Valresultat Gnesta 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Gnesta med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Gnesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
7 840
Avgivna röster
6 684
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2010 i Gnesta

Riksdagsvalet 2010 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 94629,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 89728,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6499,8 %
CCenterpartiet5888,9 %
SDSverigedemokraterna3976,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3845,8 %
VVänsterpartiet3745,7 %
KDKristdemokraterna2654,0 %
Övriga partier1031,6 %

Landstingsvalet 2010 i Gnesta

Landstingsvalet 2010 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 08732,5 %
MModeraterna1 66125,9 %
MPMiljöpartiet de gröna65010,1 %
CCenterpartiet6329,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4136,4 %
VVänsterpartiet3795,9 %
SDSverigedemokraterna3014,7 %
KDKristdemokraterna2293,6 %
Övriga partier661,0 %

Kommunvalet 2010 i Gnesta

Kommunvalet 2010 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 30635,0 %
MModeraterna1 63524,8 %
MPMiljöpartiet de gröna74011,2 %
CCenterpartiet71010,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3815,8 %
SDSverigedemokraterna3174,8 %
VVänsterpartiet2954,5 %
KDKristdemokraterna1862,8 %
Övriga partier190,3 %

Partiernas utveckling i Gnesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • C
  • SD
  • L
  • V
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnesta per valår
Parti200620102014201820222026
M26,1 %29,5 %23,4 %20,2 %19,4 %19,6 %
S34,6 %28,7 %30,2 %25,8 %29,1 %25,9 %
MP7,2 %9,8 %7,7 %5,4 %6,2 %9,5 %
C11,3 %8,9 %8,7 %10,7 %7,6 %6,9 %
SD2,5 %6,0 %13,2 %18,8 %22,2 %19,1 %
L5,5 %5,8 %3,3 %3,5 %2,9 %4,1 %
V4,9 %5,7 %5,9 %8,3 %6,9 %7,3 %
KD5,6 %4,0 %2,9 %5,1 %4,3 %5,4 %
Övr2,4 %1,6 %4,6 %2,3 %1,4 %2,2 %
Valdeltagande81,3 %85,3 %87,2 %88,4 %86,4 %85,8 %

Valdeltagande i Gnesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnesta 2010

Så skiljer sig Gnesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Miljöpartiet, som fick 9,8 % i Gnesta mot 7,3 % i hela landet — en skillnad på 2,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +2,5
  • C +2,3
  • SD +0,3
  • V +0,1

Svagare än i riket

  • S −1,9
  • KD −1,6
  • FP −1,2
  • M −0,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Gnesta, från 2,5 % till 6,0 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,6 % till 28,7 % (−5,8).

  • S −5,8
  • SD +3,5
  • M +3,4
  • MP +2,6
  • C −2,4
  • KD −1,6
  • V +0,8
  • FP +0,3

Valdeltagande i Gnesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,3 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gnesta på plats 97 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnesta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Gnesta Centralt till 88,0 % i Frönäs.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Björnlunda (33,6 %) och sitt svagaste i Gnesta Centralt (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnesta är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,0 % i kommunvalet mot 28,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.

  • S +6,3
  • M −4,7
  • C +1,9
  • MP +1,4
  • SD −1,2
  • KD −1,2
  • V −1,2
  • FP −0,0

Största parti i Gnesta sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnesta under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %85,8 %
2022Socialdemokraterna29,1 %86,4 %
2018Socialdemokraterna25,8 %88,4 %
2014Socialdemokraterna30,2 %87,2 %
2010Moderaterna29,5 %85,3 %
2006Socialdemokraterna34,6 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Gnesta 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gnesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörnlundaM33,6 %S30,4 %82,8 %
DansutM33,5 %S36,3 %87,4 %
FrejaS30,2 %S37,4 %83,3 %
FrönäsM31,0 %S31,6 %88,0 %
Gnesta CentraltS42,2 %S47,2 %79,2 %
GrytM29,0 %S34,1 %83,6 %
Gåsinge-DillnäsM31,3 %M25,9 %83,5 %

Utforska valdistrikten i Gnesta på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010