Valresultat Vingåker 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vingåker med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vingåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Vingåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
6 755
Avgivna röster
5 977
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Vingåker

Riksdagsvalet 2018 i Vingåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 97433,4 %
SDSverigedemokraterna1 44024,4 %
MModeraterna93015,7 %
VVänsterpartiet4197,1 %
CCenterpartiet4167,0 %
KDKristdemokraterna3636,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1632,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1562,6 %
Övriga partier520,9 %

Landstingsvalet 2018 i Vingåker

Landstingsvalet 2018 i Vingåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 99833,7 %
SDSverigedemokraterna1 01217,1 %
MModeraterna82613,9 %
VåfPVåfP75012,6 %
VVänsterpartiet3716,3 %
CCenterpartiet3556,0 %
KDKristdemokraterna3145,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1562,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1302,2 %
Övriga partier200,3 %

Kommunvalet 2018 i Vingåker

Kommunvalet 2018 i Vingåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 14536,0 %
SDSverigedemokraterna1 14119,1 %
MModeraterna1 05617,7 %
CCenterpartiet4908,2 %
VVänsterpartiet3335,6 %
KDKristdemokraterna2814,7 %
VTLVTL2444,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1612,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)971,6 %
Övriga partier160,3 %

Partiernas utveckling i Vingåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vingåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vingåker per valår
Parti200620102014201820222026
S51,1 %41,5 %39,0 %33,4 %33,1 %30,4 %
SD2,8 %7,3 %20,5 %24,4 %28,8 %25,9 %
M18,3 %24,1 %16,6 %15,7 %16,8 %18,9 %
V4,0 %4,1 %4,0 %7,1 %4,5 %4,9 %
C7,8 %6,9 %6,4 %7,0 %5,0 %4,8 %
KD6,1 %4,7 %3,5 %6,1 %5,2 %6,2 %
MP4,4 %6,5 %4,6 %2,8 %3,3 %3,6 %
L4,1 %4,1 %2,6 %2,6 %2,1 %3,5 %
Övr1,3 %0,9 %2,7 %0,9 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande82,5 %85,9 %88,4 %88,5 %86,8 %85,6 %

Valdeltagande i Vingåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vingåker 2018

Så skiljer sig Vingåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Vingåker mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,8
  • S +5,1

Svagare än i riket

  • M −4,1
  • L −2,9
  • MP −1,7
  • C −1,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vingåker, från 20,5 % till 24,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,0 % till 33,4 % (−5,6).

  • S −5,6
  • SD +3,8
  • V +3,0
  • KD +2,6
  • MP −1,9
  • FI −1,6
  • M −0,8
  • C +0,6

Valdeltagande i Vingåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,5 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vingåker på plats 84 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vingåker är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Sävsta till 90,5 % i Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sävsta (46,1 %) och sitt svagaste i Norra (26,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vingåker är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,1 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.

  • SD −5,2
  • S +2,6
  • M +2,0
  • V −1,5
  • KD −1,4
  • C +1,2

Största parti i Vingåker sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vingåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vingåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,4 %85,6 %
2022Socialdemokraterna33,1 %86,8 %
2018Socialdemokraterna33,4 %88,5 %
2014Socialdemokraterna39,0 %88,4 %
2010Socialdemokraterna41,5 %85,9 %
2006Socialdemokraterna51,1 %82,5 %

Valresultat per valdistrikt i Vingåker 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Vingåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vingåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Baggetorp-MarmorbynS34,1 %S34,6 %86,8 %
CentrumS33,3 %S36,6 %82,3 %
HögsjöS39,7 %S43,5 %89,8 %
NorraS26,3 %S28,0 %87,0 %
SävstaS46,1 %S51,3 %78,1 %
SödraS31,3 %S33,0 %90,5 %
ÖsteråkerS27,7 %S26,0 %87,8 %

Utforska valdistrikten i Vingåker på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018