Valresultat Katrineholm 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Katrineholm med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,3 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Katrineholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 24 770
- Avgivna röster
- 20 986
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 956 | 38,4 % |
| MModeraterna | 5 175 | 25,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 566 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 399 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 1 308 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 299 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 955 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 885 | 4,3 % |
| Övriga partier | 165 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 252 | 42,0 % |
| MModeraterna | 3 658 | 18,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 973 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 488 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 1 323 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 892 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 885 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 811 | 4,1 % |
| sjuksjuk | 353 | 1,8 % |
| Övriga partier | 15 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 945 | 44,3 % |
| MModeraterna | 3 343 | 16,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 709 | 13,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 292 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 266 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 895 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 773 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 758 | 3,8 % |
| fdfd | 214 | 1,1 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Katrineholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Katrineholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−9,8 procentenheter).
- S
- M
- MP
- L
- C
- SD
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,3 % | 38,4 % | 39,5 % | 37,3 % | 37,8 % | 35,3 % |
| M | 19,0 % | 25,0 % | 19,0 % | 17,4 % | 16,9 % | 17,7 % |
| MP | 5,1 % | 7,6 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 4,0 % |
| L | 7,2 % | 6,8 % | 4,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,2 % |
| C | 6,7 % | 6,3 % | 6,4 % | 8,0 % | 6,1 % | 5,3 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 14,3 % | 17,8 % | 21,8 % | 19,0 % |
| V | 4,3 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 7,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,5 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,5 % |
| Övr | 1,5 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,0 % | 83,4 % |
Valdeltagande i Katrineholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Katrineholm 2010
Så skiljer sig Katrineholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,4 % i Katrineholm mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,8
- SD +0,6
- MP +0,2
Svagare än i riket
- M −5,1
- KD −1,3
- V −1,0
- FP −0,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Katrineholm, från 19,0 % till 25,0 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,3 % till 38,4 % (−9,8).
- S −9,8
- M +6,0
- SD +3,9
- MP +2,5
- KD −1,4
- FP −0,4
- C −0,4
- V +0,4
Valdeltagande i Katrineholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Katrineholm på plats 130 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Katrineholm är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Norr City till 87,7 % i Laggarhult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nävertorp (52,7 %) och sitt svagaste i Bie (26,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Moderaterna i 3 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Katrineholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,5 % i kommunvalet mot 25,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.
- M −8,4
- FP +6,6
- S +5,8
- SD −1,8
- MP −1,2
- V −0,9
- KD −0,4
- C −0,1
Största parti i Katrineholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Katrineholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Katrineholm 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Katrineholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bie | M | 29,5 % | S | 27,3 % | 85,7 % |
| Björkvik | S | 29,4 % | S | 31,3 % | 84,6 % |
| Centrum | S | 42,7 % | S | 46,2 % | 78,9 % |
| Duveholm | M | 36,7 % | S | 36,3 % | 84,8 % |
| Forssjö | S | 32,2 % | S | 37,2 % | 84,7 % |
| Gamla Vattentornet | S | 49,6 % | S | 51,5 % | 75,9 % |
| Julita | S | 28,5 % | S | 29,5 % | 84,6 % |
| Järven | S | 45,6 % | S | 50,9 % | 72,9 % |
| Laggarhult | S | 37,6 % | S | 47,9 % | 87,7 % |
| Linnéan | S | 51,2 % | S | 55,1 % | 75,7 % |
| Lövåsen | S | 42,7 % | S | 48,0 % | 79,0 % |
| Norr City | S | 46,9 % | S | 52,4 % | 72,2 % |
| Nyhem | S | 50,4 % | S | 59,9 % | 73,5 % |
| Nävertorp | S | 52,7 % | S | 60,8 % | 77,8 % |
| Oppunda | S | 34,5 % | S | 43,6 % | 83,1 % |
| Skogsborg | S | 36,8 % | S | 46,5 % | 81,8 % |
| Sköldinge-Floda | S | 33,7 % | S | 34,0 % | 84,3 % |
| Strandvägsområdet | S | 43,1 % | S | 52,3 % | 80,1 % |
| Valla | S | 37,9 % | S | 42,5 % | 87,6 % |
| Värmbol | M | 32,4 % | S | 38,0 % | 86,5 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010