Valresultat Eskilstuna 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Eskilstuna med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eskilstuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 59 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 74 782
- Avgivna röster
- 63 335
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 210 | 32,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 140 | 21,0 % |
| MModeraterna | 12 488 | 19,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 286 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 3 713 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 027 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 970 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 043 | 3,3 % |
| Övriga partier | 801 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 030 | 31,5 % |
| MModeraterna | 10 545 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 223 | 16,1 % |
| VåfPVåfP | 7 828 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 367 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 2 849 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 841 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 660 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 679 | 2,6 % |
| Övriga partier | 478 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 561 | 35,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 362 | 19,3 % |
| MModeraterna | 11 996 | 18,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 976 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 3 644 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 470 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 225 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 212 | 3,5 % |
| Övriga partier | 486 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Eskilstuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eskilstuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,2 % | 35,8 % | 35,5 % | 32,2 % | 33,0 % | 31,6 % |
| SD | 2,8 % | 7,9 % | 16,6 % | 21,0 % | 24,2 % | 20,6 % |
| M | 21,5 % | 26,2 % | 21,3 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| V | 5,4 % | 5,4 % | 5,4 % | 6,8 % | 5,9 % | 9,1 % |
| C | 5,9 % | 4,6 % | 4,3 % | 5,9 % | 5,1 % | 4,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| L | 6,9 % | 6,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| MP | 5,3 % | 7,9 % | 6,1 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,1 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 83,3 % | 84,0 % | 84,7 % | 80,4 % | 81,6 % |
Valdeltagande i Eskilstuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eskilstuna 2018
Så skiljer sig Eskilstuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 32,2 % i Eskilstuna mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,0
- SD +3,4
- M +0,1
Svagare än i riket
- C −2,7
- KD −1,5
- V −1,2
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Eskilstuna, från 16,6 % till 21,0 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,5 % till 32,2 % (−3,2).
- SD +4,4
- S −3,2
- MP −2,8
- FI −1,7
- C +1,6
- V +1,5
- M −1,4
- KD +1,2
Valdeltagande i Eskilstuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,7 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Eskilstuna på plats 252 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eskilstuna är indelad i 59 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,0 % i Råbergstorp-Lagersberg till 93,7 % i Skogstorp Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fröslunda-Tallåsparken (55,4 %) och sitt svagaste i Barva-Jäder (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 48, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 4 av 59 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eskilstuna är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,3 % i kommunvalet mot 32,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- S +3,0
- SD −1,6
- KD −1,4
- M −1,2
- V +0,9
- L +0,7
- C −0,2
- MP +0,2
Största parti i Eskilstuna sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Eskilstuna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Eskilstuna 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 59 valdistrikten i Eskilstuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barva-Jäder | M | 27,5 % | M | 24,9 % | 90,1 % |
| Borsökna | S | 25,6 % | S | 29,7 % | 91,4 % |
| Djurgården | S | 28,7 % | S | 32,6 % | 81,4 % |
| Edvardslund-Haga | S | 38,2 % | S | 41,3 % | 88,4 % |
| Ekbacken | S | 30,2 % | S | 33,1 % | 82,7 % |
| Ekeby-Brottsta | S | 36,9 % | S | 40,0 % | 86,7 % |
| Eskilshem Röksta | S | 37,5 % | S | 40,4 % | 79,5 % |
| Eskilsparken | S | 27,0 % | S | 30,8 % | 86,6 % |
| Eskilstuna Centrum Norra | S | 27,1 % | S | 29,9 % | 83,5 % |
| Eskilstuna Centrum Södra | S | 32,7 % | S | 35,6 % | 82,4 % |
| Forsbomsvreten | S | 33,4 % | S | 36,9 % | 69,2 % |
| Fröslunda-Björkhultsvägen | S | 55,4 % | S | 55,9 % | 65,7 % |
| Fröslunda-Tallåsparken | S | 55,4 % | S | 55,8 % | 73,4 % |
| Gillberga-Lista | SD | 28,7 % | SD | 26,8 % | 89,3 % |
| Gökstensparken | S | 37,7 % | S | 40,5 % | 83,8 % |
| Hammarby-Sundby-Vallby | SD | 25,0 % | S | 28,2 % | 90,4 % |
| Helgesta-Valhalla | S | 32,5 % | S | 37,6 % | 88,5 % |
| Hisingsbacke | S | 24,6 % | S | 29,7 % | 86,2 % |
| Holmberget-Mälby | S | 29,0 % | S | 31,3 % | 85,0 % |
| Hållsta | S | 31,9 % | S | 34,1 % | 87,3 % |
| Hällbybrunns Norra | S | 33,4 % | S | 36,9 % | 87,7 % |
| Hällbybrunns S Råby-Rek | S | 30,2 % | S | 34,4 % | 88,6 % |
| Kjula | SD | 24,4 % | S | 25,3 % | 90,0 % |
| Krusgårdsberget | S | 34,0 % | S | 35,4 % | 76,2 % |
| Köpmangatsområdet | S | 29,8 % | S | 32,6 % | 84,5 % |
| Lindhaga | S | 32,8 % | S | 37,5 % | 91,3 % |
| Lundby-Gredby | S | 35,3 % | S | 39,0 % | 88,1 % |
| Lustigbacke | S | 35,9 % | S | 38,7 % | 85,5 % |
| Mesta | S | 37,3 % | S | 41,4 % | 89,5 % |
| Myrtorp | S | 31,8 % | S | 33,3 % | 78,2 % |
| Nyfors Centrum | S | 40,3 % | S | 42,7 % | 72,4 % |
| Nyfors Östra | S | 28,9 % | S | 31,6 % | 83,9 % |
| Nyforstorget | S | 37,6 % | S | 39,4 % | 75,9 % |
| Näshulta | SD | 27,4 % | SD | 25,4 % | 89,3 % |
| Odlaren-Hagnesta | M | 30,7 % | S | 29,3 % | 91,4 % |
| Råbergstorp-Lagersberg | S | 50,1 % | S | 50,4 % | 63,0 % |
| Rådhustorget-Mälarbaden | M | 28,5 % | M | 29,7 % | 88,9 % |
| Skiftinge Norra | S | 39,6 % | S | 41,8 % | 72,2 % |
| Skiftinge Södra | S | 41,5 % | S | 41,6 % | 72,2 % |
| Skogstorp Norra | S | 32,1 % | S | 36,4 % | 89,5 % |
| Skogstorp Södra | S | 31,8 % | S | 36,7 % | 93,7 % |
| Slagsta-Måsta | S | 37,5 % | S | 39,4 % | 81,5 % |
| Slottsbacken | S | 28,4 % | S | 30,7 % | 81,6 % |
| Snopptorp-Skogsängen | S | 34,5 % | S | 36,4 % | 83,4 % |
| Stadsparken | S | 34,9 % | S | 36,0 % | 81,8 % |
| Stenby | S | 32,7 % | S | 34,1 % | 82,3 % |
| Stenkvista | SD | 29,5 % | S | 29,7 % | 88,2 % |
| Söderängsparken | S | 30,4 % | S | 30,6 % | 82,3 % |
| Tumbo | M | 29,2 % | M | 31,4 % | 90,0 % |
| Tunavallen | S | 32,5 % | S | 38,1 % | 90,3 % |
| Viptorp | S | 46,1 % | S | 47,7 % | 73,8 % |
| Västermalm | S | 42,2 % | S | 43,8 % | 71,6 % |
| Västermarksparken | S | 38,9 % | S | 41,9 % | 81,9 % |
| Årby - Navigatören | S | 45,3 % | S | 45,7 % | 67,2 % |
| Årby-Notarien | S | 45,7 % | S | 43,3 % | 66,9 % |
| Ärla | SD | 27,3 % | S | 27,0 % | 88,7 % |
| Ärsta | S | 39,0 % | S | 41,6 % | 73,9 % |
| Öja-Västermo | SD | 28,4 % | SD | 26,5 % | 83,6 % |
| Östermalm | S | 34,4 % | S | 35,1 % | 82,3 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018