Valresultat Vingåker 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vingåker med 41,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,3 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vingåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 6 890
- Avgivna röster
- 5 921
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 424 | 41,5 % |
| MModeraterna | 1 407 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 426 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 401 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 377 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 274 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 240 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 237 | 4,1 % |
| Övriga partier | 55 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 502 | 44,5 % |
| MModeraterna | 1 172 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 378 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 316 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 311 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 286 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 262 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 244 | 4,3 % |
| sjuksjuk | 142 | 2,5 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Vingåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 381 | 41,3 % |
| MModeraterna | 1 214 | 21,0 % |
| VTLVTL | 717 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 312 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 267 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 267 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 212 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 209 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 186 | 3,2 % |
| Övriga partier | 7 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Vingåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vingåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−9,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- KD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,1 % | 41,5 % | 39,0 % | 33,4 % | 33,1 % | 30,4 % |
| M | 18,3 % | 24,1 % | 16,6 % | 15,7 % | 16,8 % | 18,9 % |
| SD | 2,8 % | 7,3 % | 20,5 % | 24,4 % | 28,8 % | 25,9 % |
| C | 7,8 % | 6,9 % | 6,4 % | 7,0 % | 5,0 % | 4,8 % |
| MP | 4,4 % | 6,5 % | 4,6 % | 2,8 % | 3,3 % | 3,6 % |
| KD | 6,1 % | 4,7 % | 3,5 % | 6,1 % | 5,2 % | 6,2 % |
| L | 4,1 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,6 % | 2,1 % | 3,5 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 4,0 % | 7,1 % | 4,5 % | 4,9 % |
| Övr | 1,3 % | 0,9 % | 2,7 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,9 % | 88,4 % | 88,5 % | 86,8 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vingåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vingåker 2010
Så skiljer sig Vingåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,5 % i Vingåker mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,8
- SD +1,6
- C +0,3
Svagare än i riket
- M −6,0
- FP −2,9
- V −1,5
- KD −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vingåker, från 18,3 % till 24,1 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,1 % till 41,5 % (−9,6).
- S −9,6
- M +5,8
- SD +4,5
- MP +2,0
- KD −1,4
- C −1,0
- V +0,1
- FP −0,0
Valdeltagande i Vingåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,9 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vingåker på plats 70 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vingåker är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,0 % i Sävsta till 89,6 % i Österåker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sävsta (56,4 %) och sitt svagaste i Norra (34,3 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vingåker är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 3,2 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SD −4,1
- M −3,1
- MP −1,8
- C −1,5
- FP −0,5
- V −0,4
- S −0,2
- KD −0,1
Största parti i Vingåker sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vingåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,1 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Vingåker 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vingåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggetorp | S | 44,2 % | S | 37,4 % | 85,6 % |
| Centrum | S | 45,0 % | S | 43,2 % | 79,6 % |
| Gropptorp | S | 35,2 % | S | 37,0 % | 87,0 % |
| Högsjö | S | 51,2 % | S | 61,2 % | 86,9 % |
| Norra | S | 34,3 % | S | 33,5 % | 88,9 % |
| Sävsta | S | 56,4 % | S | 56,5 % | 72,0 % |
| Södra | S | 38,0 % | S | 37,1 % | 87,6 % |
| Österåker | S | 34,5 % | S | 29,5 % | 89,6 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010