 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Katrineholm är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,6 % i Nävertorp till 90,5 % i Laggarhult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nyhem (51,6 %) och sitt svagaste i Björkvik (26,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Sverigedemokraterna i 3 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Katrineholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,9 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- SD −5,9
- KD +2,7
- S +2,1
- V +1,0
- L +1,0
- MP −0,5
- C +0,4
- M +0,0
Största parti i Katrineholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Katrineholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Katrineholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Katrineholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bie | SD | 27,9 % | S | 28,5 % | 89,4 % |
| Björkvik | SD | 29,2 % | S | 23,1 % | 85,4 % |
| Centrum | S | 41,3 % | S | 43,5 % | 78,6 % |
| Duveholm | S | 35,4 % | S | 38,4 % | 89,3 % |
| Forssjö | S | 30,8 % | S | 32,4 % | 87,8 % |
| Gamla Vattentornet | S | 38,4 % | S | 40,6 % | 73,0 % |
| Julita | S | 31,4 % | S | 32,4 % | 85,7 % |
| Järven | S | 45,7 % | S | 46,3 % | 73,6 % |
| Laggarhult | S | 39,8 % | S | 44,0 % | 90,5 % |
| Linnéan | S | 43,5 % | S | 43,9 % | 73,0 % |
| Lövåsen | S | 44,7 % | S | 48,4 % | 79,9 % |
| Norr City | S | 38,0 % | S | 42,0 % | 68,7 % |
| Nyhem | S | 51,6 % | S | 54,7 % | 70,7 % |
| Nävertorp | S | 49,2 % | S | 51,7 % | 65,6 % |
| Oppunda | S | 39,8 % | S | 42,2 % | 83,8 % |
| Skogsborg | S | 37,4 % | S | 41,4 % | 81,8 % |
| Sköldinge-Floda | SD | 30,0 % | S | 28,5 % | 83,7 % |
| Strandvägsområdet | S | 44,6 % | S | 46,0 % | 70,1 % |
| Valla | S | 32,5 % | S | 32,2 % | 84,9 % |
| Värmbol | S | 35,1 % | S | 37,0 % | 87,3 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022