Valresultat Vingåker 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vingåker med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vingåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 6 858
- Avgivna röster
- 5 868
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2026 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 769 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 505 | 25,9 % |
| MModeraterna | 1 096 | 18,9 % |
| KDKristdemokraterna | 358 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 287 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 280 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 211 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 3,5 % |
| Övriga partier | 102 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 849 | 32,3 % |
| MModeraterna | 1 252 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 148 | 20,1 % |
| KDKristdemokraterna | 376 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 338 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 288 | 5,0 % |
| VPVård för Pengarna | 230 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 146 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 1,5 % |
| Övriga partier | 12 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Vingåker — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vingåker har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 763 | 30,5 % | 9(−2) |
| MModeraterna | 1 458 | 25,2 % | 8(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 066 | 18,4 % | 6(−1) |
| CCenterpartiet | 396 | 6,9 % | 2(±0) |
| VVVingåkerspartiet - ViP | 314 | 5,4 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 281 | 4,9 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 253 | 4,4 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 2,8 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 77 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 7 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vingåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vingåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,1 % | 41,5 % | 39,0 % | 33,4 % | 33,1 % | 30,4 % |
| SD | 2,8 % | 7,3 % | 20,5 % | 24,4 % | 28,8 % | 25,9 % |
| M | 18,3 % | 24,1 % | 16,6 % | 15,7 % | 16,8 % | 18,9 % |
| KD | 6,1 % | 4,7 % | 3,5 % | 6,1 % | 5,2 % | 6,2 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 4,0 % | 7,1 % | 4,5 % | 4,9 % |
| C | 7,8 % | 6,9 % | 6,4 % | 7,0 % | 5,0 % | 4,8 % |
| MP | 4,4 % | 6,5 % | 4,6 % | 2,8 % | 3,3 % | 3,6 % |
| L | 4,1 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,6 % | 2,1 % | 3,5 % |
| Övr | 1,3 % | 0,9 % | 2,7 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,9 % | 88,4 % | 88,5 % | 86,8 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vingåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vingåker 2026
Så skiljer sig Vingåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,9 % i Vingåker mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,4
- S +2,4
Svagare än i riket
- V −3,5
- MP −2,5
- C −2,2
- L −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Vingåker, från 16,8 % till 18,9 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,8 % till 25,9 % (−2,9).
- SD −2,9
- S −2,7
- M +2,1
- L +1,4
- KD +0,9
- V +0,5
- MP +0,3
- C −0,2
Valdeltagande i Vingåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vingåker på plats 110 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vingåker är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,8 % i Centrum till 85,4 % i Högsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (36,6 %) och sitt svagaste i Österåker (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vingåker är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- SD −7,4
- M +6,4
- L −2,2
- C +2,0
- KD −1,8
- MP −0,8
- S +0,1
- V −0,1
Största parti i Vingåker sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vingåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,1 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Vingåker 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Vingåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggetorp-Marmorbyn | S | 31,1 % | S | 29,4 % | 84,3 % |
| Centrum | S | 36,6 % | S | 38,2 % | 68,8 % |
| Högsjö | S | 27,9 % | S | 24,0 % | 85,4 % |
| Norra | S | 34,0 % | S | 35,3 % | 83,8 % |
| Södra | S | 31,8 % | S | 33,3 % | 85,2 % |
| Österåker | SD | 26,1 % | M | 25,1 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2026 · Alla kommuner 2026