Valresultat Eskilstuna 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Eskilstuna med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eskilstuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 64 valdistrikt.

Se Eskilstuna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,4 %
Röstberättigade
78 420
Avgivna röster
63 018
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2022 i Eskilstuna

Riksdagsvalet 2022 i Eskilstuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 58433,0 %
SDSverigedemokraterna15 09024,2 %
MModeraterna11 50518,5 %
VVänsterpartiet3 6955,9 %
CCenterpartiet3 1805,1 %
KDKristdemokraterna2 9494,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2453,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1583,5 %
Övriga partier9071,5 %

Regionvalet 2022 i Eskilstuna

Regionvalet 2022 i Eskilstuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 13932,3 %
SDSverigedemokraterna12 27319,7 %
MModeraterna10 30416,5 %
VPVård för Pengarna5 0978,2 %
VVänsterpartiet4 3657,0 %
KDKristdemokraterna3 3485,4 %
CCenterpartiet2 6684,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9183,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3362,1 %
Övriga partier9211,5 %

Kommunvalet 2022 i Eskilstuna

Kommunvalet 2022 i Eskilstuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna22 85136,4 %
SDSverigedemokraterna13 82922,0 %
MModeraterna10 79517,2 %
VVänsterpartiet4 6377,4 %
CCenterpartiet3 2985,2 %
KDKristdemokraterna2 4033,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3293,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7652,8 %
Övriga partier9401,5 %

Partiernas utveckling i Eskilstuna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Eskilstuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Eskilstuna per valår
Parti200620102014201820222026
S44,2 %35,8 %35,5 %32,2 %33,0 %31,6 %
SD2,8 %7,9 %16,6 %21,0 %24,2 %20,6 %
M21,5 %26,2 %21,3 %19,9 %18,5 %18,2 %
V5,4 %5,4 %5,4 %6,8 %5,9 %9,1 %
C5,9 %4,6 %4,3 %5,9 %5,1 %4,7 %
KD5,8 %4,4 %3,6 %4,8 %4,7 %5,6 %
L6,9 %6,7 %4,4 %4,7 %3,6 %4,3 %
MP5,3 %7,9 %6,1 %3,3 %3,5 %4,1 %
Övr2,1 %1,0 %2,9 %1,3 %1,5 %1,6 %
Valdeltagande78,8 %83,3 %84,0 %84,7 %80,4 %81,6 %

Valdeltagande i Eskilstuna 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Eskilstuna 2022

Så skiljer sig Eskilstuna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,2 % i Eskilstuna mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,7
  • S +2,7

Svagare än i riket

  • MP −1,6
  • C −1,6
  • L −1,0
  • V −0,8

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Eskilstuna, från 21,0 % till 24,2 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,9 % till 18,5 % (−1,5).

  • SD +3,3
  • M −1,5
  • L −1,1
  • V −0,9
  • C −0,8
  • S +0,8
  • MP +0,2
  • KD −0,1

Valdeltagande i Eskilstuna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,4 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Eskilstuna på plats 273 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Eskilstuna är indelad i 64 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,4 % i Råbergstorp-Lagersberg till 92,3 % i Sundbyholm-Ostra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fröslunda-Björkhultsvägen (53,0 %) och sitt svagaste i Barva-Jäder (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 54, Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 2 av 64 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eskilstuna är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,4 % i kommunvalet mot 33,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • S +3,3
  • SD −2,2
  • V +1,4
  • M −1,3
  • KD −0,9
  • MP −0,7
  • C +0,1
  • L +0,1

Största parti i Eskilstuna sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Eskilstuna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Eskilstuna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,6 %81,6 %
2022Socialdemokraterna33,0 %80,4 %
2018Socialdemokraterna32,2 %84,7 %
2014Socialdemokraterna35,5 %84,0 %
2010Socialdemokraterna35,8 %83,3 %
2006Socialdemokraterna44,2 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Eskilstuna 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 64 valdistrikten i Eskilstuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Eskilstuna, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Balsta - Eskilshem ÖstraS38,7 %S39,9 %73,9 %
Barva-JäderSD32,4 %SD28,6 %92,1 %
Borsökna VästraS28,9 %S34,4 %88,7 %
Borsökna ÖstraS28,0 %S35,3 %90,5 %
Edvardslund-HagaS38,1 %S41,1 %85,4 %
EkbackenS27,4 %S30,6 %74,6 %
Ekeby-BrottstaS34,0 %S36,8 %86,4 %
EskilsparkenS29,3 %S33,3 %84,6 %
Eskilstuna Centrum NorraS30,1 %S33,5 %67,3 %
Eskilstuna Centrum S - RinmansparkenS35,1 %S39,9 %76,6 %
ForsbomsvretenS30,3 %S34,1 %61,5 %
Fröslunda-BjörkhultsvägenS53,0 %S53,5 %57,8 %
Fröslunda-TallåsparkenS48,3 %S47,5 %63,7 %
Gillberga-ListaSD33,9 %SD32,2 %91,0 %
GökstensparkenS41,0 %S41,7 %79,7 %
Hammarby-VallbySD32,1 %SD29,2 %89,7 %
HisingsbackeS28,0 %S32,2 %81,1 %
Holmberget - RådhustorgetS32,7 %S35,9 %77,7 %
HållstaS32,8 %S36,1 %86,2 %
Hällbybrunns NorraS35,8 %S38,5 %87,5 %
Hällbybrunns Södra - Råby-RekarneS30,7 %S36,2 %86,3 %
KjulaS27,7 %S31,2 %88,4 %
KrusgårdsbergetSD33,1 %S35,3 %70,0 %
KöpmangatsområdetS36,4 %S37,0 %84,0 %
LindhagaS35,2 %S40,5 %88,6 %
Lundby-GredbyS36,1 %S40,6 %85,0 %
LustigbackeS37,9 %S41,2 %82,9 %
MestaS39,5 %S43,6 %87,2 %
Munktellstaden -ValhallaS35,1 %S38,1 %81,4 %
MyrtorpS34,1 %S38,6 %68,6 %
Mälarbaden - Mälby - ÄngsholmenM31,2 %M30,7 %91,8 %
Nyfors CentrumS39,9 %S42,0 %60,9 %
Nyfors ÖstraS34,0 %S34,9 %77,9 %
NyforstorgetS35,4 %S39,8 %57,7 %
NäshultaSD29,8 %SD29,6 %89,9 %
Odlaren-HagnestaS29,8 %S36,3 %87,7 %
Råbergstorp-LagersbergS47,1 %S49,8 %55,4 %
Röksta - Eskilshem VästraS36,4 %S40,7 %76,3 %
Skiftinge NorraS37,0 %S40,6 %67,5 %
Skiftinge SödraS37,3 %S37,5 %62,2 %
Skogstorp NorraS35,5 %S40,9 %89,6 %
Skogstorp SödraS34,1 %S40,3 %92,0 %
Slagsta Södra - HelgestahillS39,4 %S44,1 %85,1 %
Slagsta-MåstaS33,2 %S34,6 %77,1 %
SlottsbackenS29,5 %S33,1 %77,5 %
Snopptorp-SkogsängenS35,1 %S38,4 %81,2 %
Solvik - Kogne - RoxnäsS30,6 %S32,8 %87,5 %
StadsparkenS35,2 %S36,9 %78,5 %
StenbyS32,3 %S36,8 %77,5 %
StenkvistaSD31,9 %SD31,4 %89,0 %
Sundbyholm-OstraS30,6 %S36,2 %92,3 %
Sveaplan - SjukhusområdetS29,0 %S30,6 %77,7 %
SöderängsparkenS31,7 %S35,3 %78,8 %
TumboM27,9 %M26,5 %91,0 %
TunavallenS36,6 %S41,4 %87,8 %
ViptorpS42,6 %S41,6 %66,7 %
VästermalmS37,9 %S38,8 %61,9 %
VästermarksparkenS39,8 %S40,0 %76,0 %
Årby - NavigatörenS42,1 %S43,0 %62,2 %
Årby-NotarienS48,4 %S44,2 %56,6 %
ÄrlaSD33,8 %SD31,1 %88,5 %
ÄrstaS35,4 %S38,9 %65,3 %
Öja-VästermoSD34,6 %SD31,2 %84,4 %
ÖstermalmS34,4 %S36,7 %75,8 %

Utforska valdistrikten i Eskilstuna på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022