Valresultat Nyköping 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Nyköping med 40,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,7 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nyköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 31 valdistrikt.

Se Nyköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,2 %
Röstberättigade
38 804
Avgivna röster
32 280
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2006 i Nyköping

Riksdagsvalet 2006 i Nyköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 81940,6 %
MModeraterna7 43923,5 %
KDKristdemokraterna2 3957,6 %
CCenterpartiet2 3247,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1146,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6095,1 %
VVänsterpartiet1 5094,8 %
SDSverigedemokraterna7672,4 %
Övriga partier6131,9 %

Landstingsvalet 2006 i Nyköping

Landstingsvalet 2006 i Nyköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 79641,1 %
MModeraterna7 06822,7 %
KDKristdemokraterna2 3787,6 %
CCenterpartiet2 3637,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2577,3 %
VVänsterpartiet1 8125,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4864,8 %
SDSverigedemokraterna6522,1 %
Övriga partier2830,9 %

Kommunvalet 2006 i Nyköping

Kommunvalet 2006 i Nyköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 50242,7 %
MModeraterna7 03522,3 %
CCenterpartiet2 5188,0 %
KDKristdemokraterna2 3137,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3067,3 %
VVänsterpartiet1 6575,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5264,8 %
SDSverigedemokraterna6131,9 %
Övriga partier1190,4 %

Partiernas utveckling i Nyköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nyköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nyköping per valår
Parti200620102014201820222026
S40,6 %34,4 %34,0 %32,0 %34,1 %31,4 %
M23,5 %27,9 %23,0 %20,1 %19,3 %19,7 %
KD7,6 %5,4 %4,4 %6,4 %4,8 %5,9 %
C7,4 %6,0 %6,0 %8,5 %6,8 %6,5 %
L6,7 %7,0 %4,5 %4,5 %3,8 %4,3 %
MP5,1 %8,2 %7,5 %4,5 %4,7 %5,5 %
V4,8 %4,8 %4,8 %6,4 %5,0 %6,9 %
SD2,4 %5,3 %12,5 %16,1 %20,2 %18,5 %
Övr2,0 %1,1 %3,3 %1,4 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande83,2 %85,9 %87,4 %88,7 %85,8 %86,4 %

Valdeltagande i Nyköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nyköping 2006

Så skiljer sig Nyköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 40,6 % i Nyköping mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,4
  • KD +1,0

Svagare än i riket

  • M −2,5
  • V −1,1
  • FP −0,8
  • C −0,5

Valdeltagande i Nyköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,2 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nyköping på plats 46 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nyköping är indelad i 31 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,0 % i Västra Brandkärr till 90,6 % i Bryngelstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Oppeby gård (60,9 %) och sitt svagaste i Runtuna (28,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Moderaterna i 3 av 31 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nyköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 42,7 % i kommunvalet mot 40,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,2 procentenheter.

  • S +2,2
  • M −1,3
  • C +0,6
  • FP +0,6
  • V +0,5
  • MP −0,3
  • KD −0,3

Största parti i Nyköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nyköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nyköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,4 %86,4 %
2022Socialdemokraterna34,1 %85,8 %
2018Socialdemokraterna32,0 %88,7 %
2014Socialdemokraterna34,0 %87,4 %
2010Socialdemokraterna34,4 %85,9 %
2006Socialdemokraterna40,6 %83,2 %

Valresultat per valdistrikt i Nyköping 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 31 valdistrikten i Nyköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nyköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alla HelgonaS35,2 %S39,9 %79,1 %
Arnö HerrhagenS45,4 %S49,2 %80,5 %
Arnö LångsätterS45,3 %S48,3 %90,1 %
BergshammarS36,3 %S39,1 %89,3 %
BrandholmenS43,0 %S45,1 %87,6 %
BryngelstorpM33,1 %S36,1 %90,6 %
CentrumM34,3 %S37,5 %83,4 %
HelgonaS42,0 %S43,8 %83,2 %
HögbrunnS40,5 %S42,1 %82,5 %
IsaksdalS40,3 %S43,1 %84,9 %
KilaS34,4 %S34,7 %83,1 %
KoppartorpS35,9 %S40,9 %90,5 %
LundaS37,5 %S37,3 %80,6 %
NävekvarnS48,0 %S48,6 %86,1 %
OppebyS56,6 %S57,6 %84,0 %
Oppeby gårdS60,9 %S61,4 %76,4 %
RosenkällaS48,3 %S50,3 %81,3 %
RuntunaS28,7 %S30,0 %85,2 %
Råby-RipsaM31,9 %S32,9 %87,2 %
StenkullaS56,0 %S57,7 %77,4 %
Stigtomta CentrumS47,8 %S48,5 %88,9 %
Stigtomta YtterområdeS34,2 %S34,3 %83,8 %
SvärtaS35,1 %S37,1 %88,2 %
TunaS46,6 %S47,2 %87,0 %
TystbergaS29,6 %S31,1 %82,1 %
VrenaS38,3 %S37,8 %85,6 %
VästerS31,9 %S35,5 %80,5 %
Västra BrandkärrS60,9 %S62,2 %66,0 %
ÖsterS35,9 %S38,4 %84,7 %
Östra BergenS38,0 %S41,9 %83,6 %
Östra BrandkärrS48,4 %S51,5 %77,4 %

Utforska valdistrikten i Nyköping på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006