Valresultat Katrineholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Katrineholm med 48,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,1 %). Valdeltagandet var 80,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Katrineholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 24 576
- Avgivna röster
- 19 834
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 416 | 48,3 % |
| MModeraterna | 3 706 | 19,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 404 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 1 313 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 103 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 991 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 830 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 456 | 2,3 % |
| Övriga partier | 291 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 047 | 47,1 % |
| MModeraterna | 3 381 | 17,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 891 | 9,9 % |
| CCenterpartiet | 1 379 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 087 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 072 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 742 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 400 | 2,1 % |
| Övriga partier | 191 | 1,0 % |
Kommunvalet 2006 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 766 | 49,1 % |
| MModeraterna | 2 992 | 15,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 643 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 1 299 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 062 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 993 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 652 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 443 | 2,2 % |
| Övriga partier | 35 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Katrineholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Katrineholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- KD
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,3 % | 38,4 % | 39,5 % | 37,3 % | 37,8 % | 35,3 % |
| M | 19,0 % | 25,0 % | 19,0 % | 17,4 % | 16,9 % | 17,7 % |
| L | 7,2 % | 6,8 % | 4,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,2 % |
| C | 6,7 % | 6,3 % | 6,4 % | 8,0 % | 6,1 % | 5,3 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,5 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,6 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 4,0 % |
| V | 4,3 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 7,2 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 14,3 % | 17,8 % | 21,8 % | 19,0 % |
| Övr | 1,5 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,0 % | 83,4 % |
Valdeltagande i Katrineholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Katrineholm 2006
Så skiljer sig Katrineholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,3 % i Katrineholm mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,0
Svagare än i riket
- M −7,1
- V −1,6
- C −1,2
- KD −1,0
Valdeltagande i Katrineholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,7 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Katrineholm på plats 129 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Katrineholm är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,2 % i Norr City till 92,4 % i Sandbäcken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nävertorp (64,2 %) och sitt svagaste i Flodafors (26,5 %). Partiet var största parti i samtliga 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Katrineholm är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 7,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- FP +6,1
- M −4,0
- V −1,0
- S +0,8
- KD −0,3
- C −0,2
- MP −0,1
Största parti i Katrineholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Katrineholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Katrineholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Katrineholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bie | S | 36,5 % | S | 37,5 % | 84,5 % |
| Björkvik | S | 36,5 % | S | 35,6 % | 84,5 % |
| Centrum | S | 49,5 % | S | 50,6 % | 79,6 % |
| Ellwynska | S | 50,6 % | S | 50,9 % | 75,4 % |
| Flodafors | S | 26,5 % | S | 25,8 % | 84,3 % |
| Forssjö | S | 47,1 % | S | 48,1 % | 85,7 % |
| Gamla Vattentornet | S | 53,8 % | S | 52,5 % | 76,2 % |
| Glindran | S | 29,8 % | S | 29,4 % | 87,7 % |
| Julita | S | 33,2 % | S | 33,0 % | 81,9 % |
| Järven | S | 48,7 % | S | 49,3 % | 73,9 % |
| Laggarhult | S | 51,7 % | S | 51,6 % | 89,8 % |
| Linnéan | S | 58,9 % | S | 60,4 % | 74,5 % |
| Lövåsen | S | 57,5 % | S | 59,4 % | 77,4 % |
| Norr City | S | 53,7 % | S | 54,8 % | 67,2 % |
| Nyhem | S | 61,7 % | S | 63,9 % | 76,0 % |
| Nävertorp | S | 64,2 % | S | 64,4 % | 74,3 % |
| Oppunda | S | 45,6 % | S | 47,4 % | 82,9 % |
| Sandbäcken | S | 49,5 % | S | 52,5 % | 92,4 % |
| Skogsborg | S | 46,1 % | S | 49,5 % | 85,4 % |
| Sköldinge | S | 43,7 % | S | 44,0 % | 83,0 % |
| Strandvägsområdet | S | 54,2 % | S | 58,3 % | 79,5 % |
| Strångsjö | S | 43,3 % | S | 46,3 % | 81,6 % |
| Valla | S | 50,4 % | S | 49,9 % | 85,3 % |
| Värmbol | S | 42,7 % | S | 44,0 % | 86,9 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006